Maailm

Austrias kaebas tütar vanemad kohtusse: pildid Facebookis on muutnud mu elu põrguks! (12)

Toimetas Kristin Aasma, 15. september 2016, 10:49
Illustreeriv foto.Foto: PantherMedia / Scanpix
Austrias kaebas tütarlaps oma vanemad kohtusse sellepärast, et nad olid avaldanud Facebookis temast sadu pilte lapsena. Hoolimata tütre palvest fotod sotsiaalmeediast eemaldada leiab isa, et kuna tema on fotode autor, on tal õigus neid ka levitada. 18aastane tüdruk aga väidab, et need pildid on teinud tema elust kannatuste raja.

Vanemad avaldasid Facebookis oma lapse loata üle 500 pildi, mis olid üles võetud alates 2009. aastast, mil tüdruk oli 11aastane, peaaegu iga päev. Aga vanemad avaldasid Facebookis ka tema beebipõlve fotosid, kirjutab The Local.

"Mu vanemad ei tundnud vähimatki häbi. Nad ei hoolinud sellest, kas ma istusid WCs või magasin alasti lastevoodis – nad pildistasid kõike ja tegid pildid avalikuks,“ rääkis noor naine. Fotosid võisid vaadata vanemate 700 sõpra.

Vaatamata tütre nõudmistele keeldusid vanemad fotosid sotsiaalvõrgustikust eemaldamast ning see sundis tütart pöörduma kohtusse.

"Ma olen väsinud sellest, et mu vanemad ei võta mind tõsiselt,“ sõnas tütar. Tema isa on veendumusel, et kui tema on need fotod pildistanud, siis on tal ka õigus neid avaldada.

Noore daami advokaat ütles, et juhul, kui kohtus leiab tõendust see, et fotod on kahjustanud naise õigusi isiklikule elule, siis võivad vanemad jääda kaotajaiks.

Austrias on see esimene taoline kohtuasi, kuid advokaat ütles, et toetudes sarnastele juhtumitele välismaal, võivad tüdruku vanemad maksta mingit rahalist kompensatsiooni tütre kannatuste eest ning maksta ka kohtukulud.

Asi tuleb kohtus arutlusele novembris. Vanemate kohtuprotsessi kaotus oleks hoiatuseks austerlastele, kes on postitanud sotsiaalmeediasse lugematul hulgal fotosid oma järeltulijatest viimastelt luba küsimata.

Austrias ei ole privaatsusseadused seoses sotsiaalmeediaga nii selged kui mõnes teises riigis. Näiteks Prantsusmaal jääb süüdi igaüks, kes avaldab või levitab fotosid ja videosid teisest isikust ilma tema loata. Karistus selle eest on kuni ühe aasta pikkune vangistus ja trahv kuni 45 000 eurot. Sama seaduse alla kuuluvad ka lapsevanemad, kes oma laste pilte avaldavad. Prantsuse võimud on hoiatanud vanemaid oma laste fotode avaldamise eest laiemale publikule, kuna need võivad meelitada ligi pedofiile ning põhjustada lastele sotsiaalseid ja psühholoogilise probleeme.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee