Eesti uudised

Täiendatud

Valitsus lõpetas eelarveläbirääkimised: tööjõumaksud muutuvad väiksemaks, lasterikkad pered saavad rohkem raha (33)

Toimetas Piret Pappel, 22. september 2016 22:35
Taavi RõivasFoto: LAURA OKS
Valitsus saavutas järgmise aasta riigieelarve suhtes kokkuleppe. 

Kõigepealt teatas sellest oma Twitteri-kontol peaminister Taavi Rõivas. 

Tulude ja kulude kogumahuks on plaanitud 9,5 miljardit eurot. Valitsusasutused peavad raha kokku hoidmiseks oma kulusid kärpima kolme protsendi võrra.

Majanduskasvu elavdamiseks jätkub tööjõumaksude alandamine – muuhulgas tõuseb uuel aastal maksuvaba tulu 180 euroni ning sotsiaalmaksu määr langeb 33 protsendilt 32,5 protsendile. Lisaks panustab valitsus oluliselt teaduse rahastamisse, tekib suurinvestori toetus ja rahastatakse Tallinna Euroopa Kooli laienemist (sh uus hoone), mis on muuhulgas oluline ka välisinvestorite Eestisse  toomisel.  

Madalapalgaliste inimeste toimetuleku paranemiseks tõuseb uuel aastal puudustkannatava pere toimetulekutoetuse määr 130 euroni ning alla 652 euro kuus teenivad inimesed saavad taotleda esimest korda maksutagastust möödunud aasta tulude eest. Samuti hakkavad üksi elavad pensionärid saama kord aastas 115 euro suurust toetust.  

Tuleb uus lasterikka pere toetus, mis tähendab seda, et vähemalt kolme lapsega perele makstakse 2017. aasta 1. juulist lisatoetust 200 eurot kuus ehk sisuliselt on kolmanda lapse toetus 300 eurot.

Esimese ja teise lapse toetus tõuseb lähiaastatel. 2018. aastal tõuseb see 55 euroni kuus ja 2019. aastal hakkab see olema 60 eurot kuus.

Käivitub elatisabifond, mis tagab üksinda last kasvatava vanema lapsele igakuise elatisraha. Lisaks toetatakse järgmise aastal täiendavalt laste spordi- ja huvitegevust ning suurendatakse sügava puudega laste vanemate hooldustoetust.   

Julgeoleku peatükis on kindel põhimõte hoida riigikaitsekulud vähemalt 2% SKP-st, millele lisaks on eelarves ette nähtud liitlaste kohalolekuga seotud kulutused. Kokku on kaitsekulud 2017. aastal ligikaudu  2,18% SKPst, mis on läbi aeagade suurim tase. Samuti panustatakse siseministeeriumi haldusala kiireageerimisvõimekuse tõstmisesse ja idapiiri väljaehitamisse. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee