KAOTATUD LAPSEPÕLV: Arst annab esmaabi Aleppole tehtud õhurünnakus haavata saanud poisile.Foto: AFP / Scanpix
Aadu Hiietamm 27. september 2016 04:00
SUNDAY TIMES: Putin võttis Aleppos kasutusele kohutava tulejõuga leegiheitjad 

See, mida Venemaa Süürias teeb, on barbaarsus, kuulutas New Yorgis toimunud ÜRO julgeolekunõukogu hädaistungil USA suursaadik Samantha Power. Eelnevalt oli Briti pühapäevaleht Sunday Times kirjutanud viitega lääneriikide diplomaatidele, et Venemaa võttis Aleppos esimest korda kasutusele Päikseahjuks kutsutavad leegiheitjad TOS-1A. 

Süürias ümberpiiratud Aleppo linnas hukub iga päev Süüria ja Vene õhujõudude rünnakutes kümneid rahulikke elanikke. Olukord läheb iga päev hullemaks ja ümberpiiratud linna jäänud 275 000 inimest ei suuda mõista, miks neid keegi ei aita ning verevalamist ei lõpeta? 

Piiramisrõngas olevate süürlaste ahastavad appihüüded ei ole aidanud. Purustavad õhurünnakud jätkuvad uue hooga. Ja mitte ainult. Kui uskuda Briti pühapäevalehele Sunday Times infot andnud lääneriikide diplomaate, siis kasutasid Süüria valitsusvägedele aasta tagasi appi rutanud Vene sõjaväelased Aleppos esimest korda ka raske leegiheitja süsteemi TOS-1A "Solntsepek" ("Päikseahi"). Tegemist on kohutava relvaga, mis piltlikult väljendudes jääb vaid ühe astme võrra alla aatomipommile. 

PÄIKSEAHI: Lääneriikide diplomaatide andmetel kasutas Venemaa Süürias Aleppo ründamisel esimest korda Päikseahjuks kutsutavat raske leegiheitja süsteemi TOS-1A, mis hävitab kõik elava. Foto: Scanpix

Kolmekümnetorulisest raketiheitjast välja tulistatavad 220 mm raketid kasutavad termobaari või süütelõhkepead. Lõhkepea sisaldab süttivat vedelikku, mis plahvatusel aurustub ja moodustab aerosoolipilve, mis pärast õhuhapnikuga segunemist tekitab plahvatades tohutu lööklaine ning kõrge temperatuuriga tulepilve. "Kahesaja meetri raadiuses põlevad kõik inimesed elusalt," kirjutab Sunday Times. 

Leegiheitja põletab kõik elava 

Varem on Venemaa kasutanud sama süsteemi vanemat mudelit TOS-1 "Buratino" Nõukogude ja Afganistani sõjas ning teises Tšetšeenia sõjas. 

Lääneriikide arvates on Süüria olukorra teravnemises süüdi eelkõige Venemaa, panustab president Bashar al-Assadi vägede toetamisel sõjalisele jõule. "See, mida Venemaa Aleppos teeb, ei ole terrorismivastane võitlus, vaid barbaarsus," kurjustas pühapäeval ÜRO julgeolekunõukogu hädaistungil USA suursaadik Samantha Power. 

Francois Delattre, Prantsusmaa suursaadik ÜROs rääkis, et Aleppos pannakse toime sõjakuritegusid ja süüdistas selles eelkõige Süüria valitsust. Ta lisas, et Venemaa ja Iraan on tõenäoliselt nendes sõjakurjategudes kaasosalised. 

Suurbritannia välisminister Boris Johnson rõhutas BBC-le intervjuus, et Venemaa valitsus on süüdi Süüria sõja pikendamises ja selle veelgi koledamaks muutmises. Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Sahharova reageeris Johnsoni süüdistustele küüniliselt. Ta kirjutas Facebookis, et Johnson räägib õiget juttu, kuid asendada tuleb kaks sõna: Venemaa Suurbritanniaga ja Süüria Iraagiga. 

Vitali Tšurkin, Venemaa suursaadik ÜROs seevastu süüdistas Süürias konflikti teravnemises mässulisi, kes kasutasid vahepealset relvarahu oma positsioonide tugevdamiseks. Tšurkin tunnistas, et arvestades mässuliste rühmituste suurt arvu, on Süürias kodusõja lõpetamine pea võimatu ülesanne. Kui lääneriigid ja Venemaa süüdistavad vastastikku üksteist, siis sõja jalgu jäänud süürlaste arvates on ühtviisi süüdi nii USA kui ka Venemaa. 

Piiskop süüdistab nii USAd kui ka Venemaad 

"USA ja Venemaa purustavad meie riigi. Süürlased tahavad vaid dialoogi ja rahu. Seda aga suured riigid, eelkõige USA ja Venemaa ei taha. Nad purustavad meie selja taga meie riigi ja ühiskonna. Neid huvitavad ainult nafta, maagaas, vesi ja territoorium, et oma võimu ning mõju suurenda. Meil tuleb maksta suurte, end kristlikeks pidavate riikide egoismi eest. Kindel on vaid see, et meie inimesed saavad kaks korda pihta: kuulidest ja osaliste propagandast. Ja kõik valetavad, valetavad ja valetavad," iseloomustas Süüria praegust olukorda intervjuus Itaalia katoliiklikule infoagentuurile SIR Aleppo Kreeka-Katoliku kiriku piiskop Jean-Clement Jeanbart. 

ÜRO eriesindaja Süürias Staffan de Mistura pöördus ÜRO julgeolekunõukogu hädaistungil USA ja Venemaa poole, et kehtestada eelmise nädala esmaspäeval katkenud relvarahu uuesti. Seejuures iseloomustas ennast kui naiivset ÜRO esindajat.