Maailm

Ungari politsei lubas Budapesti pommipanija leidjale preemiat (3)

Tõnu Kalvet, 28. september 2016 04:00
SÜNDMUSKOHAL: Politseiuurijad koguvad Budapestis pärast pommiplahvatust asitõendeid. Foto: AFP / Scanpix
Budapesti kesklinnas toimus laupäeva õhtul plahvatus, mille tagajärjel sai kannatada kaks patrullpolitseinikku. Politsei pani välja kümme miljoni forinti ( 32 600 eurot) vaevatasu sellele, kes aitab tabada plahvatuses süüdlaseks peetava isiku – umbes 170 cm pikkuse 20–25aastase mehe.

Kurjategija kandis heledat kalurimütsi, tumedat linast jakki, siniseid teksaseid ja valgeid spordijalatseid. Politsei teatas ajakirjandusele, et plahvatusetekitajat otsitakse taga paragrahvi alusel, mis käsitleb tahtlikku tapmiskatset.

Pomm plahvatas kohaliku aja järgi kell 22.30 Kir?ly (Kuninga) tänava ja Terézi ringtee ristmikul asuva maja ees. Esialgu peeti põhjuseks gaasiplahvatust, kuid politsei ja tuletõrje tuvastasid peagi, et plahvatanud oli isetehtud põrgumasin.

Politsei saabus kohale suurte jõududega, tuletõrje niisamuti. Sündmuskoht piirati ümber, seejärel tühjendati inimestest. Asuti ümbruskonda kontrollima ja küsitlema kõiki sealolijaid. Politseinikud käisid ümberkaudsetes lõbustus- ja muudes asutustes, kel turvakaamerad, ja kogusid uurimiseks videosalvestisi.

Pealtnägijate tunnistuste ja turvakaamerate salvestiste põhjal tehti kindlaks oletatav süüdlane. Selleks oli mees, kes nädalalehe HVG teatel oli oodanud ühes kangialuses, kott käes, kuni kaheliikmeline politseipatrull möödub, seejärel visanud koti politseinike poole ja hõiganud neile midagi järele, siis aga peitunud kohe taas kangialusesse. Paari-kolme sekundi pärast oligi toimunud plahvatus. Pärast seda oli kotiviskaja läinud kohe üle tee, ise vigastatud politseinikke seirates. Sündmuspaigalt leiti laialipaiskunud naelu.

Kannatada saanud patrullpolitseinikud olid veebli auastmes, mees 26- ja naine 23aastane. Naispolitseinikul oli plahvatuse järel pea verine, kaaslasel sai vigastada jalg. Ajakirjanduses avaldatud andmetel on naispolitseiniku vigastused eluohtlikud, meespolitseinikul aga rasked. Mõlema seisund on stabiilne, teatas pressikonverentsil Ungari politsei ülem, kindralleitnant K?roly Papp.

Mõlemad vigastatud teenivad politseis alates 2011. aasta 1. detsembrist. Nägus ja heledajuukseline naispolitseinik on võitnud auhinna mitmelgi iludusvõistlusel.

Ungari terrorismivastase võitluse keskus teatas, et välistatud pole ka terroritegu. Plahvatuse asjaolusid arutas esmaspäeval Ungari parlamendi riikliku julgeoleku komisjon.