Eesti uudised

Hea lugeja, anna märku, keda sina presidendina näeksid.

Kes võiksid olla uued presidendikandidaadid? (516)

Marvel Riik, Maarit Stepanov, 26. september 2016 11:51
Riigikogu aseesimees Helir-Valdor SeederFoto: Teet Malsroos
Kohe kui presidendivalimised läbi kukkusid, hakati otsima uusi kandidaate. Välja on käidud kümmekond nime. Mida nad ise oma kandideerimise kohta ütlevad?

Helir-Valdor Seeder: minust on paremaid kandidaate

Riigikogu aseesimees Helir-Valdor Seeder Foto: Teet Malsroos

"Arvan, et presidendiks leidub minust oluliselt paremaid kandidaate. Ma ei hakkaks praegu spekuleerima ühegi nimega. Kui riigikogus soovitakse mõne päeva jooksul saada mingisugune reaalne kokkulepe, mis on antud juhul vajalik, siis erinevate inimestega spekuleerimine, enne kui seal oleks laiem kandepind erakondade poolt või inimese enda nõusolek, ei ole mõttekas. Olgu tegu siis kas poliitiku või mittepoliitikuga, see vähendab võimalust kokkulepet saavutada.

Arvan, et on väga vähe tõenäoline, et tegevpoliitiku taha saadakse riigikogu 2/3 enamus."

Tarmo Soomere: "Ma olen juba president, teatavasti!"

Eesti Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere Foto: Teet Malsroos

Teaduste Akadeemia presidendile tuleb küsimus, kas teadlasest võiks saada järgmine vabariigi presidendikandidaat, ootamatult. Ta vastab üllatunult: "Ma olen juba president, teatavasti!"

Rääkides aga riigipea ametist, tunnistab Soomere, et sellele pole ta veel mõelnud ning tema nime mainimine võis olla puhas juhus: "Puusa peal tulistades saavad pihta küllalt juhuslikud inimesed nende kõrval, kes pihta saama peavadki."

Kui aga ametlikum ettepanek tuleks, lubab Soomere seda kindlasti kaaluda: "Teadlastel on komme ka kõige absoluutsemad ideed kaalumisele võtta. Selles mõttes ei saa ma lahti oma teadlase iseloomust. Aga kuni see ei ole päevakorraks tulnud, pean ma seda lihtsalt aja raiskamiseks ja kiirustan oma töö juurde."

Liia Hänni: nimede väljaütlemine on mõttemäng

Endine riigikogulane Liia Hänni Foto: TAIRO LUTTER

"Kindlasti ma ei oleks valmis võtma vastu roll olla president. Nimede välja ütlemine on rohkem mõttemäng. Mis seal parata, inimestele meeldib ikka mõtetega mängida. Võib-olla mõne inimese jaoks ma kvalifitseerun presidendiks, aga sellest kindlasti ei piisa.

Presidendiamet eeldab väga kindlat soovi ja ettevalmistust selleks. Ei saa olla nii, et inimene võetakse eraelust ja pannakse Eesti presidendiks. Minu elu on teisiti läinud."

Helve Särgava: ei kommenteeri

Harju Maakohtu esimees Helve Särgava Foto: Tiina Kõrtsini

Helve Särgava ei ole nimede väljaütlemistega kursis ega soostunud teemat lähemalt kommenteerima.

Ülle Madise: minul on töö olemas

Õiguskantsler Ülle Madise Foto: Stanislav Moshkov

"Minu poole pole keegi pöördunud ja ma ütlen ausalt, minul on töö olemas ja mulle see töö meeldib. On uskumatult hea tunne, kui sa saad inimeste heaks konkreetseid asju teha. Usun, et mina ja meie 50-liikmeline ametkond tahaksime õige mitu aastat, kui tervist on, Eesti heaks tööd teha."

Kaljuranna esindaja: need on küsimused erakondade esimeestele

Endine välisminister Marina Kaljurand Foto: Alar Truu

Marina Kaljuranna meeskonda kuuluv suhtekorraldaja Andreas Kaju sõnul tuleb kõik küsimused, mis puudutavad presidendikandidaate, suunata erakondade esimeestele. „Nende asi on välja pakkuda järgmine kandidaat,“ ütles Kaju. Ta lisas, et Kaljurand on võtnud nädalase rahu- ja puhkuseaja ega jaga kommentaare.

Heinz Valk: "Ma tänan, aga, jään asjast eemale."

Foto: Teet Malsroos

Heinz Valk ennast presidendina ei näe. "Väga kena, et Paet tegi sellise viisakuskummarduse Laulva revolutsiooni veteranile, aga mis ülejäänusse puutub, siis ma olen ikkagi terve mõistuse juures ja hindan väga objektiivselt oma suutlikust ja võimeid ja tunnistan ausalt, et ega Brüsseli ja Berliini ja muude kõrgete pealinnade koridorides nüüd minusugune mees ikka läbi ju ei löö," kommenteerib Valk Aktuaalsest Kaamerast kuuldud Urmas Paeti mõtteavaldust.

"Teiseks, ma tean, kui vana ma olen – 80 aastat. See on ikkagi [vanus], kus juba suur osa energiast on ära kulutatud ja enam niisukese ameti pidamiseks seda ei jätku," arvab Valk ja lisab, et peale selle tunneb ta, et praeguse Riigikogu koosseisuga ta koostööd teha ei suuda. "Praegune Riigikogu koosseis näeb oma silme ees ainult oma parteid või rahvalikult öeldes oma kapsamaad ja mitte kaugemale. See on mulle valmistanud kohutava pettumuse ja sellise seltskonnaga koostööst ei tuleks mul midagi välja - kui ma oleksin nii kergemeelne ja sellega soostuksin, mida nüüd Paet pakkus."

Valk ütleb, et tema on oma võimeid kainelt hinnanud. Seetõttu jääb ta oma seisukohas kindlaks: "Ma tänan, aga, jään asjast eemale".

Siiri Oviir: pakkumine teeb rõõmu, aga ükski jõud poliitikasse ei kisu

Endine poliitik Siiri Oviir Foto: Teet Malsroos

Nii ministriameteid kui ka eurosaadikuna Eestit esindanud Siiri Oviir hakkab naerma, kui kuuleb, et teda pakutakse presidendikandidaadiks: "See, et ma mingisugusesse top 50sse kuulun, on loomulikult igale edevale naisele meelitav, aga ma ei ole sellele mõelnud."

Pakkumist ta siiski vastu võtma ei kipu: "Ma olen juba aastaid oma elu sättinud teisele reale, sest peale poliitika on ka muu elu ja teate, see on päris mõnus!" kirjeldab Oviir, et hetkel võtavad suure osa ajast pere ja lapselapsed. "Mu unistuste amet ei ole kunagi olnud president," jääb endine poliitik kindlaks.

Riigikontrolör Alar Karis: Minu töö lõppeb 2018

Riigikontrolör Alar Karis Foto: TIINA KÕRTSINI

"Et minu nime on siin-seal hakatud kasutama presidendivalimiste kontekstis, siis meenutan, et vastavalt põhiseadusele nimetab riigikogu riigikontrolöri ametisse viieks aastaks ning minu puhul saab see aeg täis 2018. aastal."

David Vseviov: mõtetes on pohlad ja Napoleoni sõdade järgsed ajad

Ajaloolane David Vseviov Foto: Tiina Kõrtsini

Ajaloolane ja raadiohääl ütleb, et enne ta küsimuse üle ei mõtle, kui ettepanek tuleb: "Seoses mina ja president – neid mõtteid mul praegu ei ole." Hetkel on Vseviovil hoopis teised mured: "Ma käisin nädalavahetusel pohlal ja mul on täna nii kiire päev: pean täna õhtul raadiosaate valmis tegema. Ma mõtlen, kas nende pohladega: kas nad peavad homseni vastu?" Oma mõtetega jõuab ta ka eile õhtul praetud seenteni, Bonaparte’i sõdadejärgse ajani, millest ta kohe loengut peab, ning ka tõsiasjani, et laupäeval presidenti ei valitud.

"Ma mõtlen nagu iga Eesti inimene sellele, et presidenti oleks võinud valida nende viie inimese hulgast; ja mida tulevikus teha, et niisukesi patiseise vältida ja kurvastan, nagu paljud inimesed, et president jäi valimata," kirjeldab Vseviov ja lisab: "Kurb on ju, kui ei kõlba presidendiks inimesed, kes on täitnud ministrite ameteid, peaministrid olnud, õiguskantsler olnud – nende viie inimese puhul on see loetelu väga pikk."

Samal teemal

27.09.2016
ÕHTULEHE VIDEO | Kas täna kella üheks õnnestub lõpuks leida see õige inimene?
27.09.2016
Riigikogu vanematekogu võttis presidendi leidmise oma kätte
26.09.2016
Marina Kaljurand võttis aja maha ja sõitis suvekoju puhkama

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee