Thomas Thwaites saab kätte oma pila-Nobeli preemia - Selle annab üle 2007. aastal Nobeli majandusauhinna saanud Eric MaskinFoto: BRIAN SNYDER
Toimetas Piret Pappel 23. september 2016 10:04
Juba 26. korda andis tõsise teaduse naljakamat poolt käsitlev ajakiri Annals of Improbable Research koos Harvardi ülikooliga välja pila-Nobeli auhindu. 

Preemia saamiseks on kindlad tingimused: Ig Nobeli vääriline teadustöö peaks ajama inimesed kõigepealt naerma ja seejärel panema elu üle järele mõtlema.

Selleaastased preemiad jagati välja neljapäeva õhtul USAs mainekas Harvardi ülikoolis. Erinevalt filmitööstuses jagatavatest Kuldsete Vaarikate pilapreemiast käivad Ig Nobeli pälvinud teadlased auhinnal ise järel ja kogu tseremoonia on väga lustakas. Auhindu annavad tihti üle päris-Nobeli preemia pälvinud teadlased.

Paljunemisalase auhinna sai egiptlane Ahmed Shafik, kes uuris eri materjalist õmmeldud aluspükste mõju rottide suguelule ja tegi sarnaseid katseid ka meestega.

Majanduspreemia said Uus-Meremaa ja Suurbritannia teadlased, kes hindasid erinevate kivimite puhul, kui hästi neid müüa saaks.

Füüsikapreemia läks rahvusvahelise uurimisrühmale, kes tõestas, et valgekarvalisi hobuseid kimbutavad parmud kõige vähem. Samuti suutsid teadlased põhjendada, et kiilid istuvad surnuaias kõige sagedamini musta värvi hauasammastele.

Keemiaauhinna pälvis autotootja Volkswagen. Žürii kinnitusel lahendas suurfirma autode tekitatud õhureostuse probleemi lihtsa nipiga - enda toodetud autode heitgaasisisalduse mõõtmisandmeid võltsides. 

Meditsiiniauhind läks sakslastele, kes avastasid, et kui sügeleb vasak kehapool, saab seda kergesti leevendada. Tuleb minna peegli ette ja kratsida paremat kehapoolt. Loomulikult kehtib see ka vastupidi: paremal pool tuntava kiheluse korral tuleb peegli ees vasakut kehapoolt sügada.

Psühholoogiapreemia said uurijad, kes küsitlesid tuhandeid valelikke inimesi ja uurisid, kui tihti nad valetavad. Seejärel proovisid nad selgust saada, kas vastused on usutavad või valetati neile jälle.

Rahupreemia anti USA ja Kanada teadlastele, kes uurisid, kuidas aru saada, et teadusartiklis aetakse jama.

Bioloogiaauhinda jagasid kaks meest. Britt Charles Foster elas looduses mägra, saarma, rebase ja teiste loomadena ja üritas nende eluviise jäljendada. Tema kaasmaalane Thomas Thwaites ehitas endale kunstjalad, mis lubasid tal kitse kombel liikuda ja elas alpikarjamaal koos kitsekarjaga. Mehe väitel aitab see stressi vältida.

Thomas Thwaites saab kätte oma pila-Nobeli preemia. Selle annab üle 2007. aastal Nobeli majandusauhinna pälvinud Eric Maskin Foto: BRIAN SNYDER

Kirjandusauhinna vääriliseks peeti rootslast Fredrik Sjöbergi, kes on kirjutanud paksu autobiograafilise raamatu oma kirest, nimelt kogub mees kärbseid. Vahet pole, kas putukad on elus või surnud.

Tunnetusauhind läks Jaapanisse. Kaks uurijat lahkasid teemat, kas maailm paistab inimesele teistmoodi, kui seda vaadata kummardudes ja oma jalgade vahelt piiludes.