Eesti uudised

Kas riigikogulased prassivad sünnipäeval rahva raha eest? (14)

Gerly Mägi, Andra Nõlvak, 28. september 2016 04:00
Dmitri DmitrijevFoto: Alar Truu
Mitu riigikogulast on kuluhüvitiste arvelt lasknud kinni maksta toitlustusarveid, mille kuupäevad kattuvad või on lähestikku nende sünnipäevaga. Kas tegu on isikliku pidupäeva tähistamisega maksumaksja rahakoti arvelt?

Rahvasaadik Jaanus Marrandi võõrustas oma sünnipäeval 23. märtsil 50liikmelist seltskonda. 363,25eurose arve laskis ta kinni maksta riigikogulase kuluhüvitise arvelt. Marrandi sõnul käis tal riigikogus külas tema valimisringkonnast suur seltskond, kellele ta tegi majas ekskursiooni, lühidalt jälgiti istungit ja roniti ka Pika Hermanni torni. "Neid teenindatigi," on Marrandi konkreetne.

 Jaanus Marrand Foto: Teet Malsroos

"See oli kodukandi maainimeste seltskond, kelle hulgas oli igasuguseid inimesi, alates pensioniealistest ja lõpetades farmistöötajatega."

Kevadel käis Marrandil külas teisigi seltskondi tema valimisringkonnast. Rahvasaadiku sõnul kaasnevad külaskäikudega tavaliselt kulud, näiteks toitlustamine ja sõidutugi. Marrandi on võõrustanud eakate ühendusi, õpilasi ja regilauljaid.

Enn Eesmaa Foto: Stanislav Moškov

7. juunil sündinud Enn Eesmaad teenindati päevake hiljem 278 euro eest. Kas tegu oli sünnipäevapeoga? Eesmaa kommenteerib, et rahvasaadikuid külastavad riigikogus pidevalt grupid, kellele pakutakse sageli ka toitlustust. "Arvan, et samalaadseid toitlustusarveid on riigikogu liikmetel kümneid, küllap koguni sadu, sest see on tavapärane praktika," sõnab Eesmaa.

Dmitri Dmitrijev Foto: Alar Truu

17. juunil sünnipäeva tähistanud Dmitri Dmitrijev tellis kaks päeva varem toitlustusteenust 103,66 euro eest. Rahvasaadiku sõnul külastavad teda riigikogus valijad ja teised külalised, kellele ta võimalusel süüa pakub. Väiksemad arved maksab Dmitrijev kinni omast taskust, suuremad katab kuluhüvitiste arvelt.

"Need kohtumised toimuvad sõltumata sellest, millal on kellegi sünnipäev," rääkis Dmitrijev, jättes siiski mainimata, kes teda tol päeval riigikogus külastasid.

Marika Tuus-Laul Foto: Laura Oks

12. mail sünnipäeva tähistanud Marika Tuus-Laul võõrustas päev varem riigikogus külalisi 64,64 euro eest. Tuus-Laul ei täpsusta, kes tal tol päeval külas käis ning kas nad rahvasaadikut ka saabuva sünnipäeva puhul meeles pidasid. "Saadiku töö on mõeldamatu, ilma et me ei kohtuks inimestega," selgitab Tuus-Laul.

Operatiivsuse mõttes kohtutakse vahel ka riigikogus. "Sageli pakume inimestele ka toitlustust, seda on tehtud aastaid."

Samal teemal

17.10.2016
Leedus ei saa kuluhüvitisi enam kasutada autoliisinguks