Eesti uudised

Aivar Sõerd: haigekassa tooks miinusest välja erakapital ja uued kindlustusteenused (18)

Siim Randla, 12. september 2016 04:00
«Teadaolevalt hõlmab erasektor praegu vaid kaks protsenti haiglaravist ja kümme protsenti ambulatoorsest ravist.» Aivar Sõerd Foto: Laura Oks
Riigikogu reformierakondlasest liige Aivar Sõerd usub, et haigekassa miinusest väljatoomisele aitaks kaasa ravikindlustusseaduse muudatus, millega saaks tuua eraraha tervishoiusüsteemi juurde ja tekiks uusi tervishoiu kindlustusteenuseid. 

Aivar Sõerdi sõnul pole tervishoiusüsteemi ja haigekassa rahastamise probleemid ühekordsed ja ootamatud. "Rõhutan, et suurenev puudujääk ja suutmatus kinni pidada eelarvest on süvenenud ajal, kui tänu kiirele palgakasvule on kiiresti kasvanud ka haigekassale minev sotsiaalmaksu ravikindlustuse osa. Mitu aastat kestnud 6–7protsendine aastane palgakasv ja kõrge tööhõive aga ei pruugi kesta igavesti," ütleb Sõerd.

"Kui riigi haiglavõrgu asutused pole suutnud ravivajadust katta, on haigekassa sõlminud lepinguid riigi haiglavõrgu väliste kliinikutega. Sealjuures riigi haiglavõrgu haiglatega sõlmitakse lepingud igal juhul ja nendelt ei võeta ka hinnapakkumisi, kuna haigekassa tervishoiuteenuste piirhinnad kehtestab valitsus. Selline konkurentsiolukord on aga tinginud erakapitali väljavoolu Eesti tervishoiuvaldkonnast," räägib Sõerd.

Tema kinnitusel tekitab konkurentsi puudumine turumoonutusi ja sellise olukorra, kus rahastuse saab tervishoiuteenuse osutaja, kelle teenus on kallim. "Pole vaja tõestada, et parima hinna ja kvaliteedisuhtega toote saab reeglina vaba konkurentsi olukorras. Konkurents suurema hulga teenuste pakkujate vahel loob eeldused hindade langemiseks nendevahelises konkurentsis, loob eeldused kvaliteedi tõusuks ja teatud juhtudel vähendab ka hoonete ja tehnika ebaefektiivset dubleerimist tervishoiusüsteemis," lausub Sõerd.

"Kas alati ja igal pool on vaja riigi või Euroopa Liidu vahendite toel rajada teenuseosutamise kohti seal, kus erasektor võiks investeeringu teha? Eraraha tuleks tervishoiusüsteemi juurde ka juhul, kui turule tekiks uusi tervishoiu kindlustusteenuseid." 

Sõerdi sõnul võiks kiire lahendus olla ravikindlustusseaduse muudatus, mis kehtestaks kriteeriumid raviteenuste rahastuse jagamiseks riigi haiglavõrgu ja ülejäänud tervishoiuteenuse osutajate vahel. "Vaba konkurents ei pea hõlmama kõiki meditsiinivaldkondi, keerukamate operatsioonide ja kõrgema taseme erialade puhul ei pruugi vaba konkurents olla põhjendatud. On aga arvukalt eriarstiabi erialasid, mida on edukalt osutanud ka riigi haiglavõrgu välised meditsiiniasutused." 

Samal teemal

15.08.2016
Maris Jesse: muutused tervishoiu rahastamises toimuvad hiljemalt pärast järgmise riigikogu valimist