Eesti uudised

ÕHTULEHE VIDEO JA GALERII | PILK PEALE: mida huvitavat ja eriskummalist pakub külastajatele peagi uksed avav Eesti Rahva Muuseum? (12)

Helen Pentsa | Video: Aldo Luud, 29. september 2016 18:25
Foto: Aldo Luud
Esimesel oktoobril avab külastajatele uksed Tartus Raadil asuv hiigelsuur Eesti Rahva Muuseum (ERM). Täna tutvustati hoonet ja eksponaate põhjalikumalt ka ajakirjanikele, õhtul avatakse muuseum pidulikult kõigi eestimaalaste ees ETV otseülekande vahendusel. Mida põnevat kauaoodatud muuseumis näha saab?  

ERMi Eesti kultuuriloo püsinäituse peakuraator Kristel Rattus sõnas Õhtulehele, et rõhk on inimeste argikultuuril ja igapäevaelul.

"Tegelikult on tegemist kultuuriloo näitusega. Ajaloonäitus on ta ikkagi ka, aga kuna me oleme etnoloogiamuuseum, siis meid huvitab ennekõike inimeste argikultuur ehk siis tavaline igapäevaelu ja see osa kultuurist, mis puudutab nii rikkaid kui vaeseid, noori ja vanu, tähtsaid ning tähtsusetuid – selline, mis on kultuuris ühine ja jagatud," sõnas Kristel Rattus.

Millised on märkimisväärseimad eksponaadid?

Rattus märkis, et üks unikaalseim eksponaat on kindlasti Eesti kõige esimene sinimustvalge lipp. "Ei ole palju rahvaid, kel on alles nende päris kõige esimene rahvuslipp – meil on," rääkis Rattus.

Foto: Aldo Luud

Veel üheks erilisemaks eksponaadiks saab pidada ka Eesti esimese õigeusupreestri, hiljem märtriks pühitsetud piiskop Platoni ametirüüd.

Lõbusamatest eksponaatidest toob Rattus välja president Lennart Meri satelliittelefoni, mida ta kasutas ametisõitudel. Hiiglaslik telefon oli olemas juhuks, kui tavaline raadioside katkeb.

Kus peidavad ennast Evelin Ilvese vastuvõtukleidid?

Ehkki on olnud juttu, et endise esileedi Evelin Ilvese vastuvõtukleidid leiavad uue kodu just ERMis, siis praegu neid muuseumis veel näha pole. Küll aga on need majas olemas ja peagi ka külastajatele nähtavad. 

"Evelin Ilvese kleidid ei ole veel museaalideks vormistatud, aga nad loomulikult saavad museaalideks – tegemist on väga heade näidetega eesti disainist," sõnas Õhtulehele näituse peavarahoidja Riina Reinvelt.

Samal teemal

30.09.2016
Uues ERMis on palju õhku, mitu reliikviat ja tilkuv kraan
29.09.2016
President Ilves: see muuseum siin Raadil on loodud Eesti rahva ja maa auks
29.09.2016
ÕHTULEHE VIDEO | Mida näitaks Tõnis Lukas tuttuues muuseumis külla tulnud väliskolleegile?
29.09.2016
ERM-i uus hoone – Euroopa suurim ja nüüdisaegseim muuseum

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee