Maailm

Uurimiskomisjon: MH17 tulistati alla mässuliste alalt (17)

Toimetas Aadu Hiietamm, 29. september 2016 04:00
Uurimiskomisjon: MH17 tulistati alla mässuliste alalt. Foto: AFP / Scanpix
Hollandi juhitud rahvusvaheline kriminaaljuurdluse uurimisrühm (JIT) tutvustas eile Utrechti lähistel Nieuwegeinis uurimisraportit, milles kinnitatakse, et lennukompanii Malaysia Airlines reisilennuk Boeing 777-200 tulistati 17. juulil 2014. aastal Ida-Ukraina taevas alla Vene õhutõrjekompleksi BUK maa-õhk-tüüpi raketiga. Õhutõrjekompleks pärines Venemaalt ja rakett tulistati välja venemeelsete mässuliste valduses olnud Pervomaiski külast. Pärast raketi väljatulistamist viidi BUK Venemaale tagasi.

Vene õhutõrjerakett lõpetas traagiliselt lennu MH17, mis pidi viima reisijad Amsterdamist Kuala Lumpurisse. Katastroofis hukkus 298 inimest. Neist 193 olid hollandlased.

Raporti koostamise ajal käis Hollandi uurimisrühm Soomes BUKiga salajasi katsetusi tegemas, selgus päev enne raporti avalikustamist Hollandi päevalehes De Telegraaf avaldatud kirjutisest.

Hollandi ohutusamet avaldas juba mullu 13. oktoobril uurimisraporti, milles tõestati, et saatuslik lask tehti Vene õhutõrjekompleksi BUK maa-õhk-tüüpi raketiga, mis plahvatas umbes meetri kaugusel lennuki kokpitist.

Samas raportis märgiti, et rakett lasti välja Ida-Ukraina territooriumilt, mille pindala on 320 ruutkilomeetrit. Seejuures lisati, et täpse tulistamiskoha selgitamine vajab veel uurimist.

Tänaseks on lisauurimine välja selgitanud, et Venemaale kuulunud rakett tulistati välja mässuliste territooriumilt.

Uurimise käigus on samuti identifitseeritud sadakond operatsiooniga seotud isikut. Konkreetseid nimesid veel ei nimetatud, kuid uurijad usuvad, et süüdlased on võimalik kohtu ette saata.

Eile raporti avaldanud uurimisrühm koosneb Hollandi, Belgia, Ukraina, Austraalia ja Malaisia uurijatest. Kahe aasta jooksul on räägitud 200 tunnistajaga.

Venemaa võimud on üritanud seost selle lennukatastroofiga kogu aeg eitada. Ka seekord ütles Venemaa presidendi pressiesindaja Dmitri Peskov, et uurimiskomisjon on jätnud arvestamata Vene sõjaväelastelt saadud andmed, mis raportis tehtud järeldusi ei toeta.

Samal teemal

24.05.2018
Uurijad: MH17 tulistati alla Venemaale kuuluva raketiga
11.07.2017
Paet: Malaisia reisilennuki MH17 allatulistamise uurimine on jäänud venima
22.09.2016
Malaisia reisilennuki kadumise uurijad kahtlevad põlenguteoorias
18.07.2016
Lennuki allatulistajad kohtu ette!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee