Maailm

Uus Soome ajalooraamat paljastab, et Mannerheim ei soovinud natse Talvesõtta (14)

Toimetas Kristin Aasma, 23. september 2016 10:30
Carl Gustaf Emil Mannerheim aastal 1940.Foto: WSOY/ Vesteri – Suomen Marsalkka, Anni Voipio, Porvoo 1943 / Vikipeedia
Soomes ilmub järgmisel nädalal ajaloouurimus, millest ilmneb selgelt Soome sõjaväe ülemjuhataja Carl Gustaf Emil Mannerheimi suhtumine natsidesse Talvesõja ajal.

Järgmise nädala kolmapäeval ilmuv Kari Kalloneni raamat "Tähtilippu talvesodassa“ paljastab, et Mannerheim ei soovinud natse Soome vabatahtlikena Talvesõtta. See tuleb ilmsiks välisministeeriumi arhiivist leitud tollase välisministri Väinö Tanneri Berliini saadetud kirjast, mille Kallonen leidis oma raamatu kirjutamise ajal. Sellest selgus Mannerheimi suhtumine Hitleri pooldajatesse, kirjutas Iltalehti.

Erinevates spekulatsioonides on anglofiilina tuntud Mannerheimi kahtlustatud, et ta oli salaja natsionaalsotsialistide pooldaja ning liitlane.

Kui NSV Liit Soomet ründas, otsis Soome abi lääneriikidelt. Ülemjuhataja aga ei näinud võimaliku olevat vastu võtta selliseid sakslasi, kes olid Saksamaal võimul olevate organisatsioonide pooldajad, mis ilmnes ka välisminister Tanneri kirjast Saksamaale 22. jaanuaril 1940.

Kallonen on spetsialiseerunud Soome ja lääneriikide vahelise sõjaajaloo uurimisele. Kui ta uuris Talvesõjas asutatud Ameerika Soomlaste Leegioni vähetuntud lugu, leidiski ta arhiivist üllatuse.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee