Rahandusminister George Osborne valmistas majanduslanguse puhuks ette isegi näitliku hädaabi-eelarve. Nüüd aga teatas riigi statistikaamet, et mingit langust pole olnud ja see teade on suurt osa majandusanalüütikutest tõsiselt üllatanud.
Samal teemal
Statistikaamet lisas küll ettevaatuse mõttes, et pikas perspektiivis ei saa midagi kindlat öelda, ent Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsioon (OECD), mis mitme rahvusvahelise koosluse seas samuti ennustas Suurbritanniale EList lahkumise korral majanduslangust, on statistikaameti ettekande järel tänavust kasvuprognoosi isegi veidi tõstnud.
Rahandusminister esineb novembris
Samas on uue rahandusministri Philip Hammondi ettekannet oodata alles novembris, valitsusministreid on uudistes haruharva näha-kuulda ja uus peaminister Theresa May on olnud tavalisest enam uudistes vaid seepärast, et nädala algul esines ta New Yorgis ÜRO peaassambleel ja kinnitas, et riik ei soovi maailmast irduda ega endasse tõmbuda. Ta lubas ka, et Brexiti järel saavutatakse riigile hea tulemus.
Majandusleht Financial Times kirjeldas teisipäeval huvitavalt May juhtimisstiili, võrreldes teda hea kirjanikuga, kes ei ütle välja, vaid osundab. Ja seda ongi siin ja seal pahaks pandud, et May valitsus pole toonud selgust.
Pole ikka veel teada, kas lahkumishääletuse tulemuse peaks heaks kiitma ka parlament ja millal üldse lahkumisprotsessi alustatakse. Varem rääkis May aastavahetusest, ent nüüd on see tähtaeg nihkunud tulevasse aastasse. Riigil muide pole ka uuteks majanduskokkulepeteks vajalikke läbirääkijaid.
Ja nii ongi põhiküsimus – kas tahetakse säilitada Euroopa ühisturgu kuulumist või piirata sisserännet (mõlemat korraga Euroopa Liit ei luba) – ikka veel lahtine. Brexiti pooldajatele oli sisserände piiramine oluline, samas tahaks suur osa rahvast – ja ärimeestest – kasutada ühisturu eeliseid.
Uut referendumit ei tule
Arvamusküsitluste ühing (British Polling Council) on teatanud, et uut referendumit rahvas siiski ei soovi ja lahkumise või jäämise pooldajad on oma arvamusele kindlaks jäänud.
Huvitavat initsiatiivi on üles näidanud Saksamaa, kes saatis oma esindaja Londonisse kutsudes ärisid ümber kolima Berliini, kus äripinnad on odavamad. Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsioon on tänavuse majanduskasvu suurendamise kõrval kahandanud tuleva aasta prognoosi (1% varasema 2% asemel).
Ja veel. Homme valitakse opositsioonis oleva leiboristide partei juhiks arvatavasti uuesti tagasi paljude meelest probleemne Jeremy Corbyn.
18 KOMMENTAARI