Maarit Stepanov 27. september 2016 09:32
Eile koosolekut pidanud riigikogu vanematekogu leppis kokku, et täna kella üheks on leitud uusi võimalikke presidendikandidaate, kes seni veel kandideerinud ei ole. Lisaks räägiti omavahel selgeks, keda otsitakse ning lepiti kokku, et kõik annavad endast parima, et tuleval esmaspäeval saaks president valitud. 

Riigikogu esimehe Eiki Nestori sõnul olid koosolekul vaid fraktsioonide esimehed. "Mul on hea meel, et kõik kuus leidsid, et meie järgnevate tundide ja päevade koostöövili peab olema presidendi äravalimine järgmisel esmaspäeval riigikogus," selgitab Nestor koosoleku kõige olulisemat tulemust. 

Lisaks otsustati, et riigikogu vanematekogu jätab presidendikandidaadi otsingutel välja need inimesed, kes eelevalt juba kandideerisid: "Ütleme neile aitäh kandideerimise eest, aga sisuliselt ootame uusi nimesi presidendi kandideerimise koha pealt," lisab Nestor. 

Uuelt kandidaadilt oodatakse enamuse toetust, et veenduda, et president saaks kindlasti ka valitud. Nestori sõnul on arutletud, et kandidaati peaks toetama kindlasti rohkem kui 68 riigikogu liiget. 

Kindlat tähtaega, millal vanematekogu ühise kandidaadi üles seab, kokku ei lepitud, kuid seda loodetakse teha piisava ajavaruga, et kandidaat jõuaks kohtuda ka saadikutega, kes presidenti valivad. Nestor ühtegi kindlat nime välja ei toonud. "...Aga ma olen kindel, et fraktsioonide juhid peavad omavahel konsultatsioone, niisamamoodi kui erakondade juhid." 

Riigikogu esimehe sõnul on omavahelistes vestlustes arutletud, et võimalik presidendikandidaat ei peaks olema aktiivne poliitik. "Ma eeldan, et sellised aktiivsed täna poliitikas olevad inimesed, et nende puhul selle kahe kolmandiku (häälte) saamine oleks kaunis keeruline."