Eesti uudised

Õhtuleht väitis algselt, et sõiduki juht oli narkojoobes, see ei vasta täiel määral tõele, sest mehe uriinist leiti õnnetusejärgselt küll narkootilisi aineid (kanepit ja kokaiini), kuid kuna ta oli pärast sündmust põgenenud, siis teda Wismari haiglasse vahetult sündmuse järgselt ei toimetatud, mistõttu ei saanud joobeseisundit tuvastada. Nii saab öelda, et mees oli aineid vaid tarvitanud.

Surmasõitu teinud noor isa: kurat, ma kahetsen ju siiralt! 

Juhan Haravee, 24. september 2016 04:00
EI KANNATA AVALIKKUSE TÄHELEPANU: Meelt parandanud Raldi Uibo ei kannata avalikku tähelepanu silma otsastki. Nüüd tõmbab teda veel vaid koju lapse juurde.Foto: Jörgen Norkroos
Pealkirja muudetud 26. septembril 2016, täpsustus lisatud loo lisainfosse.

 

Harju maakohus tõmbas eile joone alla mullu detsembris surmaga lõppenud liiklusõnnetuse põhjustanud Raldi Uibo (30) vastu esitatud süüdistuse kohtulikule uurimisele. Prokurör nõuab vangitust, advokaat vabadust, süü üle ei vaielda!

 

Enne istungi algust pöördub kohtualuse elukaaslane prokuröri poole palvega, et ajakirjanikud sunnitaks kohtusaalist lahkuma. „Meil on väike laps,“ kõlab noore naise südantlõhestav argument. „Seda saab otsustada vaid kohus, kuid siiani on istung selles asjas olnud avalik,“ kõlab prokuröri kiretu vastus.

 

Oma peret kaitsev naine kutsub kohtusaalis oma tööd tegeva fotograafi koridori. Mõlemad naasevad viivu pärast ühegi kriimustuseta ja istungi alguse ühine ootamine jätkub vaikuses.

 

Liiklusõnnetus, mis noore mehe kohtupinki tõi, juhtus 9. detsembri keskpäeval Tallinnas Sõle 60 juures. BMW, mille roolis istus narkojoobes Raldi Uibo, eiras politseipatrulli sõnul peatumismärguannet, sõitis kõigepealt otsa vasakpööret teinud Fordile ja pärast seda ohutussaarel seisnud jalakäijale. Tee ületamist oodanud 68aastane naine suri saadud vigastustesse mõni tund hiljem haiglas.

 

Süüdistuse järgi ei jäänud BMWd juhtinud Uibo sündmuskohale, vaid põgenes pärast avariid koos kolme autos viibinud kaaslasega.

 

Kuigi kannatanu seisukord normeestele vahetult pärast avariid eriti korda ei läinud, pöördus Uibo hiljem Kesklinna politseijaoskonda. End kahetsusega võimude kätte andnud mehel tuvastas ekspertiis, et enne traagilist avariid oli ta tarvitanud nii kanepit kui ka kokaiini. Kanepisuitsetamise võttis Uibo omaks, kuid kuidas sattus tema verre kokaiin, mehele ei meenu.

 

Raldi Uibo on Eesti politsei ja kohtute huviorbiidis toimetanud juba peaaegu kümme aastat. Tal on tulnud vastust anda varguse, väljapressimise, narkokuritegude ja süütamise eest. Joobes juhtimist võiks aga pidada juba Uibo meelistegevuseks. Kuritegusat meest on kohus mitu korda karistanud, muu hulgas ka reaalse vangistusega.

 

Tütar kaitsekilbiks?

 

Prokuröri hinnangul on vilunud mees teinud eel- ja kohtuliku uurimise ajal kõik, et jätta endast mulje, kui ümberkasvanud ja põhjalikult muutunud kodanikust. See aga polevat prokuröri sõnul midagi muud kui kohtualuse esitatav silmakirjalik näitemäng, et pääseda ähvardavast vanglakaristusest. Eriti taunimisväärseks hindab süüdistaja selle, et kohtualune on kasutab kohtus kaitsekilbina aasta algul sündinud tütart. „Kas ta ei teadnud siis mullu detsembris narkojoobes autorooli istudes, et ta naine on juba neljandat kuud rase?“ pärib prokurör, jäämata küsimusele vastust ootama.

Kas isaks saamine on Raldi Uibot sedavõrd muutnud, et ta võiks kanda karistust vabaduses. Prokurör seda ei usu ja palub kohtul karistada surmasõitu teinud noort meest kahe aasta ja kaheksa kuulise vangistusega, mille hulka arvatakse ka eelmise aasta 9. detsembrist tänavu 17. veebruarini vahi all viibitud aeg.

 

Kohtualuse kaitsja ei nõustu süüdistaja väitega, nagu poleks tema klient pärast avariid näidanud välja kahetsust ja et tema hilisem tegevus oli suunatud vaid süüteo pisendamisele. „Ta tuli ise politseisse ja tunnistas oma süüd,“ räägib advokaat.

 

„Mis see siis on kui mitte kahetsus!“

 

Uibo kaitsja ei vaidlusta süüdistuse kvalifikatsiooni: joobes juhtimist, sõiduki käituskorra rikkumist, millega põhjustati ettevaatamatusest inimese surm ja süstemaatilist juhtimist ilma õiguseta. Kaitsjale ja tema kliendile teeb pigem muret karistuse määr. Arvestades, et Uibol on tulnud tema viimaste kuritegude uurimise ajal juba kolm kuud vangis veeta, palub advokaat kohtul noort isa mitte enam vangi saata. Tingimisi vangistusest peaks meelt parandanud elumehele piisama küll.

 

Hukkunud naise sugulane, kes on antud kohtuasjas kannatanuks tunnistatud, esitas Raldi Uibo vastu 30 000eurose tsiviilhagi. Kohtualune on avaldanud nõusolekut maksta sellest kinni kuuendiku, ülejäänu aga on liig mis liig. Oma viimases sõnas avaldab Uibo nördimust, et keegi saalisolijaist söandab üldse tema kahetsuse siiruses kahelda. Otsuse, kas jätta Uibo oma pere või vanglasüsteemi ümber kasvatada, peaks kohus tegema 6. oktoobriks.

Samal teemal

07.10.2016
Surmasõitu teinud noore isa tume minevik – naisepeks ja süütepudeliga ründamine
07.10.2016
Kohus mõistis surmasõitu teinud noore isa vangi
06.10.2016
Politsei eest põgenedes jalakäija surnuks sõitnud liiklushuligaan läheb kaheks aastaks vangi

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee