Prokuratuur süüdistab haiglajuhte altkäemaksus ja kelmuses.Foto: Andres Putting / Ekspress Meedia
Õhtuleht.ee 13. september 2016 04:00
Riigiprokuratuur saatis kohtusse kriminaalasja süüdistades endist Põhja-Eesti regionaalhaigla (PERH) juhti Tõnis Allikut, haigla toitlustusjuhti Anu Vähit ja IT-juhti Marko Kilki mitmes kuriteos. Süüdistuse said ka toitlustusteenuse pakkujast osaühing juriidilise isikuna ja selle ettevõtte tegevjuht.

Süüdistuse kohaselt võttis Tõnis Allik mitu korda altkäemaksu. Muu hulgas käis ta toitlustaja kulul mitu korda Saksamaal Oktoberfestil js vastutasuks tagas, et aastaid võidaks see osaühing toitlustaja leidmiseks korraldatavd riigihanked.

Altkäemaksu võtmises süüdistatakse ka PERHi toitlustusjuhti, kes lähtus toitlustaja leidmise hankel eduka osalemise tagamiseks äriühingu huvidest.

Lisaks sellele süüdistab prokuratuur PERHi endist juhti ning IT-juhti kelmuses ja omastamises.

Süüdistuse kohaselt käisid nad PERHi infosüsteemide arendamisega tegelenud äriühingu kulul lisaks lubatud tööalastele välisreisidele ka puhkusereisidel koos oma pere liikmetega.

Keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo juhi Mati Ombleri sõnul tuleb riigil aina enam panustada sellesse, et paljastada ametnikke, kes üritavad tehingutest kasu lõigata.

"Eriti murettekitav on asjaolu, kui juhtide ringis levib niinimetatud käsi peseb kätt suhtumine, mis õõnestab kogu kollektiivi usaldusväärsust ning annab signaali, et ebaaus käitumine on aktsepteeritav.

Just juhi südameasi peaks olema korruptsiooni riskide ennetamine, sealhulgas töötajate teadlikkuse tõstmine ning läbipaistva ja ausa juhtimisega eeskuju andmine," ütles Ombler.

Kriminaalasja kohtueelse menetlusega tegeles keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo ning juhtis riigiprokuratuur.