Maailm

Vandenõuteooria: Hillary Clintonit asendab teisik  (5)

Allan Espenberg, 24. september 2016 04:00
Foto: Reuters / Scanpix
Pärast USA demokraatide presidendikandidaadi Hillary Clintoni ootamatut kokkukukkumist kaks nädalat tagasi ja ülikiiret imelist paranemist hakati kahtlustama, et endise esileedi päästis keerulisest olukorrast välja kehadublant (teisik). Mõned kurjemad vandenõuteoreetikud kahtlustavad koguni, et õige Hillary Clinton on surnud.

õib-olla see nii oligi, sest paljud riigipead ja tuntud poliitikud on varemgi kasutanud teisikute abi. Samas on sellised andmed ülisalajased, mistõttu ei saa peaaegu ühegi poliitiku peale kindlalt näpuga näidata, et just tema on oma huvides rakendanud teisikuid.

 

Hillary Clintonil oli vale nina?

 

Hillary Clintonil hakkas New Yorgis 11. septembri terrorirünnaku mälestustseremoonial halb, ta vajus turvameeste kätele peaaegu kokku ja viidi poolteadvusetus olekus kibekiiresti autoga minema. Clinton toimetati tütre Chelsea korterisse taastuma. Sellest vahejuhtumist möödus vaid mõni tund, kui naeratav, õnnelik ja õilmitsev Hillary väljus majast ning poseeris ajakirjanikele. Ühtlasi teatas ta, et tunneb end suurepäraselt: „Ma tunnen end väga hästi. Täna on New Yorgis kena ilm.“

PÄRIS SARNASED: USA demokraatide presidendi­kandidaat Hillary Clinton (68) ja Teresa Barnwell (61, pildil).Foto: Caters/Scanpix

 

Seepeale ärkasid netikasutajatest vandenõuteoreetikud, kes kahtlustasid, et midagi on viltu. Kuidas saab inimene, kes mõni tund varem ei suutnud iseseisvalt kõndida, äkitselt välja näha nõnda rõõmus ja rõõsa. Nimelt on nad veendunud, et Chelsea’ korterist ei väljunud enam mitte Hillary Clinton, vaid keegi teine, temaga väga sarnane isik ehk teisik või dublant. Terased kriitikud võrdlesid fotosid mälestustseremoonial olnud Clintonist ja hiljem ajakirjanikega vestelnud üllatavalt imekiiresti paranenud Clintonist ning väidavad, et tegemist on kahe erineva inimesega.

 

Nad jagasid oma tähelepanekuid ka avalikkusega. Tõendusmaterjalidena esitati suur hulk fotosid, millelt on isegi luupi või muid abivahendeid kasutamata märgata naiste puhul tõepoolest mõningaid erinevusi.

ÜHEL PILDIL: Ametlikult on Hillary Clinton ja Teresa Barnwell kohtunud vaid mõnel korral, kusjuures esimest korda said nad kokku 1996. aastal. Foto: Caters/Scanpix

 

Inimesed panid tähele, et Chelsea’ korterist väljunud isikul oli tegeliku Clintoniga võrreldes erinev nina – just see oligi peamine argument naiste äravahetamise teemas. „Nina pole õige!“ öeldi internetis.

 

Kui õigel Clintonil on ninaots veidi ülespoole, siis teisikul oli nina suti pikem ja selle ots oli kotkasarnaselt pigem allapoole suunatud.

 

Avastatud erinevused puudutavad veel näoovaali, silmade lõiget, kõrvanibusid, sõrmi, jalgu, juuste pikkust, isegi kõnnakut ja kortse. Ameeriklaste arvates on näha, et teisikul on nimetissõrm pikem kui esisõrm, samal ajal kui originaalil olevat vastupidi. Teisikul oli siledam kael, suuremad põsesarnad, väiksem kõht. Võlts-Clinton paistis välja nooruslikum ja ka tunduvalt saledam, sest seljas olnud kostüüm paistis olevat veidi suur – ei ole ju võimalik paari tunniga enam kui kümme kilo alla võtta. „Otsustage ise, aga kuidas võis Clinton mõne tunniga 40 naela (18 kilo) oma kehakaalust kaotada?“ küsiti.

Kahtlusi lisas ka asjaolu, et Clinton tuli inimeste ette päikeseprillides, mida ta kasutab üliharva.

 

Vandenõuteoreetikute sõnutsi oli teisikut vaja sellepärast, et presidendikandidaat on raskelt haige või suremas. Nende arvates pole poliitikul kopsupõletikku, nagu ametlikult teatati, vaid mõni raske ajuhaigus, näiteks Parkinsoni tõbi. Mõni USA ajaleht esitas oletuse, et vahetusega püütakse üldsust segadusse ajada ja varjata presidendikandidaadi tõsiseid terviseprobleeme.

 

Mõned väljaanded ja portaalid teatasid koguni, et õige Hillary Clinton on juba surnud. Seetõttu muutus Twitteris populaarseks teemaks #HillarysBodyDouble (Hillary teisik) kõrval ka #IsHillaryalive (Kas Hillary on elus).

 

Nigeeria päritolu USA meditsiiniprofessor Bennet Omalu käis välja võimaluse, et Clintoni ootamatu haigestumise võis põhjustada mürgitamine. Seejuures pidas ta kõige tõenäolisemateks mürgitajateks Donald Trumpi ja Vladimir Putinit. Vastuseks sellisele avaldusele sai doktor tuhandeid tviite, milles kõige sagedamini esines küsimus: „Kui palju talle maksti, et ta avaldaks sellist jampsi?“

 

Clintoni teisik eitab afääris osalemist

 

Samas on Hillary Clintonil teadupärast tõepoolest olemas vähemalt üks teisik, kes on temaga peaaegu äravahetamiseni sarnane. Selle naise nimi on Teresa Barnwell, kes juba 1993. aastal kuulutati tollase USA esileedi parimaks teisikuks. Just selle tiitli ja tunnustuse pärast loobus Barnwell enam kui 20 aastat tagasi oma tööst reklaaminduses ja hakkas tegutsema elukutselise teisikuna. Ta esineb artistina, kellena parodeerib peaasjalikult Hillary Clintonit. Kui Clinton lahkus esileedi ametist ja jäi ilma ka välisministri kohast, siis sai kannatada ka Barnwelli karjäär: ta esines vaid mõnes telešõus ja lõpuks kadus teleekraanidelt üldse. Pärast 11. septembri mälestusüritusi kerkis tema nimi aga uuesti tähelepanu keskpunkti.

 

61aastane Barnwell eitab osalemist 11. septembri sündmustes, kinnitades, et ta pole 68aastast Clintonit asendanud. Siiski valas ta esialgu õli tulle ja tekitas intriigi, kui kirjutas Twitterisse: „Võib-olla ma olingi täna New Yorgis... Kes teab.“

 

Selle teksti juurde pani ta ühe vana foto endast Chelsea Clintoni maja juures. Facebookis kirjutas Barnwell aga, et isegi juhul, kui New Yorgis oleks Hillary asemel olnud tema, siis ei saaks mitte keegi mitte kunagi sellest teada.

Mõni tund hiljem eemaldas ta siiski need laused ja teatas, et tahtis vandenõuteooria pooldajate üle vaid irvitada, aga tegelikult olevat ta sel päeval olnud hoopis Los Angeleses muusika- ja komöödiašõu Lip Sync Battle lindistusel. „Olgu, inimesed, rahunege maha. Ma olin kogu päeva Los Angeleses. Ma lihtsalt jamasin teie väikeste opakate vandenõud kahtlustavate peadega. Kobige magama,“ kirjutas Barnwell, kelle sõnul pole teda kutsutud Hillary Clintoni haiguse ajaks kampaaniaüritustel osalema.

 

Newsweekile antud intervjuus rõhutas Barnwell: „Ma ei tööta valitsuse heaks kas või seepärast, et mind ei ole selleks koolitatud.“

 

Ometi väidavad vandenõuteoreetikud, et ajakirjanikega vestelnud Clintonil olevat olnud just Barnwelli nina. Seetõttu Barnwelli sõnu eriti tõsiselt ei võetud.

On teada, et Hillary Clinton ja Teresa Barnwell on kohtunud vaid mõnel korral, kusjuures esimest korda said nad kokku 1996. aastal. Clinton märkis tollal, et Barnwell saaks edukalt tema asendamisega hakkama ja keegi isegi ei aimaks dublandi olemasolu.

 

Venemaa presidentide puhul on teisikute teema riigisaladus

 

Ka Venemaa presidendil Vladimir Putinil võivad olla teisikud, kes teda mingites olukordades asendavad. Sellest on ajakirjanduses juba pikka aega räägitud. Enamasti tuginevad need arvamused presidendi fotode analüüsimisele. Kuid kindlaid ja ümberlükkamatuid andmeid Putini teisikute olemasolu kohta pole, sest vastav teema on riigisaladus.

 

Eelmise aasta detsembris küsis üks ajakirjanik Putinilt ootamatult tema teisikute kohta. „Mis teisik? Pole mul mingeid teisikuid. Milleks mulle teisikud?“ küsis Putin vastu.

Siis olid ajakirjanikud näidanud Putinile fotot inimesest, kes tõepoolest sarnanes väga presidendiga. Putin naeratas, võttis foto enda kätte ja sammus minema.

Foto: AFP / Scanpix

 

Sageli on ajakirjanikud täheldanud, et Putin viibib samal ajal Venemaa eri piirkondades, näiteks 2015. aasta juunis olevat üks Putin olnud kohtumisel Kremlis, teine aga veetnud täpselt samal ajal puhkust Altais. Opositsioonipoliitik Aleksei Navalnõi, kes tavaliselt jama ei aja, väitis, et eelmise aasta veebruaris käis Minski läbirääkimistel mitte Putin, vaid tema teisik.

 

Twitteri kasutaja Andrew Shapovalov on millalgi teatanud, et Kremlil on Putineid igaks elujuhtumiks: üht Putinit kasutatakse teleris, teist läbirääkimistel, kolmandat ringsõitudel jne.

 

Seejuures võiks Putin ühe teisiku palgata koguni Hiinast, sest 2011. aastal avastasid Hiina ajakirjanikud ühest Anhui provintsi pärapõrgukülakesest mehe, kes sarnaneb hämmastavalt Vladimir Putiniga. Selleks osutus 48aastane talupoeg Luo Yuanping, keda internetis hakati kutsuma „Putini vennaks“.

 

1990. aastate lõpus hakkas levima kuuldus, et tollal presidendiametis olnud Boriss Jeltsin olevat juba 1996. aastal infarkti või südameoperatsiooni tulemusel surnud ning tema kohta täidab teisik. Selle teooria peaautor oli publitsist Juri Muhhin, kes avaldas Jeltsini teisiku kohta mitu artiklit ja lõpuks kirjutas koguni raamatu „Jeltsini kood“. Teisikuteooria tõestuseks pandi lauale fotod, mille järgi olid kahel Jeltsinil erinevad kõrvalestad, nina, kael, kukal ja teisedki kehaosad.

 

Kehadublante on olnud enim arvatavasti Fidel Castrol

 

Teisikute arvu rekord pidavat kuuluma Kuuba endisele liidrile Fidel Castrole. Väidetakse, et ligi pool sajandit Kuubat juhtinud Castro on juba aastaid surnud, kuid kui ta üliharva avalikkuse ette astub, siis on tegemist teisikuga. Teised jälle kinnitavad, et tänu teisikutele ongi Fidel siiamaani üldse elus, sest tema valitsemisajal olevat talle sooritatud 638 tapmiskatset.

Foto: Reuters / Scanpix

 

Tema võimuperioodil olevat teisikuid saadetud vähemtähtsamatele kohtumistele ja üritustele, et tõelist Castrot säästa ja temale vähem tähelepanu suunata. Fidel Castro endine ihukaitsja Juan Reinaldo Sánchez, kes kaitses Kuuba juhti aastatel 1977–1994 ja avaldas hiljuti raamatu „Fidel Castro salaelu“, on väitnud, et Castrot hakati teisikutega asendama 1980. aastatel.

Ka teiste maade riigipäid on seostatud teisikutega. Teisikute kasutamises on kahtlustatud nii USA praegust presidenti Barack Obamat kui ka välisministrit John Kerryt. Viimast olevat samal ajal silmatud kahel eri kohtumisel: üks Kerry kohtus Venemaa välisministriga Pariisis, teine Kerry lendas aga Saudi Araabiasse.

 

Maailma üks kartlikumaid presidente on Põhja-Korea liider Kim Jong-un, kes on arvatavasti samuti palganud endale teisikuid, kes tema eest suurema töö ohtlikumates olukordades ära teevad.

 

Ukrainas olevat teisikud olnud nii endisel presidendil Viktor Juštšenkol kui ka tuntumal naispoliitikul Julia Tõmošenkol. Pärast Maidani-aega tekkisid kuuldused Viktor Janukovõtši teisikutest, mis järgisid ikka sedasama stsenaariumi: eks­president on ammu surnud, aga teda on pandud asendama teisik, kes pole originaalile isegi mitte sarnane.

Samal teemal

10.11.2016
Vandenõuteoreetik: tehisintellekt hakkab kujundama inimese aju
08.10.2016
Ekspert: Donald Trumpist saab USA järgmine president
26.09.2016
VEEBIPÄEVIK: õige Putin kadus aastaid tagasi
26.09.2016
Läheb põnevaks: Clinton ja Trump võtavad mõõtu esimesel teleduellil

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee