Maailm

Poliitemigrant Mihhail Hodorkovski otsib Venemaale uut presidenti (13)

Aadu Hiietamm, 13. september 2016 04:00
Mihhail HodorkovskiFoto: AFP / Scanpix
Eksiilis elav naftakontserni Jukos endine juht ja liikumise Avatud Venemaa asutaja Mihhail Hodorkovski käivitas eile projekti "Putini asemel".

Selle projekti eesmärk on leida alternatiivne presidendikandidaat, kes osaleks järgmistel valimistel Mihhail Hodorkovski toetusel ja pakuks konkurentsi Vladimir Putinile.

Samal teemal

"Meie maad peab juhtima põhimõtteliselt uue formatsiooni inimene. Venemaa ei vaja tsaari ja isa, vaid haritud ja professionaalset juhti," seisab projekti tutvustavas tekstis.

"Kremli poliittehnoloogid on juba palju aastaid sisendanud Vene kodanikele ideed, et Putinile puudub alternatiiv. Projekt "Putini asemel" peab näitama, et 145 miljoni venemaalases seas on küllaldaselt inimesi, kes on suutelised asuma Venemaa presidendi ametisse," lisab BBC.

Esialgu leiab veebilehelt vmestoputina.ru 11 kandidaadi nimed, mille esitasid eksperdid. Kandidaatide nimekiri jääb avatuks.

Igaüks võib sinna lisada uusi nimesid. Kõik soovijad saavad anda kandidaatidele poolt- või vastuhääle ja lõpuks valib ekspertidest koosnev žürii hääletamise tulemusi arvesse võttes tulevase presidendikandidaadi.

Eile pärastlõunaks oli enim hääli Aleksei Navalnõil, Lev Šlosbergil ja Aleksei Kudrinil. Kandidaatide seas on ka Venemaa esimese presidendi Boriss Jeltsini tütar Tatjana Jumaševa.

Mihhail Hodorkovski järgmistel presidendivalimistel osaleda ei planeeri, kuid on valmis õla alla panema demokraatlikele kandidaatidele.

"Putini iga uus valitsusaeg teeb meie riigi välisväljakutsete ees üha haavatavamaks. Maailm areneb, aga meie riik seisab paigal," rõhutas Mihhail Hodorkovski.

Varem on ta võrrelnud Vladimir Putinit Jossif Staliniga ja rõhutanud, et praeguse presidendi rolli ei tasu üle tähtsustada.

"Ka pärast Stalini surma hüüdsid paljud, et kes siis tema asemele asub? Selgus, et mingeid probleeme ei olnud ja elu läks edasi. Ma arvan, et alternatiiv Putinile juba on olemas," leiab Hodorkovski.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee