Juhtkiri

Juhtkiri | Teine pensionisammas osutuski surnult sündinuks? (16)

Õhtuleht.ee, 15. september 2016 18:55
Samavõrd vähe kui sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna soov tõsta pensioniiga 70. eluaastani, rõõmustab inimesi tema päev hiljem välja öeldud kriitiline mõte pensioni teise samba jätkusuutlikkuse kohta. Teise sambasse raha kogumine on paljudele meist tundunud juba pikki aastaid mõttetuna, sest kogutav raha ei kasva ja ainsad kasusaajad näivad olevat meie raha tuluta keerutavad ning selle eest kõrget teenustasu kasseerivad pangad ja pensionifondid.

Näis, nagu oleks pensionifondidel õigustatud ootus meilt raha saada ja saama jäädagi. Kas aga Tsahkna lause – kui tootlust ei tule, siis ta ei näe mõtet panna sellesse sambasse maksumaksja raha – aitab upsakatel fondidel maa peale tagasi tulla? Tõsi, fondid on toonud nüüd küll teenustasud muutuste hirmus veidi allapoole, kuid see räägib pigem varasemast kesisest konkurentsist ja riigi olematust püüdlusest seista teise sambaga liitunute huvide eest.

Samal teemal

Samas võib Tsahkna öeldul olla veelgi lihtsam seletus: riik ei suuda igast otsast kärisevat eelarvet kuidagi kokku lappida ja teise samba raha on vaja üha arvukamate aukude kinnitoppimiseks. Seis peab olema ikka väga kehv, sest isegi majanduskriisi põhjas ei lastud pensionisammaste süsteemi päris põhja, mis sest, et riik külmutas ajutiselt omapoolsed maksed. Kui aga majandus kosus, taastusid riigi maksedki teise sambasse. Samuti kinnitavad karjuvat rahanappust ettepanekud, mis proovivad haigekassat lappida kas või paarikümne tuhande euro kaupa: küll soodusravimeid kaotades, küll haigushüvitisele lage kehtestades.

Ei saa välistada, et Tsahkna kumbki kava pole mõeldud elluviimiseks, vaid selleks, et õõnestada võimuliidu partnerite jalgealust. Maadleb ju kolleeg Jevgeni Ossinovski praegu haigekassa miinusega ja mõtleb, kas esitada valimiskogusse Eiki Nestori kandidatuur. Kui aga Nestori kui pensionisammaste põhiarhitekti töö vahepeal nurjunuks tunnistada, siis kes küll vajaks äpardujast riigipead?

Kui aga riik ei taha enam panna teise sambasse raha, on inimestelgi õigustatud ootus mitte ainult lõpetada sinna sissemaksete tegemine, vaid saada ka kord juba makstud raha tagasi. Seni on Nestor neid mõtteid naeruvääristanud, Tsahkna sõnad aga seavad teise samba tuleviku küsimärgi alla.

Samal teemal

17.08.2016
Pensionipõlveks jäävad loetud päevad enne surma
16.08.2016
Ametiühingud: reform tekitab palju rahahädas pensionieelikuid