ÜLIKOOL SELJATAGA: Sam Hemmingi foto on tehtud päeval, kui ta Bangori ülikooli lõpudiplomi pidulikult kätte sai.Foto: Facebook
Õhtuleht.ee 3. oktoober 2016 04:00
Arstid olid kaotanud lootuse, et pärast autoõnnetust koomas lebava Sam Hemmingi ajutegevus taastuks. 19 päeva pärast avariid kutsuti ta vanemad tema haigevoodi juurde jälgima, kuidas teda kunstlikult elus hoidnud aparaat välja lülitatakse.  

Hetk enne seda sattus õe käes olnud jääkott ­kogemata vastu Sami jalga – varvas liigatas, ostsillograaf näitas ajutegevuse teket. Küll nõrka, aga siiski, kirjutab The Times. "See oli nii meile kui ka arstidele tõeline ime, et mu tütar ellu ärkas. Olin just teinud temast haigevoodis veel viimase foto ja jälgisin pisarsilmil, kuidas arstid hakkavad elutähtsate funktsioonide säilitamise aparaati välja lülitama," meenutab Sami ema Carol. 

Äsja Bangori ülikooli lõpetanud 22aastase Sami kannatuste rada algas, kui ta peigmehe juhitud auto kihutas teelt välja. Sami pea paiskus vastu esiklaasi sellise jõuga, et murdusid neli kaelalüli. Tugeva ajukahjustuse saanud neiut opereeriti haiglas kuus tundi, hiljem veel kaks korda, kuid arstid talle elulootust ei andnud. Kunstlikus koomas hoitu ajutegevus oli aparaatide järgi lakanud. 

Ometi sündis ime – Sam tuli tagasi ellu. Kaheksa nädalat hiljem kirjutati ta haiglast välja ja saadeti koju, kuigi arstid ei andnud taas lootust, et ta suudaks uuesti käima ja rääkima õppida, kuna parema ajupoole vigastused olid olnud sedavõrd rängad. Kuid arstid eksisid ka seekord. Sami vasak ajupool suutis kompenseerida puudujääva ja nüüd suudab ta rääkida ning kõnnib käimisraami abil vabalt ringi. 

"Õnnetusest ei mäleta ma midagi," ütles Sam Timesi reporterile. "Tean, et sõitsin koju ja olin ülikooli lõpetanud. Ma unistasin juristiks saamisest ja ei ole seda mõtet maha matnud." Selleni on veel muidugi pikk tee. Iga päev peab ta käima füsioterapeutide juures ja arstid otsivad võimalusi tema aju vasaku poolkera – tavaliselt inimesed seda peaaegu üldse ei kasuta – tegevusvõime suurendamiseks. 

Sam jagab tänusõnu arstidele, kes tegid endast kõik, et teda tagasi elule aidata.