Eesti uudised

Tartu ülikooli vanim töötaja, 95-aastane Tullio Ilomets on kui ülikooli alussammas (1)

Kristjan Roos, kristjan.roos@linnaleht.ee, 15. september 2016, 16:20
Tullio Ilometsa kirg, süsteemsus, vitaalsus ja nakatav optimism on mehe kolleegidele suureks eeskujuks. Foto: Andres Tennus (Tartu ülikool) Foto: Andres Tennus (Tartu Ülikool)
Täna esitles suvel 95. aastaseks saanud Tullio Ilomets Tartu ülikooli muuseumi valges saalis raamatut „William Henry Fox Talboti fotode ja fotogravüüride kollektsioon Tartu Ülikooli Raamatukogus”.

Nagu ülikoolirahvas ise ütleb: kirglik ajaloohuviline, kes oli Tartu ülikooli ajaloomuuseumi üks asutajatest, on teinud oma sünnipäeva puhul ülikoolile raamatu. Mõistagi loodab ülikoolipere, et praegu ülikooli muuseumis kogude osakonna konsultandina töötaval Tullio Ilometsal jätkuks jõudu veel edaspidigi ülikooli ajalugu uurida ja tutvustada.

Tartu ülikooli muuseumi direktori kohusetäitja Mairo Rääski sõnul on värskel raamatul väga suur väärtus. „Eriti hindamatuks muudab selle asjaolu, et Tullio Ilomets on Talboti kollektsiooni originaalfotode ja fotogravüüride kogu uurimisega olnud seotud juba aastast 1965. Siin on kirjas kõik olulisem selle kollektsiooni uurimisega seonduv. Raamat on varustatud eeskujuliku viiteaparatuuri ning kommentaaridega,” tutvustab Rääsk värsket raamatut.

Vaieldamatult on Tullio Ilomets üks tuntumaid ülikooli töötajaid, Maaleht on tituleerinud ta Tartu vaimu varahoidjaks. Rääski sõnul on Tullio Ilomets Tartu Ülikooli pärandi väärtustamise ja tutvustamise võtmeisik, kes on kandud seda rolli üle poole sajandi. „Kolleegina peitub tema suurim väärtus sillaks olemises endise ja praeguse ülikooli vahel. Tema teadmised ülikooli ajaloost ning põnevad faktid olulistest isikutest on kadestamisväärsed. Tullio fenomeni on ühtpidi kerge, aga teisalt ka väga keeruline sõnastada. Kerge sellepärast, et temast paremat ülikooli mälu kandjat meil ei ole. Tullio on kui ülikooli alussammas. Aga küsimusele, kuidas selliseks fenomeniks saada, on peaaegu võimatu vastata,” arutleb Mairo Rääsk.

Rääski enda kokkupuuted kuulsa vanahärraga on olnud küll väga lühikesed, napid kolm aastat. Aga ka selle lühikese ajaga on ülikooli ajaloomuuseumi praegune juht saanud Ilometsalt kõvasti inspiratsiooni: „Tullio olemust sobib iseloomustama ehk kõige paremini see, et oma 95. sünnipäeva puhul tegi ta oma ülikoolile raamatu näol kingituse.

Tartu Ülikooli muuseumi kolleegipreemia kannab samuti Tullio nime. See on muuseumi austusavaldus mehele, kelle kirg, süsteemsus, vitaalsus ja nakatav optimism on meile kõigile suureks eeskujuks.“

-----------------------------

Ka tulihingeline muinsuskaitsja

Teadusloolane ja üle 60 aasta keemikuna töötanud Tullio Ilomets on ka tulihingeline muinsuskaitsja –1987. aasta novembris asutati tema eestvõttel Tartu akadeemiline muinsuskaitse selts. Tartu muinsuskaitsepäevad 14.–17. aprillini 1988, kuhu kogunesid selleks ajaks üle Eesti loodud klubid ja arvukalt huvilisi, kujunesid Eesti taasiseseisvumise üheks tähtsündmuseks.

Oma pühendumuse ja silmapaistva töö eest on ta 2001. aastal saanud ülikooli samba auhinna, Tartu linna aukodaniku tiitli, Tartu Suurtähe aumärgi ning Valgetähe III klassi teenetemärgi.

Allikas: Tartu ülikool

Kuidas sündis ülikooli ajaloomuuseum?

*Tartu ülikooli ajaloo muuseum (nüüdse nimega Tartu ülikooli muuseum) asutati 6. detsembril 1976 ning on ülikooli muuseumidest noorim. Juba 1960. aastate alguses oli orgaanilise keemia dotsent ning pühendunud ajaloohuviline Tullio Ilomets alustanud teadusajalooliselt huvitavate ning oluliste esemete kogumist ülikooli hoonetest.

*Algselt paigutati kogutud seadmed, instrumendid ning õppevahendid ülikooli peahoone pööningule endise üliõpilaskartseri ruumidesse. 1965. aastal peahoones toimunud põleng andis kogumistööle tuntava tagasilöögi.

*Rektor Arnold Koop allkirjastas ülikooli ajaloo muuseumi asutamise määruse 1976. aasta 6. detsembril. Aastal 1979 eraldati muuseumile püsiekspositsiooni loomiseks ning esemete hoiustamiseks neli ruumi peahoone keldris. 1980. aasta 1. aprillil avatud esimene püsiekspositsioon kajastas ülikooli ajalugu kuni 1918. aastani.

*1981. aastal kolis ülikooli raamatukogu oma vastvalminud uude hoonesse ning vabastas Toomemäel endise toomkiriku varemetes asunud pinna, mis anti Tartu ülikooli ajaloo muuseumi käsutusse.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee