Riace mägiküla Itaalias.Foto: Vida Press
Toimetas Kristin Aasma 26. september 2016 10:34
Itaalia lõunaosas paiknev keskaegne mägiküla Riace oli 15 aastat tagasi peaaegu elaniketa – majad lagunesid ning kohalik kool kavatseti sulgeda.

Oli tõenäoline, et küla hävib, sest elanikud olid kolinud töö otsingutel põhja poole Itaaliasse või välismaale. Nüüd kihab Riaces taas elu, sest sinna paigutatakse elama migrante, kes elavad ja töötavad seal nagu tavalised kogukonna liikmed, kirjutas BBC.

Küla elustamise taga on külavanem Domenico Lucano, kes alustas programmiga 1998. aastal, pakkudes pagulastele elamiseks mahajäetud maju. Projekti toetab Itaalia valitsus. Lucanol on sel teel õnnestunud kasvatada nii linna elanikkonda kui ka majandust.

"Multikultuur, erinevad oskused ja isiklikud lood on need, millega inimesed on teinud revolutsiooni Riaces, mis oli muutunud tondilinnaks,“ rääkis Lucano, kelle ajakiri Fortune nimetas 50 maailma suurima juhi hulka paavst Franciscuse, Apple’i juhi Tim Cooki ja Kanada peaministri Justin Trudeau' kõrval.

Riaces elab ligikaudu 450 sisserännanut, mis moodustab poole küla elanikkonnast. Kohalike ja migrantide vahel esineb mõningaid pingeid, kuid seni on Lucano saanud piisavalt toetust, et juhtida mägiküla elu ka kolmandat valitsusaega.

Näiteks Afganistanist Itaaliasse pagenud naisterahvas on kohalikult elanikult õppinud tikkimist, töötab praegu õpilasena ja täiendab oma itaalia keele oskust. Tema töötamist toetab Euroopa Integratsiooniprogramm.