Repliik

Repliik | Euroopa Komisjon panustab turvalisusse (6)

Paavo Palk, Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juhi kt, 14. september 2016, 18:37
Foto: FREDERICK FLORIN
Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri traditsioonilises kõnes olukorrast Euroopa Liidus oli olulisel kohal julgeolek: möödunud aastal oli Euroopa Liidus 14 terrorirünnakut. Sõda ei käi vaid Süürias, vaid ka Ukrainas. Euroopa Liidu piiri vahetus naabruses on viimastel aastatel konfliktides hukkunud tuhandeid inimesi.

Euroopa Liit hakkab edaspidi kaasrahastama kaitsevaldkonna arendus- ja uurimistegevust – nii nagu on soovinud Eestigi. Samuti pakkus president Juncker ühiste kaitsehangete korraldamist. Seal liigub suur raha, kuid viperused pole välistatud. Komisjoni hinnangul saaks ühiste hangetega säästa 25–100 miljardit eurot aastas. ELi kaitsekoostööd võiks komisjoni presidendi sõnul laiendada, vältides kattuvusi NATOga.

Siseturvalisuse suurendamisel on läbimurdeline ühtse Euroopa piirivalveteenistuse loomine, toetamaks piiride valvamisel abi paluvaid riike, nagu näiteks Bulgaaria. Aasta lõpust saab kõik ELi sisenemised ja väljumised täpsemalt registreerida ning novembris teeb komisjon ettepaneku luua USA eeskujul reisiinfosüsteem, et ELi saabujatest oleks ülevaade juba enne nende kohalejõudmist. Samuti suureneb julgeolekuasutuste koostöö Europoli kaudu, kuhu tuleb 60-liikmeline terrorismivastane osakond. Nii tihe andmevahetus oli veel mõni aasta tagasi mõeldamatu, siis, kui USA ja EL vaidlesid lennureisijate andmete edastamise üle.

Juncker möönis avameelselt, et EL pole praegu heas seisus, sest lahendamata on mitmed probleemid, näiteks kõrge tööpuudus, ebavõrdsus, kasvav riigivõlg ja sisserändajate lõimumine. Ta pakkus lahenduseks investeeringute suurendamist, näiteks Euroopa investeerimiskava mahu kahekordistamist – ELi tööturg ei saa toimida Metsiku Lääne, vaid sotsiaalse turumajanduse põhimõttel.

6 KOMMENTAARI

a
alf 15. september 2016, 10:09
Joodik Juncker on reaalsustaju kaotanud ja muutunud poliitiliseks klouniks.
t
T.Mets 15. september 2016, 00:37
Huvitav küll, kas see turvalisus Junckeri puhul tähendab murjanite üleskorjamist Liibüa rannikult ja nende Euroopasse toimetamist, sel juhul on turvalisus küll kindlustatud
Loe kõiki (6)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee