TEE LAUD PUHTAKS: Klapplaud tasub enne sööki desinfitseerida, sest suure tõenäosusega pole seda keegi puhastanud.Foto: Vida Press
Piret Parik 24. september 2016 04:00
Kas teadsid, et lennuki kahele piloodile serveeritakse eri toitu ja nad ei tohi seda jagada, vältimaks võimalikku toidumürgistust? See on vaid üks tähelepanek portaalis airnewslive.net toodud pilootide ja lennusaatjate töö köögipoolelt.


Tualetiukse saab väljastpoolt lahti teha
Lennuki tualetiukse lukumehhanism on peidetud tavaliselt märgi No smoking taha. Selle saab avada, kui tõsta klapp üles ja libistada lukk lahti.


Lennukit tabab sageli välk
Õnneks on nad ehitatud välgutabamustega toime tulema – olulised süsteemid on kilpidega kaitstud ja lennumasinad on disainitud nii, et välk ei lööks arvuteisse. Kuigi keskmiselt tabab välk reisilennukit rohkem kui kord aastas, juhtus viimane välgu põhjustatud lennuõnnetus 1967. aastal.


Kaptenil on peaaegu piiramatu võim
Lennukikaptenil on pärast uste sulgemist peaaegu piiramatu võim. Ta võib inimesi arreteerida, kirjutada trahve ja isegi sureva reisija palvel testamendi koostada.


Patju ja tekke ei pesta, laudu ei puhastata
Lennufirma Southwest endine stjuardess tunnistab, et lennuki tekid ja padjad on pidevas taaskasutuses, ilma et neid keegi vahepeal desinfitseeriks. Uusi tekke nägi ta ainult lennuki esimesel reisil, edaspidi volditi kasutatud tekid lihtsalt kokku ja anti järgmistele soovijatele.


Klapplauale ei maksa oma võileiba või puuvilja panna, sest seal hoitakse stjuardessi sõnul rohkem määrdunud mähkmeid kui toitu. "Aga ma ei näinud, et neid oleks kunagi puhastatud või desinfitseeritud," kinnitab ta.


Pärast starti võid koha ka äriklassi saada
Turistiklassi piletiga kallimale kohale kolida ei õnnestu tihti, sest lennusaatjad peavad selle kohta pärast seletuse kirjutama, kuid vahel võib siiski vedada. Kellel on lootust paremat istekohta saada? Kindlasti mitte määrdunud särgiga sellil, aga kui sa oled viisakas, korrektselt riides, lapseootel, hea välimusega või mis veel parem – lennusaatja sõber –, võid üsna tõenäoliselt pärast lennuki õhkutõusu jätkata reisi juba äriklassis.


Pooled piloodid magavad lennu ajal
43–54% uuringus osalenud Suurbritannia, Norra ja Rootsi pilootidest tunnistas, et on lennu ajal magama jäänud.


Reisijad varastavad päästeveste
Kuigi see on alatu ja õnneks ka karistatav, võtab osa inimesi ikkagi päästevesti suveniiriks kaasa. Enne esimest reisi kontrollitakse, et iga istme all on päästevest olemas, aga paraku teeb lennuk päevas mitu reisi. Seega kontrolli alati pardale jõudes, kas sinu tooli all on päästevest ikka alles.


Tuled hämardatakse, et sind evakueerimiseks ette valmistada
Kui lennuk maandub pimedas, siis keeratakse valgus hämaramaks, et sind evakueerimiseks ette valmistada, mitte selleks, et sul oleks mõnusam magada. Kui su silmad on pimedaga harjunud, näed sa paremini välja.


Maskis jätkub hapnikku vaid 15 minutiks
Selle ajaga jõuab piloot lennuki maandada, nii et saab jälle normaalselt hingata.


Õhtusöök viibib
Lennusaatjad ootavad õhtusöögi serveerimisega tavaliselt nii kaua kui võimalik, lootes, et sa jääd magama ja neil on siis vähem tööd.


Lennusaatjad ei järgi ohutusreegleid
«Minu õde rääkis, et pärast seda, kui ta on reisijatel palunud mobiiltelefonid välja lülitada, läheb ta ise tagaruumi ja hakkab sõnumeid saatma,» tunnistab ühe stjuardessi lähedane.


Ära joo kraanivett
Joo lennukis ainult pudelivett, sest kraanivesi võib olla saastunud. Sageli tühjendab nii lennuki tualetti kui täidab veepaaki üks ja sama inimene ning need paagid asuvad lähestikku.


Piloodid peavad eri toitu sööma
Lennuki kahele piloodile serveeritakse eri road ja nad ei tohi neid jagada, vältimaks võimalust toidumürgistus saada.