Eesti uudised

Aivar Sõerd: Kallase plaanitud kinnisvaramaksu võiks arutada, kuid maksukoormust tõsta ei tohi (22)

Siim Randla, 19. september 2016, 04:00
Aivar SõerdFoto: Teet Malsroos
Kinnisvaramaksu kaudu kannaksid ehitiste omanikud osa omavalitsuste kulutustest ümbritseva keskkonna ja taristu loomisel ja ka väliseksperdid on Eestile andnud soovituse tõsta maksutulude struktuuris omandimaksude osa," ütleb riigikogu rahanduskomisjoni liige, endine rahandusminister Aivar Sõerd Siim Kallase plaanitud kinnisvaramaksust, milleks võiks olla maamaksu ümberkujundamine.

Kallase ettepaneku kohta kinnisvaramaksu osas tuleb öelda seda, et siin sõltub palju sisust ja detailidest, räägib Aivar Sõerd. 

Kõige loogilisem variant võiks olla olemasoleva maamaksu ümberkujundamine kinnisvaramaksuks. Kindlasti vajab teema ühiskonnas põhjalikku läbiarutamist, sest maksumuudatus hõlmaks väga paljusid inimesi.

Neljapäeval avaldatud rahandusministeeriumi majandusanalüüsist selgub, et paaril viimasel aastal on tuntavalt tõusnud meie üldine maksukoormus. Tänavu jõuab see 34,8 protsendini SKTst, mis on peaaegu 15 viimase aasta maksukoormuse tipu lähedal.

"Viimase majanduskriisi tipus 2009 ulatus maksukoormus 35 protsendini ja siis oli näitaja kasvu üheks põhjuseks järsk SKT langus. Veel paar aastat tagasi oli maksukoormus 32,6 protsenti SKTst.

Sellepärast tuleb igasuguse maksumuudatuse plaanimisel arvestada selle mõju üldisele maksukoormusele. Tuleb mõelda maksukoormuse langetamisele, mitte maksukoormuse tõstmisele," ütleb Sõerd. Maamaksu ümberkujundamisel kinnisvaramaksuks on nii plusse kui ka miinuseid, ütleb ta. 

"Praegu kehtiv maamaks ei arvesta sellega, kas näiteks ärimaa on tühi plats, mis omanikule jooksvat tulu ei tooda, või asub seal rahavooga kaubanduskeskus.

Seega praegune maamaks annab eelised väärtuslikumate ehitiste omanikele. Kinnisvaramaksu kaudu kannaksid ehitiste omanikud osa omavalitsuste kulutustest ümbritseva keskkonna ja taristu loomisel.

Ka väliseksperdid on Eestile andnud soovituse tõsta maksutulude struktuuris omandimaksude osa.

Samas suurem osa kallimatest ehitistest asub Tallinnas, mis omakorda tähendab seda, et kinnisvaramaksu sisseviimisel suurenevad Tallinna ja ülejäänud omavalitsuste tuluerinevused," räägib Sõerd.

22 KOMMENTAARI

n
Nipik 19. september 2016, 14:19
Pigem astmeline tulumaks, kui kinnisvaramaks. Kinnisvara võib ju olla, aga raha ei pruugi olla, et selle pealt maksu maksta. Näiteks pensionärist majaomanik Nõmmelt...
M
!!! 19. september 2016, 10:56
Muidugi ei tohi, sest kinnisvaramaks käiks tasku pihta kinnisvaraomanikele, eriti suuromanikele, kellel seda hästi palju on.
Pigem maksustame rii...
(loe edasi)
Loe kõiki (22)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee