Maailm

Ühtne Venemaa triumfeeris valimistel (10)

Toimetas Aadu Hiietamm, 20. september 2016 04:00
Ühtne Venemaa triumfeeris valimistel. Foto: Reuters / Scanpix
Venemaa võimupartei Ühtne Venemaa saavutas pühapäeval parlamendi alamkoja – riigiduuma – seitsmenda koosseisu valimistel suurvõidu, teatas eile esialgseid valimistulemusi tutvustanud keskvalimiskomisjoni juht Ella Panfilova.

Ühtne Venemaa kogus 54% häältest ja saab 450kohalises riigiduumas 343 saadikukohta.

Tegemist on põhiseadusliku enamusega, mis lubab Ühtsel Venemaal muuta põhiseadust teisi jõude parlamendis kaasamata. Riigiduuma eelmises koosseisus oli Ühtsel Venemaal 238 saadikukohta.

Ülejäänud kolmele eelmises koosseisus esindatud fraktsioonile jääb uues koosseisus vaid 104 saadikukohta. Neist 42 kuulub kommunistidele, 39 liberaaldemokraatidele ja 23 Õiglasele Venemaale.

Peale selle saavad nii Kodumaa kui Kodanike Platvorm tänu võidule ühemandaadilises ringkonnas ühe esindaja riigiduumasse.

Samuti kindlustas võiduga ühemandaadilises ringkonnas endale koha riigiduumas end ise valimistel kandidaadina üles seadnud Vladislav Reznik, kes varem kuulus Ühtse Venemaa fraktsiooni.

Opositsioonile lõppesid valimised fiaskoga. Nii kogus näiteks Jabloko 1,95% ja Rahva Vabaduse Partei (PARNAS) vaid 0,72% valimas käinute häälest.

Valimiste osavõtuprotsent jäi tagasihoidlikuks, alla 48%. Eelmistel riigiduumavalimistel oli see 60,1%.

Venemaa presidendi pressiesindaja Dmitri Peskov ütles eile, et tema arvates ei olnud osavõtuprotsent madal. Ta rõhutas, et valimistulemused kinnitavad veenvalt venemaalaste toetust president Vladimir Putinile.

PARNASi liider Mihhail Kasjanov tunnistas, et ei loe valimistulemusi legitiimseteks ning nende põhjal moodustatav riigiduuma pole samuti legitiimne.

Kasjanovi sõnul on tema partei saanud infot valimispäeval toimunud võltsimistest, samuti PARNASi eemaldamisest valimisnimekirjadest.

Seetõttu polnud need valimised vabad ja ausad, rõhutas Kasjanov, kes oli aastatel 2000–2004 Venemaa peaminister.

Samal teemal

05.10.2016
ERR Moskvas: mida arvasid duumasaadikud Eesti presidendivalimistest ja Edgar Savisaare tagakiusamisest
23.09.2016
Putin: "Meil on Saksamaal palju sõpru."
19.09.2016
Vene riigiduuma valimised võitis Ühtne Venemaa
19.09.2016
Tüdinud venelased hääletasid loiult

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee