Ühtne Venemaa triumfeeris valimistel. Foto: Reuters / Scanpix
Toimetas Aadu Hiietamm 20. september 2016 04:00
Venemaa võimupartei Ühtne Venemaa saavutas pühapäeval parlamendi alamkoja – riigiduuma – seitsmenda koosseisu valimistel suurvõidu, teatas eile esialgseid valimistulemusi tutvustanud keskvalimiskomisjoni juht Ella Panfilova.

Ühtne Venemaa kogus 54% häältest ja saab 450kohalises riigiduumas 343 saadikukohta.

Tegemist on põhiseadusliku enamusega, mis lubab Ühtsel Venemaal muuta põhiseadust teisi jõude parlamendis kaasamata. Riigiduuma eelmises koosseisus oli Ühtsel Venemaal 238 saadikukohta.

Ülejäänud kolmele eelmises koosseisus esindatud fraktsioonile jääb uues koosseisus vaid 104 saadikukohta. Neist 42 kuulub kommunistidele, 39 liberaaldemokraatidele ja 23 Õiglasele Venemaale.

Peale selle saavad nii Kodumaa kui Kodanike Platvorm tänu võidule ühemandaadilises ringkonnas ühe esindaja riigiduumasse.

Samuti kindlustas võiduga ühemandaadilises ringkonnas endale koha riigiduumas end ise valimistel kandidaadina üles seadnud Vladislav Reznik, kes varem kuulus Ühtse Venemaa fraktsiooni.

Opositsioonile lõppesid valimised fiaskoga. Nii kogus näiteks Jabloko 1,95% ja Rahva Vabaduse Partei (PARNAS) vaid 0,72% valimas käinute häälest.

Valimiste osavõtuprotsent jäi tagasihoidlikuks, alla 48%. Eelmistel riigiduumavalimistel oli see 60,1%.

Venemaa presidendi pressiesindaja Dmitri Peskov ütles eile, et tema arvates ei olnud osavõtuprotsent madal. Ta rõhutas, et valimistulemused kinnitavad veenvalt venemaalaste toetust president Vladimir Putinile.

PARNASi liider Mihhail Kasjanov tunnistas, et ei loe valimistulemusi legitiimseteks ning nende põhjal moodustatav riigiduuma pole samuti legitiimne.

Kasjanovi sõnul on tema partei saanud infot valimispäeval toimunud võltsimistest, samuti PARNASi eemaldamisest valimisnimekirjadest.

Seetõttu polnud need valimised vabad ja ausad, rõhutas Kasjanov, kes oli aastatel 2000–2004 Venemaa peaminister.

Samal teemal

Kommentaarid  (10)

!!! 20. september 2016 14:51
Putini parteil on veel palju arenguruumi! Sest Stalinist kuni perestroikani hääletasid kõik nõukogude valijad 100% ainult NLKP poolt üles seatud kandidaatide poolt! Kuna vanu valimisi korraldanud spetsialiste-konsultante, kes tollaseid valimisknihve põhjalikult tundsid, kipub nüüd juba väheseks jääma, siis tuleks minna Põhja-Koreasse Kimi juurde õpipoisiks. Seal veidi stažeerida ning kogemusi omandada.
20. september 2016 19:29
Täna terroristide käest vangistusest pääsenud Vladimir Žemtšugov: "Tahan tänada kõiki, kes minu vabastamise nimel võitlesid. Ma olen Donbassist pärit, rahvuselt venelane, sündinud ja üles kasvanud Donbassis, endine kaevur. Aga elu läks nii, et hakkasin mõtlema teisiti kui tavalised Donbassi inimesed, keda hakati petma rääkides, et siin on fašistid-natsistid. Aja jooksul hakkasin musta valgest eristama ja asusin vastu vene okupatsioonile. Me ei kartnud võtta kätte relva astumaks vastu vene okupantidele ja kohalikele reeturitele, kes asusid vene okupatsiooniarmee poolele. Ma usun meie võitu vene okupatsiooniarmee üle ja olen kindel, et minu kodulinnas Krasnõi Lutšis hakkavad inimesed elama normaalselt.
Ei ole vaja mind vaadata, et olen raskelt vigastada saanud, nii palju kannatanud. Sõda on sõda. Inimesi tapetakse, vigastatakse. Aga alati järgneb sõjale võit."
Taat 20. september 2016 13:17
See on ohumärk kogu maailmale!
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS