Maailm

SALAPÄRANE: Inglismaa kirdeosas avastati 250 aasta vanune maa-alune tänav (5)

Toimetas Kristin Aasma, 26. september 2016 17:32
Stockton-On-Tees Kirde-Inglismaal.Foto: Vida Press
Inglismaa kirdeosas avastati maa-alune tänav, mis dateeriti rohkem kui 200 aasta tagusesse aega.

Salapärane "kadunud“ tänav pisikeste eluruumide ja tunnelitega leiti Durhami maakonnas Stockton-On-Teesis maa-alalt, kuhu kavatsetakse ehitada luksusmaju, kirjutas thesun.co.uk. Arvatakse, et maa-alused eluruumid puust aknaraamide, tugevate uste ja niššidega küünalde jaoks rajati umbes 18. sajandi keskpaiku.

Samal teemal

Oletatakse, et maa all olevad salatunnelid hargnevad Stocktoni teistesse osadesse. Maa-alused eluruumid paljastanud Jeff Highfieldi arvates kasutasid seda nimesed, kes ei olnud just pikakasvulised ning neid kasutati ka loomade hoidmiseks, kuivõrd läheduses oli kariloomade turg. Kirjalikke allikaid aga selle kohta ei leidu.

Church Roadi, mille juurest avastus tehti, nimetati vanasti Paradise Row’ks, mis oli koduks rikastele Stocktoni elanikele siis, kui linn õitses põllumajandus- ja eluskarja kaubandusest, enne kui see muutus tööstuskeskuseks. Ajaloolased usuvad, et isegi veel enne Esimest maailmasõda võõrustasid keskklassi perekonnad abitööjõudu maa all. Ometi ei seleta teenijaskonna saatmine maa alla tunnelite olemasolu.

Aga sarnast salapära on avastatud Eestiski. 2000. aastate algul leiti Harjumaal Murastes tee-ehituse käigus vana tee alt kaldasse uuristatud koopad. Koopas oli allikas ning nišid valgustuse tarvis. Mis ajal täpselt ja millisel eesmärgil need koopad uuristati, on seni täpselt selgitamata ning peame leppima oletustega. Tee-ehitusega oli tollal tarvis jätkata ning koopad aeti liiva täis ja kaeti kinni.

Samal teemal

20.05.2015
Elektrivargus Tallinna vanalinnas: maa-alune salakaabel viis peene ajaloolise hotellini
27.07.2014
PILTUUDIS: maa-alusesse punkrisse on rajatud luksulik elamu
25.07.2013
Eestis maa-alustel majadel tulevikku pole
11.05.2013
Moskvast leiti maa-alune linn