Eesti uudised

Kelle raha eest president lossis sööb? (18)

Katrin Helend-Aaviku, 17. september 2016 04:00
ON VEEL ARENGURUUMI: Uuriva ajakirjanduse lipulaev «Pealtnägija» pääses küll presidendi lossi köögipoolele, kuid sealses sööklas serveeritavate toitude hinnad jäid avalikkusele saladuseks. Foto: ETV «Pealtnägija»
Telesaade "Pealtnägija" selgitas välja presidendi söömisharjumused ja selle, et lossi sööklas saavad töötajad söönuks kolme-nelja euroga. Kelle taskust tuleb aga raha, mille eest president ametikorteris einestab? Tema enda taskust, kinnitatakse.

Presidendilossis külas käies kohtus telesaate "Pealtnägija" tiim inimestega, kes töötavad iga päev presidendi seljataga. Presidendi peakokk Taigo Lepik rääkis saates, et teeb presidendile hommikusöögi ja serveerib selle tema korteris.

Ka õhtusöök valmistatakse president Toomas Hendrik Ilvesele spetsiaalselt. Peale tema ja ta külaliste hoolitseb peakokk sellegi eest, et oma maja töötajad saaksid keldris 300 inimest mahutavas sööklas süüa hommiku- ja lõunasööki.

Saatest selgus, et presidentki on käinud seal söömas või palunud sama toidu endale kontorisse tuua.

"Või siis palub endale midagi lihtsat teha. Sest lõunad on tal enamasti kiired. Ta kasutab mitmeid ajaaknaid ja ütleb, kui tal avaneb võimalus kulutada viis minutit lõunale," rääkis peakokk, et president eelistab veiseliha või Caesari salatit.

Päeval, kui telesaate meeskond oli presidendilossis külas, pakuti sööklas frikadellisuppi, pikkpoissi ja panna cotta’t. Saatejuht märkis, et hinnatase on soodne.

Peakokk poetas, et kolme-nelja euroga peaks saama söönuks. Välja jäi aga ütlemata, kes ja kuidas maksab presidendi privaatruumidesse toodud söögi eest.

Presidendi avalike suhete nõunik Toomas Sildam ütleb, et president ja tema pereliikmed tasuvad kantseleis söödud söökide eest ise, nagu kõik teised kantseleis töötavad inimesed.

"Ka Ärmal korraldavad president ja tema pereliikmed enda toitlustamist ise ja maksavad selle eest," lausub Sildam.

Kuidas president tema korterisse toodud söögi eest maksab?

"On hommikuid, kui president teeb endale ise süüa. Ja neid pole vähe. On lõunaid, kui ta sööb kolleegidega ja lõunaid, kui ampsab kahe kohtumise vahel midagi kiiresti oma kabinetis.

Kõigi nende söökide eest tasub president, täpselt nii, nagu maksavad ka kantseleis töötavad inimesed," lausub Sildam.

Kuidas maksmine ikkagi käib, kas sularahas või arvega?

"Külmikus olevate toiduainete eest maksab ta ise. Kui riigipea sööb – nii nagu teised presidendi kantselei töötajaid – meie maja hommiku- või lõunasööki, siis ta maksab selle eest ise," vastab Sildam, et täpsustas just raamatupidamisest: president maksab kuu aja eest korraga.

Mis on parasjagu kantselei söökla menüüs ja kui palju maksab üks päevasupp ja -praad, ei pea ta siiski vastuse vääriliseks.

"Hinnad sõltuvad menüüs olevatest konkreetsetest toitudest," ütleb Sildam napilt. Korduvküsimuse peale: kui palju täna lõuna maksab, aga täpsustab: "Ei tea, pole veel söömas käinud."