Foto: Drew Angerer/Getty Images/AFP
Toimetas Maria Rozbaum 14. september 2016 08:36
Raviotstarbeline kanep tuleb kiirkorras seadustada, leiab erakondadeülene grupp Ühendkuningriigi rahvaesindajad ja lordidekoja liikmeid, kelle juhtimisel võeti ette uuring selle kohta, kuidas kanepist patsientidele kasu võiks olla.

Eile avaldatud raportis kutsub töörühm valitsust üles kehtestama korda, mille alusel võimaldataks kodanikele raviotstarbelist kanepit ja ka väikeste koguste kasvatamist samaks otstarbeks. Raportiga tuleb kaasa põhjalik kokkuvõte uusimast ravikanepi-teemalisest meditsiiniteadusest.

Ajalehe The Guardian sõnul tõstaksid väljapakutud muudatused UK samale pulgale 11 Euroopa riigi ja 24 USA osariigiga, kus patsientidel lubatakse tarvitada taimse päritoluga kanepipreparaate ehk ravikanepit kroonilise valu ja muude sümptomite leevenduseks.

Töörühma korraldatud uuringu raames koguti kanepi raviotstarbelise kasutamise kohta teavet rohkem kui 600 patsiendilt ja tervishoiutöötajalt ning telliti neuroloogiaprofessor Mike Barnesilt ka ülevaade avaldatud teadusuuringutest, mille raames kanepi potentsiaali tervisehädade leevendamisel hinnatud on.

Tõendid, mis kinnitavad kanepi tõhusust kroonilise valu, hulgiskleroosiga sageli seonduvate lihasspasmide, ärevushäire ning iivelduse ja oksendamise, eriti keemiaravist põhjustatud iivelduse ja oksendamise ravimisel, on prof Barnesi hinnangul head.

„Professor Barnesi aruande näol on meil nüüd olemas ümberlükkamatud tõendid, mis kinnitavad, et kanep on ravimina tõhus suure hulga patsientide jaoks,“ rääkis Meacher ajalehele The Guardian. „Need on inimesed, kes kannatavad kõige jubedamate krooniliste haiguste all, millega kaasnevad ränk neuropaatiline valu, lakkamatu iiveldus ja ärevus, ning kõiki neid häireid on võimalik [kanepiga] leevendada — mitte igal juhul, aga paljudel juhtudel, kus retseptravimid ei mõju või kus nende kõrvaltoimed on nii talumatud, et patsient tunneb end ravimeid võtmata paremini kui neid manustades.“

„Umbes 30 000 patsienti Ühendkuningriigis riskivad praegu vahistamisega ja mõnedel juhtudel ongi vahistatud selle eest, et nad hangivad ravimit illegaalse turu kaupmeestelt, ning selline olukord on tülgastav,“ lisas Meacher. „See raha läheb narkodiileritele ja terroristidele. Kanepi ravikasutuse seadustamisega saaksime ennetada selle raha sattumist nende inimeste kätte.“

Valitsuse endine juhtiv uimastinõunik, praegune Imperial College Londoni neuropsühhofarmakoloogia professor David Nutt märkis, et kanepi raviotstarbelise kasutamise seadustamisega viivitamine on valitsusest olnud masendavalt ülekohtune. Kanepit valu ja muude sümptomite leevendamiseks kasutavate patsientide jälitamine ja vahistamine on põhjustanud kahjusid ja raisanud tohutul hulgal maksumaksjate raha politsei ja kohtute töö tasustamisele, lisas prof Nutt.

„Kanep on olnud ravimina kasutusel rohkem kui 4000 aastat. Ühendkuningriigi farmakopöasse kuulus see 1971. aastani, mil USA sundis meid seda uimastitevastase sõja korras kõrvaldama. Praeguseks on rohkem kui 200 miljonil ameeriklasel juurdepääs ravikanepile, meil aga mitte,“ märkis Nutt.
Kanadas Montrealis tegutseva McGilli ülikooli kanepiuurija Mark Ware ütles, et kui Ühendkuningriik kavatseb tõsimeeli ravikanepi seadustada, tasuks neil võtta õppust Kanadas ravikanepile kohaldatud juriidilisest raamistikust.

„Me oleme juba lahendanud hulga probleeme, millega Ühendkuningriik paratamatult tegelema peab hakkama,“ rääkis ta, viidates küsimustele nagu kontrollitud kvaliteediga kanepi tarnimine, vajadus mitmete sortide ja eri manustamisviiside järele, ravimi kasutamise alase juhendamise pakkumine ja terviseohtude maandamine.
„Ravikanepi kättesaadavus on teema, millega tuleb tegelda otsekoheselt, avatult ja koostöiselt,“ märkis ta. „See ei ole teema, mille ignoreerimist patsiendid või tervishoiutöötajad endale lubada saaksid.“

Eestis nõutakse samuti ravikanepi legaliseerimist 

Eestis nõuab ravikanepi seadustamist ja kanepituru riiklikku reguleerimist Elver Loho rahvaalgatus. Rahvaalgatus on suhteliselt uus otsedemokraatlik võimalus seaduste muutmiseks. Kogudes konkreetsele ideele tuhat allkirja, kutsub riigikogu idee autori delegatsiooni paariks tunniks külla, et mured ja lahendused ära kuulata. Juba kahel korral on rahvaalgatusest saanud seadus.

“Ka Eesti patsiendid vajavad juurdepääsu ravikanepile,” ütles Loho. “Meeleheide ja Eesti arstide patoloogiline suutmatus end ravikanepi teemaga kurssi viia suunab järjest enam patsiente mustale turule ja ise kasvatama — tehes neist kriminaalkurjategijad. Alles hiljuti kohtusin mehega, kes töötas kümme aastat Eesti politseis, ei olnud kunagi kanepit proovinud, aga kelle krooniline tervisehäda võiks saada leevendust ravikanepiõlist. Ta hakkas endale ise kanepit kasvatama eesmärgiga teha kanepiõli haiguskollete määrimiseks. Endised kolleegid tulid ja viisid taimed ära ning 8-aastase poja meeleheitel isa viidi vangikongi. Selline olukord on talumatult jõhker.”

Ravikanepit vajavate patsientide eestkostega tegeleb Eestis MTÜ Ravikanep, mida juhivad pikaaegne uimastipoliitika vaatleja Mart Kalvet ning laboris kanepi toimeaineid teaduslikult uuriv mikrobioloog Siim Siimut. Nende kodulehelt leiab infot ravikanepi olemuse ja kasutusviiside kohta, samuti saab ülevaate sellest, kuidas praeguse seadusliku korra järgi on vähemalt teoreetiliselt Eestis võimalik erandkorras ravikanepi preparaate legaalselt taotleda.

Kui Elver Loho rahvaalgatus kogub tuhat toetusallkirja, kutsub riigikogu ta külla kanepipoliitikaga seotud probleeme ja lahendusi tutvustama. Elver on lubanud kaasa võtta Eesti parimad kanepiteaduse eksperdid ning mitmed ravikanepit vajavad ja tarvitavad patsiendid, et vähemalt paari tunni jooksul saaks ühe väikse Eesti kogukonna mured saadikutele kuuldavaks.