Eesti uudised

Politoloog: valijamehed ei käitunud riigimehelikult ja kukutasid valimised teadlikult läbi (61)

LISA KOMMENTAAR

Vello 26. september 2016 22:05
Valijamehed ei käitunud riigimehelikult ja jätsid mind teadlikult presidendikandidaadiks esitamata!
Riigistkogujad ikka, 26. september 2016 13:44
Oma aja laps! 26. september 2016 11:14
Kui punane funktsionäär Toomla ametis oli, siis pidid vähemalt 98% poolt hääletama. Sellelgi ajal oli mõnel inimesel selgroogu teisiti hääletada, siis tegi komisjon selle inimese valiku ümber. Pole enam sinu aeg sm. Toomla!
me ei vaja presidenti 26. september 2016 11:13
Kiirkorras tuleb teha põhiseaduses muudatus.Nii väikse riigi väärikas peminister ja välisminister saavad riigi välissuhete korraldamisega hakkama.Praegune president näitas ilmekalt kui suured summad "musta auku"maeti.
720 26. september 2016 11:06
Valijamehed ei ole riigimehed. Ja mis asi presidendivalimistel on üldse riigimehelik käitumine. Etteantud kandidaatide hulgast valimine? Aga kui ükski neist ei sobinud, kas siis kohe on, et pole riigimehelik käitumine? Politoloogi suust niisugust juttu kuulda, et ei käitutud riigimehelikult on piinlik.
Ja siis see süüdlaste otsimine. Ikka ühte väravasse, et poliitikud. Süüdlaste otsimisel, et presidendi valimise seis on niisugune nagu ta parajasti on, tuleb silmas pidada, et tugevad süüdlased on ka ajakirjandus ja needsamad ennustamisega tegelenud politoloogid, kes on nüüd ahastuses, et panid mööda. Ajakirjanduselt ja politoloogidelt võiks oodata enesekriitilisust. See oleks riigimehelik. Igal väljaandel, igal politoloogil, igal arvamuse uurijal oli sisuliselt oma lemmik presidendikanditaat, keda promoti ja samal ajal teisi halvustati. Avaldati emotsionaalseid "rahva arvamusi" ühe või teise toetuseks või laituseks. Mitme kuu jooksul lasti sisuliselt kõik kandidaadid auklikuks ja tõestati ükshaaval nende sobimatust presidendi ametikohale. Kui nüüd poliitikud seda ajakirjanike, politoloogide ja arvamusuurijate põhjalikku tööd arvestasid ning demokraatlikult laitmatu salajase valimise kaudu andsid teada, et ükski kandidaat ei sobi, siis on nutt ajakirjanduses ja politoloogide peres lahti ning näidatakse süüdimatult poliitikute peale. Ei maksa eelpoolnimetatutel nüüd pead liiva alla pista. Poliitikud ja ajakirjandus on olnud ja jäävad partneriteks ning nende koostöö tagab politoloogidele vorsti leiva peale. Hea asja kordasaatmise puhul peavad mõlemad kiita saama nagu ka ebaõnnestumiste puhul laita.
Aga soovitus uut kandidaati otsivatele erakondadele on küll üheselt ainuvõimalik. Hoidke leitud kandidaadi nimi viimase võimaluseni saladuses. Muidu läheb järjekordse valimisvooruni taas lahti tema pihta tulistamine kõikidest kahuritest ning avaliku arvamuse uurijad koos politoloogidega hakkavad kohvi paksu pealt ennustama seda ja teistpidi.
Vana mees 26. september 2016 13:14
Täiesti õige jutt Kahe käega poolt..
lp. politoloog 26. september 2016 11:02
võiks oma ajupoolkerad ,kui neid on, kotti pakkida ja lahkuda. v-mehed valisid oma südametunnistuse järgi. nagu nõuab ka põhiseadus. toomla meelest oleks pidanud aferist kallase muidugi valima. jõks ei vea presidendi taset välja. on tubli mees , aga osadest asjadest jääb puudu.
tubli valijamehed! 26. september 2016 10:28
Et käitusite oma südametunnistuse ja põhimõtete järgi ega lasknud ennast mõjutada.
. 26. september 2016 10:01
Selleks, et elementaarset parlamentaarset käitumist rakendada, peab olema tunduvalt inteligentsem ja omama paremat haritust.
Antud olukorras tõestasid kõik need metsast tulnud "jupijumalad" oma tölplust.
Lp. politoloog! 26. september 2016 10:22
Valijamehed käitusid vastavalt südametunnistusele - kumbki kandidaat ei sobi Eesti presidendiks , eriti välistatud on suurriisujast ülbe ja üleolev Siim Kallas!
intelligentsem 26. september 2016 19:02
kirjutatakse kahe l-ga. Ja tölplusega said hakkama riigikogulased, kes oma kandidaadi teise vooru mitte jõudmisega ei olnud arvestanud ja otsustasid selletõttu tühjad sedelid kasti lasta.

MK 26. september 2016 09:58
Toomla võiks suu vett täis võtta ja mitte nii palju möliseda. Riigiemehelikkus. Mis ila. Et igal juhul peab ära valima või? Mehe vahel, kes tegi seksistlikke märkusi kaaskandidaadi suunal ja teise vahel, kes ütles, et kes ei taha tema poolt hääletada, võib uue erakonna valida. Need valgesedelimehed on üldse kõige suuremate munadega mehed. Nüüd on Eestil vedanud, et on võimalus saada apoliitiline president, kes ongi üldse parim valik.
Toomla on ikka täielik tohman. Kuidas saab selliselt üldse kommentaari võtta. Miks peaks kellegi alati lihtsalt ära valima.
poliitikute pugejalikkus võimulolijate ees ei taha raugeda 26. september 2016 09:47
Lõpetage valearusaamade pähe määrimine. Rahvas ei tahtnud Kallast ja ainus viis kindla peale minna oli tühjad sedelid. Oleks Jõks paaris olnud kasvõi Helmega, oleks see asi tehtud olnud julgelt Jõksi kasuks. Seekord oli tegu vastuhääletamisega , sest kallastest ebameeldivamat kandidaati lihtsalt polegi olemas. Teiste puhul on juba suht -suva, kes seda head elu järgmise valitsemisaja nautida saab. Olgu siis juba Reps oma lastega.!
Täiega öige... 26. september 2016 10:18
Jöks oleks pidanud kandideerima ilma VE ja IRL-i esindamata ja ta oleks kindlalt Kadriorus olnud! See poliitoloogiline jura on hale häma. mis kuradima riigimehelikkusest siis jaurata,valijamehed olid eelköige rahva esindajad(peaksid vähemasti olema!) ja nii oligi,kandidaadiud ei sobinud rahvale ning see öeldigi välja,tyhjade sedelitega! Materdama peaks hoopis neid 138-sat,kes Kallast reipalt valisid! Vöistlesid ju kaks vastandit: Jurist ja hämara minevikuga pankur!
kulla Toonla 26. september 2016 09:41
kas Te olete oma mineviku teadusliku KOmmunismi lektorina ära unustanud? See oli ju otsene ajuloputaja amet.
Mis aga riigimehelikkusesse puutub, siis valimiskogu just riigimehelikult käituski ja pani käe ette järjekordsele sobingule. Riigimeheliikult ei käitunud pigem need, kes kes arvasid, et Eesti presidendi ametisse seadmine on vaid kitsa poliitilise eliidi privileeg. Eestis siiski seisuslikku korda pole ja Põhiseadus, meenutagem, eliidile eriõigusi ette ei näe.
usu jah 26. september 2016 09:33
Just mehelikult käituti,kui ei lastud Presidendiks inimest, keda rahvas ei taha. President on Riigi esindaja ja teda ei valita selleks, et keegi oleks ja küll pärast vaatame.
Solovei 26. september 2016 09:52
Ega rahffa arust jah Putin on ainuke maakeral.
iconoclast 26. september 2016 09:07
Kulla politoloog see on valijamehelik käitumine kui kukutatakse valimised läbi põhjusel et pole ühetegi sobilikku kandidaati !
arx 26. september 2016 08:59
See oli ainuke võimalus meie banaanivabariigis oma meelsust näidata !
Ja sellele aitasid oluliselt kaasa 60 valijamehest rahvasaadikut - Kallasele ja tema klikile tugev EI! 26. september 2016 09:52
Rein, jooks humalaveekst, aga kus oleks rahulikum kuulata ka Sinu avameelsemat juttu, praegune on rohkem udutamine, mis!?
Selle 26. september 2016 08:57
jutu saadan pikalt kuna arusaam riigimeheikusest on minul ja paljudel teistel on teistsugune. Vaitsus, erakonnad, ametnikud jne kes toituvad ja elatuvad Eesti kodaniku maksudest on eelkõige rahva ja kodanikkonna teenrid, mitte vastupidi. Valituks ei osutunud erakondade huvid ja rohkem ei midagi. Valitsus ja selles osalevad erakonnad kes ei seisa enamiku rahva huvide eest pole sentigi väärt ja pole väärt valitsema. Eelkõige tuleb lõpetada see erakondades siseste nimekirjade järgi riigikokku valimine, maksab ainult rahvalt saadud hääl ja teiseks olgu presidendi valimised samuti ainult rahvamandaadi häälte alusel, mitte riigikogu erakondade mängumaa. Vähemasti teame, et Eestis on siiski inimesi kes ei jälgi parteilisi juhtnööre vaid tegutsevad oma südametunnistuse järgi.
ää 26. september 2016 08:54
Ei nõustu üldse. Kui on valida katku ja koolera vahel, siis ongi parem mitte valida. Pealegi on nüüd võimalus tekkinud, et järgmist presidenti valib juba rahvas, või mis veel parem, võibolla kaotatakse see väikeriigi maksumaksjale koormaks olev amet üldse. Ütle veel, et valijamees kes ei hääletanud ei ole käitunud kui riigimees.
just nii 26. september 2016 10:57
olgu seda nänni v lookas laudasid palju tahes,mehed/naised jäid endale kindlaks ja just seda need 60 sedelit tähendaski.

no 26. september 2016 08:38
need tühja sedeli laskjad küll valijamehed ei olnud.Ikka riigikogulased.Põhimõte selles:kui meie kandidaat välja kukkus siis ärgu saagu ka keegi teine.Võite ise arvata millisest kandidaadist on jutt.
Nojah 26. september 2016 08:30
Kuna 60 valge lehega valijameest end kaitsta ja tegu avalikult selgitada ei taha, siis on selge, et riigimehelikult ei käitutud ja mängiti mingeid omi mänge. Kas meid on tabanud mingi mitte-hakkama-saamise laine?
26. september 2016 08:38
see kõik on nii eestlaslik nagu Krõlovi salmis ( kõik tirivad eri suundades ) !!
Tuul 26. september 2016 08:23
Tühja sedeli panijad tegid õigesti, sest kui ikkagi ükski kandidaat ei sobi, siis ei saa ju vastu enda tõekspidamist hääletada.
26. september 2016 08:35
ei teinud, sest kandidaadid valiti ju välja mitu kuud tagasi parimatest parimad !?
kessee valis? 26. september 2016 10:40
Mx 26. september 2016 08:22
Mida rohkem presidendiralli tuure kogus, seda enam sobitus just hr Jõks neisse raamidesse ja me perega lootsime, et ta saab valituks. Oma välise olekuga ja ilmega meenutas ta I Vabariigi tuntud poliitikategelast J. Poskat. Aga kus sa sellega, erakondade olelusvõitluses tõmmati Allaril vaip just lõpueel ära, kahju. Tema abikaasa sobinuks hästi presidendiproua rolli oma olekuga ja mis seal salata, meeldiva välimusega....Meenuvad read ühest laulust....kassist kassisilmses on veel.... Hr Jõks,
kandideeri uuesti kuigi oma intervjuus tõstsid esile sisemist väärikust.
aga 26. september 2016 09:39
Äkki jätaks sedamoodi ära. Valiks tissimissid ja rambod paika. See sobib matsirahvale nagu eestlased on. Neil kama kaks, mis riiki esindaval inimesel kõrvade vahel on, rääkimata kapis klõbisevatest luukeredest. Haritus, soliidsus ja moraaalus, intelligentsus pole üldse-mitte tarvilikud, eksole. Peaasi on lossid ja kiiskavad autod misside- rambode taguotste all on ja lapsi ilma pidi laiali.
väga inetu mäng 26. september 2016 08:12
Valijamees ei esinda valimistel ainuisikuliselt ennast ja kui "isiklik lemmik" teise vooru ei pääsenud on elementaarne, et valitakse edasisaanutest üks või teine. Võimalus on ka valimisest üldse loobuda, mitte lapsemeelselt "kättemaksuhimus" valimiskasti tühja sedelit panna.
Kaalul oli väga palju, 26. september 2016 08:40
kas valida ausus vöi autus.Need 61tühja ja selgrootut sellega hakkama ei saanud. Tahaks uskuda,et teiseks neidsamuseid valima ei saadeta.Köigil kodutöö puht tegemata.Kandidaadi taust,kes seljataga ja milline platvorm.Mitte et on naine vöi "suur kogemuste pagas". Praegu on müügil Toomas Kümmeli raamat " VEB-fond.Kadunud raha".Lugege, arenege. Ainuke väärikaim president Eestile oleks olnud Allar Jöks.Kuidas küll seda need valijad ei jaganud?
Leida Peipsi 26. september 2016 08:10
Kremlikesikud, külajoodikud ja kolhoosnikud polegi ju riigimehed. Milleks üldse sellest kirjutada?
õige, õige ! 26. september 2016 08:20
Tuleb edaspidi teha nii, et meie esimene riigimees president käitub riigimehelikult ja valib endale ise järglase. Vaid see oleks riigimehelik. Rahvas, aga on ju ,nagu sinu mõttest aru saades, on lambakari !Ta ei väärigi tegema sellist kõrgklassi otsust !
T.Koomla 26. september 2016 08:01
Tõeline riigimees toetab alati valitsevat parteid.
Andres 26. september 2016 07:14
Mingi seitsmes meel ütleb, et läbikukutajateks ei olnud valijamehed, vaid valijameeste rollis olnud riigikogu liikmed. Hea et nii läks.Täna veel ei tea milleks see hea oli?
26. september 2016 07:44
nii ta täpselt oligi, et need olid toompea ahvid ja kirjutasin ka oma kommentaaris valija nime all kuid ei avaldatud !
26. september 2016 07:49
see oli koheselt kindlaks tehtud, et 90% olid need toompealised !

Neli sobivat kandidaati oli 26. september 2016 07:11
Neil kõigil oli pea võrdne valijameeste toetus.Ma oleksin leppinud kõigiga neist neljast.Selline limbotamine on lihtsalt nõme ja vähendab esinduskogu,presidendi institutsiooni ja riigi mainet.Halb töö.
Väga 26. september 2016 07:08
loll jutt Reinult. Mis riigimehelikkusest saab rääkida, kui viga on ülitobedas valimisseaduses. Kas Rein valiks, kui tal on valida kuuli ja köie vahel? Miks Rein ei räägi piiksugi arukast valimiskorrast, kus restataks kõik kandidaadid ning kõik saaks selgeks kohe 1 vooruga?
ns 26. september 2016 07:08
Thulega täielikult nõus. Kas oleks olnud parem, kui tetses voorus oleksid valijad läinud vastuollu oma maailmavaate ja südametunnistusega ja valinud neile vastumeelse kandidaadi? Selline punnitamine oleks ju valija vaba tahte vägistamine, mille tulemusel ei oleks ikkagi rahvast ühendavat presidenti saanud.
Aga pole halba ilma heata. Vähemalt sai selgeks, et senise presidendi valimisseadusega enam edasi minna ei saa ja presidendi peaks otse valima rahvas või pole seda ametikohta üldse vaja.
VALIJA 26. september 2016 07:05
Kõige selle 60 inimese tühja valijasedeli taga olid Toompea ahvid, kes ei suutnud oma meest erakonnast üles upitada ja valijamehed rajoonidest jätkem mängust välja !
eesti mees 26. september 2016 07:04
Tegelikult olid need kõige ausamad valimised, kus 61 valijameest lõid selja sirgeks ja edastasid rahva meelsust. Samas võib-olla pooled, kes justkui valisid ei valinud rahva nimel ja seepärast on nad voolikud.
ikkagi 26. september 2016 06:49
kurb,et nii laks.Kui siiani oli rahvas voimalus kohtuda kanditaatidega ja kusimusi esitada ,siis nuud tuleb vastuvota see kes saab haaled riigikogus kokkuleppeliselt erakondadega,kas see inimene meeldib voi mitte.Kes olid nende tuhjade sedelite taga,seda ei tea keegi ilmselt ka riigikogulaste sisemine voitlus.Oigem ongi ,president ei tohi olla mingisuguse erakondliku eelistusega ,vaid tark , oma rahvast ja maad austav ja hoidev inimene.Loodame ,et leitakse.
Hannes 26. september 2016 06:47
Jälle üks ilmatark, kes teab tõde! Enne valimisi kuulutasid erakondade liidrid, et me peame valima Eestile parima presidendi. Ja otse loomulikult võtsid nad kohe endale ainuvõime ära määrata valiku nendest "parimatest". Nüüd teab aga üks tüüp täpselt, mis on riigimehelik käitumine ja mis mitte! Küll ikka võib inimene upsakust täis olla. Mina tean, mina tean! Miks siis mitte teha avalikku hääletust ja kohustuslikku valiku tegemist. Elimineerides valiku tegemata jätmise võimaluse. Saaks väga riigimehelik!!! Kodanik Toomla arvates vist küll. Rahvas ja tema esindajad on ju lollid!
1 - 0 Eesti kasuks 26. september 2016 06:37
Kas RIIGIMEHELIKKUS tähendab leppimist Reformierakonna poolt koostatud stsenaariumiga? Kui jah, siis oli just nendel 60-l veidekenegi selgroogu ja isiklikku mõistust. Kaardid lõi segamini Jõksi üllatusvõit ja lõplikult tegid laua puhtaks need 60-d. Tubli. 1-0 Eesti kasuks.
26. september 2016 06:47
Ei olnud neil mingit selgroogu. Kui juba usaldati nii tähtis ülesanne, tulnuks mõelda avaramalt.
26. september 2016 07:41
tähtis ülessanne ongi oluline- antud hetkel läkski nii nagu pidi-eestile ei ole vaja dementset vuntsi ja riik on oma elanikest üle sõitnud siis sa ei saa olla kookus ja oodata kupja järgmist piitsahoopi.

EH 26. september 2016 06:37
tsirkust peab ikka kauemaks jätkuma=närwikõdi
Vaadake valimisseadust 26. september 2016 06:32
No kui valimiskasti pandi lihtsalt tühi sedel, siis see ongi ju niiöelda välja kõndimine ehk valimisel mitteosalemine. Valijamees (imelik sõna naiste osalus koheselt välistatud) nagu nimigi ütleb on kohustatud valima. Kui ta valimissedeli tühjaks jätab, siis ta ju ei vali.
Andres 26. september 2016 07:19
Valik on ka erapooletu. ehk valge sedel. Veel oleks ka valik, VASTU, aga seda ei pakuta millegipärast.
26. september 2016 07:44
See on Teie tõlgendus. Valimisseaduses ei ole täitmata sedeli tähendust täpsustatud. Seega võib täitmata sedel tähendada mida iganes.
Thule imestab 26. september 2016 06:25
Toomla arvates oleks olnud siis riigimehelik kui saadikud oleks hääletanud enda maailmavaatele vastuvõetumatu kandidaadi poolt kui mõlemad olid vastuvõetamatud?
Niisugust lollust annab ikka väljamõelda.
to Thule 26. september 2016 06:41
Valijamees ei esinda valimistel ainuisikuliselt ennast ja kui "isiklik lemmik" teise vooru ei pääsenud on elementaarne, et valitakse edasisaanutest üks või teine. Võimalus on ka valimisest üldse loobuda, mitte lapsemeelselt "kättemaksuhimus" valimiskasti tühja sedelit panna.
tahman 26. september 2016 08:09
to thule + toomla . kui sul on söömiseks ühes anumas kaka ja teises pissi siis sinusugune pugejalik/poliit korrektne elementaarselt paneb ühe neist nahka. norm inimene viskab mõlemad minema ja valib midagi muud või jätab üldse söömata
to Thule imestab 26. september 2016 06:56
Tee endale selgeks, mis on demokraatia- enamuse tahe. Kui enamushäältega pääsesid teise vooru Jõks ja Kallas, oli valijameeste KOHUS nende vahel valik teha, mitte räpaseid poliitmänge mängida. Ja minu arvates peaksid need 57 riigikogu südametunnistuseta politikaani, kes kehtetuid sedeleid kombineerisid, esmalt kõige alandlikumal moel teiste valijameeste ees vabandama. Ja esmalt just üle kogu Eesti kohale tulnute aja raiskamise, kui ka asjatult tehtud kulutuste pärast. Aga vaevalt, sest öeldakse ju, et matse ei künta ega külvata, need kasvavad ise. Umbrohi on umbrohi, iseasi, kas ta parlamendis peaks vohama.
to to Thule imestab 26. september 2016 10:46
on 26. september 2016 21:29
sul imestamise koht siin...nagu stalin või hitler, kelle sõna järgi peavad kõik tegema või? Meie maal on demokraatia ja kui on antud kolm võimalust, siis tulebki valida kolmest, mitte kahe vahel, muidu oledki kahevahel.Valijameeste kohus oli süüa see supp, mida seal pakuti...
külamees 27. september 2016 06:16
see rumalus, mis see mees välja ajab, ei ole küll politoloogi vääriline, pigem kinni makstud pugemine !
huviline 26. september 2016 06:20
üritage palun kooostada nimekiri riigimehelikult käituvatest riigikogulastest ja teistest tegelastest, kes peaks riigijuhtimisest osa võtma