Maailm

Putin: "Meil on Saksamaal palju sõpru." (15)

Toimetas Aadu Hiietamm, 23. september 2016 04:00
Foto: Reuters / Scanpix
Saksamaa sotsiaaldemokraatide juht, aseliidukantsler ja majandusminister Sigmar Gabriel käis viimase kahe poole aasta jooksul juba kolmandat korda kohtumas Venemaa presidendi Vladimir Putiniga. 

Venemaa president võttis Saksamaa kõrge poliitiku kolmapäeva õhtul vastu Moskva lähistel Novo-Ogarjovo residentsis. Selleks tuli Gabrielil pärast maandumist Vnukovo lennuväljal sõita poolteist tundi autoga. 

Samal teemal

Novo-Ogarjovos pidi Gabriel esmalt ootama restoranis Putini residentsist telefonikõnet, milles teatati, et Venemaa president on kohtumiseks valmis. 

Vladimir Putinit saatsid kohtumisel Saksamaal majandusministriga tema abi Juri Ušakov, majandusarenguminister Aleksei Uljukajev ja Gazpromi juhatuse esimees Aleksei Miller

Putin tõdes kohtumise algul, et Saksamaa jääb Venemaa üheks tähtsamaks kaubandus-majanduspartneriks. "Kahjuks vähenes kaubakäive eelmisel aastal 35, võib-olla isegi üle 40%. Selle aasta esimesel poolel veel 35%," ütles ta. 

Kahe riigi kaubakäibe vähenemise taga on pärast Krimmi annekteerimist Venemaa vastu kehtestatud majandussanktsioonid. Viimasel ajal nõuab järjest enam Saksa ettevõtjaid sanktsioonide tühistamist. 

Saksa-Vene väliskaubanduskoja juhi Matthias Scheppi sõnul soovib selle organisatsiooni 800 liikmest 60% sanktsioonide lõpetamist. Veel 21% on nõus nende leevendamisega, kui Ukraina kriisi reguleerimisel saavutatakse edu. Saksa ettevõtjatele on vastukarva, et seoses sanktsioonidega on nad kaotanud Venemaal turuosa Hiina firmadele. 

Seetõttu ütles Vladimir Putin: "Meil on Saksamaal väga palju sõpru. Ja olenemata poliitsfäärides ilmnevatest raskustest, jäävad meie sõbrad meie sõpradeks. Me teame seda, näeme ja tunneme." 

Sigmar Gabriel vastas: "Koos Saksamaa välisministriga olen ma kindel, et pärast Krimmi annekteerimist kehtestatud sanktsioonid saab sammhaaval kaotada sõltuvalt sellest, kui suuri edusamme Minski kokkulepete täitmisel saavutatakse."  See oli sõnum, mida Putin kuulda soovis. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee