Maailm

Hiina otsib ülisuure raadioteleskoobiga maavälist elu (9)

Aadu Hiietamm, 28. september 2016 04:00
TÕELINE HIIGLANE: Hiinas pühapäeval tööd alustanud raadioteleskoobi FAST läbimõõt on 520 meetrit. Foto: Reuters / Scanpix
Hiinas alustas tööd hiiglaslik 520 meetrise läbimõõduga raadioteleskoop FAST, mille ehitustööd kestsid viis aastat. FAST on seni kasutusel olevatest raadioteleskoopidest viis kuni kümme korda võimekam ja hiinlaste sõnul aitab see otsida maavälist elu.

Väliselt hiiglasliku vokkpanniga sarnanev FAST (Five-hundred-meter Apertusre Spherical radio Telescope) ehitati Hiina edelaossa Guizhou provintsi mägedesse. Ehitustööd kestsid viis aastat ja maksid 1,2 miljardit jüaani (160 miljonit eurot). FAST pandi kokku 4450 kolmnurksest paneelist. Uue raadioteleskoobi pindala suurus on tõepoolest muljetavaldav, see on sama palju kui 30 jalgpalliväljakut kokku.

Agentuuri Xinhua teatel algas FASTi katsetamine pühapäeval ja testimiseks on planeeritud kolm aastat. Selleks, et FAST saaks segamatult töötada, asustasid võimud sundkorras ümber 9110 elanikku. Kodu tuli maha jätta inimestel, kes elasid raadioteleskoobile lähemal kui viis kilomeetrit. Ümberasujad said kompensatsiooniks 12 000 jüaani (1651 eurot). Inimõigusorganisatsioonid kritiseerisid Hiina võimude tegevust ja pidasid makstud kompensatsiooni liiga väikseks.

Hiina kosmoseteadlased usuvad, et FAST jääb lähema 10-20 aasta jooksul juhtivaks raadioteleskoobiks maailmas. Seni kuulus juhtroll 300meetrise läbimõõduga Arecibo raadioteleskoobile Puerto Ricos. Läbimõõdult jääb FAST pisut alla Põhja-Kaukaasias asuvale Vene Teaduste Akadeemia raadioteleskoobile RATAN 600. Viimane on aga nii-öelda ringteleskoop ja selle pindala jääb seetõttu FASTile oluliselt alla.

Toetab SETIt

Hiina kosmoseteadlased loodavad FASTi abil jälgida kaugel asuvaid neutrontähti ehk pulsareid. Samuti soovitakse toetada organisatsiooni SETI (search for extraterrestrial intelligence, eesti keeles maavälise intelligentse elu otsing), mis otsib alates 1961. aastast märke maavälistest tsivilisatsioonidest.

SETI on keskendunud kosmosest tulevate raadiosignaalide leidmisele. Täpsemalt otsitakse signaale, mida saaks tõlgendada intelligentsete olendite saadetuna. Neid ei ole tänaseks veel leitud.

Tõsi, tänavu augusti lõpul jooksis meediast läbi teade, et Vene raadioteleskoop RATAN 600 püüdis juba mullu 15. mail kinni 95 valgusaasta kaugusel asuvalt tähelt tulnud eriskummalise signaali, mida esialgu peeti märgiks maavälisest elust. Paar päeva hiljem tunnistasid aga Vene astronoomid, et paraku oli ikkagi tegemist maapealset päritolu signaaliga, mille põhjustas tõenäoliselt Vene sõjaline satelliit.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee