Täna tähistatakse autovaba päeva.Foto: Aldo Luud
Maarit Stepanov 22. september 2016 04:00
Täna lõpeb Euroopa liikuvuse nädal, millele pannakse punkt rahvusvahelise autovaba päevaga.

Sellega püütakse juhtida tähelepanu nii tervise- kui ka loodussõbralikematele liiklemisviisidele, tavapäraselt korraldatakse hulk üritusi.

Liikumisele pühendatud nädalal osaleb viis Eesti linna: Tallinn, Tartu, Pärnu, Narva ja Jõgeva. Autovabal päeval osalemine eeldab ka vähemalt ühe tänava sulgemist, kuid Eesti linnad seda eriti altilt kaasa ei tee.

Tallinnas Foorumi keskuse esisel väljakul on täna arutelu, kus räägitakse kesklinnast, Nõmme spordikeskuses on tervisejooks ja -kõnd, Lasnamäe Paepargis ja Stroomi rannas kepikõnnitreening. Autovaba päeva tähistati juba pühapäeval Lasnamäel, selleks suleti Pae tänav.

Tartus tähistati autovaba päeva juba varem – eile, sest siis oli ka Euroopa liiklusohutuse päev. Ühtegi tänavat ei suletud, sest linnas on praegu palju teeremonte ja sõitmine on niigi väga keeruline. Inimesi vedas nelja peatuse vahet jõetramm ja jalgratturitele avati remonditelk.

Pärnu linnaarengu peaspetsialist Katrin Alliku sõnul alustati keskkonnasõbralikemate liikumisviiside tutvustamisega juba kuu alguses, kui tehti kampaania "Kasuta ühistransporti!" Viis päeva kestnud ettevõtmise raames oli bussisõit tasuta.

Tänaseks kutsutakse Pärnu inimesi autoga sõitmisest loobuma. Narvas lubavad linnavalitsuse töötajad täna ise autod koju jätta ja anda jalakäijate kasutusse terve Peetri plats, kus näiteks toimub vigursõit.