Maailm

Nobeli meditsiinipreemia läks kuuendat korda jaapanlasele: selle sai rakkude surma ja lagunemist uuriv teadlane  (1)

Toimetas Piret Pappel, 3. oktoober 2016 12:39
Kuulsa preemia asutas rootslane Alfred NobelFoto: Akademie / Alamy
Nobeli meditsiini- ja füsioloogiapreemia läks Jaapani teadlasele Yoshinori Ohsumile autofaagia-nimelise nähtuse avastamise eest.

Molekulaarbioloogia õpikutes on autofaagiat võrreldud prügiämbriga. Kui rakk toodab pidevalt prügi nagu inimese majapidamine, tuleb sellest lahti saada. Kogu rakkude prügimajandus on üles ehitatud mitte äraviskamisele, vaid hoopis lagundamisele ja taaskasutusele.

Autofaagia käigus lammutatakse rakkudesse kogunenud rakuosad, mis on liiga kulunud ega kõlba enam kasutamiseks. Nende ümber tekib eriline membraan ja moodustub väike kerake, mille ees tarbetuks muutunud rakuosa ära seeditakse.

See protsess on reguleeritud täpselt vastavalt raku vajadustele ning aitab hoida tasakaalu vanade rakuosade lagundamise ja uute vajalike tootmise vahel.

1945. aastal sündinud Ohsumi on Tokyo ülikooli professor. Ta teeb katseid peamiselt pärmirakkudega ning avaldas oma peamise autofaagia-alase teadustöö 1992. aastal.

Ohsumi on 23. jaapanlane, kes üldse on Nobeli preemia saanud. Meditsiinialal on enne teda olnud sama edukad viis kaasmaalast. Professor kinnitas, et oli preemiast kuuldes oma laboris tööl ning oli väga jahmunud.

Samal teemal

02.12.2016
Kas jõuluks sobib kinkida vanu asju?
08.10.2016
Nobeli rahuauhind läheb Colombiasse
07.10.2016
Nobeli rahupreemia sai Colombia president
07.10.2016
Kas Nobeli kirjandusauhind tuleb viimaks Eestisse?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee