UKRAINA PROTESTIST HOOLIMATA: Krimmi elanikud käisid riigiduumat valimas ja kaamerad sähvisid eriti elavalt, kui hääletama läks kohalik peaprokurör Natalja Poklonskaja.Foto: AFP / Scanpix
Õhtuleht.ee 19. september 2016 04:00
Venemaal valiti eile riigiduuma 450 saadikut, mitu kuberneri ja kohalikke omavalitsusi. Juba valimiste esimestel tundidel teatati rikkumistest ja Moskvas ning Peterburis mindi hääletama väga loiult, sest kogemus on näidanud: hääleta kuidas tahad, aga võimule jääb ikka üks seltskond.

Hääleõiguslikke kodanikke oli eilsetel valimistel 111 miljonit. Ka pärastlõunal Moskva aja järgi oli hääletamine juba lõppenud näiteks Tjumeni oblastis, kus käis hääletamas 87,37 protsenti täisealistest elanikest, Kemerovo oblastis (78,96%) ja Tuvas (67,82%), siis Moskvas oli viitsinud hääletama minna vaid 19,7 ja Peterburis 16,93 protsenti hääleõiguslikest.

Peterburis oli valimisaktiivsus kõige madalam kogu Venemaal. Ka Siberi suurimas linnas Novosibirskis käis hääletamas peaaegu kaks korda vähem inimesi, kui eelmistel duumavalimitel. Valimisvaatlejate ühendus Golos nentis, et viimastel aastakümnetel pole kordagi täheldatud nii madalat valimisaktsiivsust.

Seekord korraldati duumavalimised taas segasüsteemis – pooled valitakse parteinimekirjadest, ülejäänud ühemandaadilistes ringkondades, kus valituks saamiseks on vaja lihthäälteenamust teiste kandidaatide ees.

Enne valimissi oletati, et just suurlinnade madal valimisaktiivsus annab trumbid kätte peaminister Medvedevi parteile Ühtne Venemaa, kellel töö lõpetanud riigiduumas oli 238 saadikut. Oma kandidaadid seadis üles 14 parteid, kuid suurel osal neist pole vähimatki võimalust ületada viieprotsendilist valimiskünnist.

Rohkesti rikkumisi

Juba esimestel tundidel teatati rohketest rikkumistest. Mõni neist oli kergem – näiteks lubati inimestel hääletada ilma valimiskabiini astumata, kuid täheldati ka tõsisemaid juhtumeid.

Keskvalimisringkonnas toodi valimisjaoskonda hulk kursante, kellele juba õuel "brigadirid" bülletäänid kätte jagasid ja pärast kontrollimist, kas ristike on tehtud õigesse kohta, anti neile midagi pihku.

Midagi jagas hääletamast tulnud kursantidele ka kogu selle aja valimisjaoskonna ees seisnud jõulise kehaehitusega mees. Kursante olnud nii palju, et valimisjaoskonnas lõppenud bülletäänid otsa.

Altaist teatati aga nõndanimetatud karussellist – inimesi sõidutati ühest valimisjaoskonnast teise ja lubati mitu korda hääletada. Kohalikud võimud eitasid, et midagi sarnast oleks olnud, kuid keskvalimiskomisjoni esimees Ella Pamfilova teatas, et kui valimispettus on toimunud, siis võetakse süüdlased kriminaalvastutusele ja hääletamistulemused selles piirkonnas tühistatakse.

Moskva kesklinna ühes valimisjaoskonnas tegi purjus mees pommiähvarduse. Ta võeti kinni.

Õnneks selgus, et lõhkekeha oli väliselt küll nagu ehtne, aga plahvatama poleks seda saadud mingi nipiga. Inimeste elu ohustanud vahejuhtum oli ka ühes Tšeljabinski valimisjaoskonnas, kus purjus mees vehkis laetud jahipüssiga.

Kinnivõtmisel ta tulistaski, kuid õnneks kannatas vaid valimisjaoskonna aken.

Esimest korda võtsid riigiduuma valimistest osa Krimmi elanikud, äratades teravat protesti Ukrainas ja lääneriikides, sest Krimm on Ukraina, mitte aga Venemaa osa. Seetõttu takistati igati Venemaa kodanike hääletamist Ukrainas.