Maailm

Läheb põnevaks: Clinton ja Trump võtavad mõõtu esimesel teleduellil (5)

Aadu Hiietamm, 26. september 2016 04:00
KES KEDA?: Ameeriklased ootavad esimest presidendikandidaatide televäitlust. Demokraadi Hillary Clintoni (68) ja vabariiklase Donad Trumpi suuri pilte näeb telekanali CNN sõidukilt, mis seisab turvatara taga väitluse toimumiskoha Hofstra ülikooli juures. Foto: AFP / Scanpix
Kuus nädalat enne USA presidendivalimisi peetakse demokraatide kandidaadi Hillary Clintoni ja vabariiklaste kandidaadi Donald Trumpi esimene televäitlus, mida oodatavalt jälgib kuni 100 miljonit ameeriklast.

Demokraat Hillary Clinton (68) ja vabariiklane Donald Trump kohtuvad esimeses televäitluses New Yorgi lähistel Long Islandi saarel Hempsteadis Hofstra ülikoolis.

Samal teemal

Poolteist tundi kestev väitlus algab Eesti aja järgi teisipäeva varahommikul kell 4. Prognooside järgi istub sel ajal telerite ees kuni 100 miljonit ameeriklast ehk ligemale 50% valijaskonnast.

Hillary Clintoni ja Donald Trumpi esimene televäitlus on suursündmus ning kindlasti suurem kui näiteks maandumine Kuul, olümpiamängud või kuninglikud pulmad Suurbritannias, kuulutas president Bill Clintoni endine nõunik Paul Begala.

USA presidendikandidaatide televäitlustel on 56aastane ajalugu. Esimene neist peeti 26. septembril 1960, siis kohtusid vabariiklane Richard Nixon ja demokraat John F. Kennedy.

Ekspertide arvates pani John F. Kennedy just televäitlusel aluse hilisemale võidule presidendivalimistel. Nimelt nägi tollal favoriidirollis olnud asepresident Richard Nixon Chicagos telekanali CBS stuudios korraldatud väitlusel välja mehena, kes osaleb matustel.

Seevastu John F. Kennedy säras kui atleet, kes on tulnud loorberipärga vastu võtma. Pärast esimest televäitlust kohtusid Nixon ja Kennedy telekaamerate ees veel kolm korda, kuid need duellid enam üldpilti ei muutnud.

Esimesest teleduellist möödub 56 aastat

Järgmisena julgesid teleduelli maha pidada 1976. aastal tollane president, vabariiklane Gerald Ford ja demokraat Jimmy Carter.

Ka seekord oli televäitlusel otsustav roll, sest Ford tegi suure vea, kui väitis, et Nõukogude Liit ei domineeri Ida-Euroopas. Seda viga võimendas hiljem meedia ja kaks hilisemat televäitlust pööret ei toonud ning Ford jäi ka valimistel Carterile alla.

Clintoni ja Trumpi seis on üsna võrdne

Hillary Clinton ja Donald Trump lähevad oma esimesele teleduellile võrdses seisus. Nii toetab viimaste arvamusküsitluste tulemuste põhjal Clintonit 41% ja Trumpi 37% potentsiaalsetest valijatest. Koguni 22% ei ole aga veel otsustanud.

Võrdluseks: neli aastat tagasi, kui presidendivalimiste kampaanias konkureerisid tagasivalimist taotlenud Barack Obama ja vabariiklane Mitt Romney, oli kuus nädalat enne valimisi eelistus tegemata vaid 10% valijatest. Seetõttu on Clintoni ja Trumpi esimesel televäitlusel mängus väga palju.

Ameeriklased tegelikult presidenti otse valida ei saa. 8. novembril valitakse 538 valimiskogu liiget ehk valijameest või -naist, kes omakorda valivad USA 45. presidendi 19. detsembril. Võidu tagab 270 valijamehe toetus.

Osariigiti on valimiskogu liikmete arv vägagi erinev ja sõltub osariigi elanike arvust. Nii annab näiteks California 55 valimiskogu liiget ja Põhja-Dakota vaid kolm.

Osariigis enim hääli saanud kandidaat saab üldjuhul selle osariigi kõigi valimiskogu liikmete hääled endale. Erandiks on Maine ja Nebraska, kus valimiskogu liikmed jagunevad kandidaatide vahel proportsionaalselt saadud häältele.

Toetudes osariikides korraldatud avaliku arvamuse küsitluste tulemustele, on Hillary Clintoni seljataga praeguse seisuga kuni 200 valimiskogu liiget. Donald Trump saab arvestada 164ga.

Uued teleduellid tulekul

Clinton ja Trump kohtuvad teleduellis kolm korda. Kaks järgmist televäitlust peetakse 9. oktoobril Missouri osariigis St. Louisis ja 19. oktoobril Nevada osariigis Las Vegases.

Ühe televäitluse peavad maha ka asepresidendikandidaadid – demokraat Tim Kaine ja vabariiklane Mike Pence kohtuvad 4. oktoobril.

Clinton ja Trump valmistusid esimeseks televäitluseks erinevalt. Nii viibis demokraatide kandidaat mitu päeva New Yorgis suletud uste taga.

Ta tudeeris fakte ja programme, uuris videoid, et välja selgitada vastase tugevad ja nõrga küljed. Samuti korraldas tiim Hillary Clintonile prooviväitluse. Kes sellel Trumpi etendas, jäi saladuseks.

Vahetult enne televäitlust hakkas Hillary Clintonit avalikult toetama mõjukas päevaleht New York Times. Ajaleht kiitis tema intellekti, kogemusi ja tarkust. Trumpi iseloomustas New York Times samal ajal kõigi aegade halvima presidendikandidaadina.

Trump seevastu sai tuge senaator Ted Cruzilt, kes jäi eelvalimistel talle alla ja keeldus algul võitnud konkurendile toetust andmast.

USA meedia andmetel võib esimene televäitlus kujuneda räpaseks, sest Hillary Clinton lubas panna esimesse ritta istuma miljardär Mark Cubani, kes on Donald Trumpi üks karmimaid kriitikuid.

Trump reageeris sellele ähvardusega kutsuda televäitlusele Bill Clintoni armuke Gennifer Flowers ja anda talle samuti koht esireas.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee