Maailm

USA professor: valimised võidab Donald Trump (18)

Toimetas Aadu Hiietamm, 28. september 2016 04:00
Donald TrumpFoto: Reuters / Scanpix
Ligi 100 miljonit ameeriklast jälgisid Eesti aja järgi teisipäeva varahommikul toimunud demokraatide presidendikandidaadi Hillary Clintoni (68) ja vabariiklaste presidendikandidaadi Donald Trumpi (70) esimest televäitlust.

Ekspertide pea üksmeelsel hinnangul võttis seekord kindla punktivõidu Hillary Clinton, kuid 8. novembril toimuvate presidendivalimiste tulemus on endiselt lahtine.

Samal teemal

Esimese teledebati ajal rohkem kaitsepositsioonil olnud Donald Trump üritab vigade parandust kahel järgmisel debatil, mis toimuvad 9. oktoobril Missouri osariigis St. Louisis ja 19. oktoobril Nevada osariigis Las Vegases.

Ka tunnustatud eksperdid ei usu veel, et esimese televäitluse võitnud Hillary Clinton on endale valimisedu juba taganud. Washingtonis Ameerika Ülikoolis ajalooprofessorina töötav Allan Lichtman (69) on suutnud alates 1984. aastast õigesti prognoosida kõigi presidendivalimiste võitjad. Lichtman juhindub endakoostatud 13punktilisest süsteemist, mida ta nimetab Võtmed Valgesse Majja. Süsteemi koostamisel analüüsis Lichtman aastatel 1960–1980 toimunud presidendivalimisi.

Täna näeb Lichtman, et presidendivalimised võidab 8. novembril, tõsi napilt, Donald Trump. Kas ajalooprofessori prognoos osutub üheksandat korda järjest õigeks või paneb ta esimest korda mööda, selgub täpselt kuue nädala pärast, 9. novembri hommikul.

Lichtman tunnistab, et tänavu oli prognoosi koostamine varasemast märgatavalt raskem, sest varem ei ole Donald Trumpiga sarnanevat kandidaati presidendivalimistel osalenud. Seetõttu peab ta ka võimalikuks, et on prognoosi tehes eksinud, vahendab Washington Post.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee