Eesti uudised

Ainsal Turu vanglast põgenenud eestlasel kirju taust: tehnikataibuga mees juhtis vangist narkoäri edasi (2)

Toimetas Marge Sillaots, 9. september 2016, 13:30
 AFP / Scanpix
Kaks nädalat tagasi põgenes Turu karmi valvega vanglast 33aastane eestlane, kelle kuritegevuslik taust on kirju. Viimase aasta jooksul ajas mees trellide tagant narkoäri ja ähvardas tunnistajaid vanglas tehtud veebilehe kaudu.

MTV teatel on 33aastane Jaak Tarvis ainuke Saramäe vanglast põgenenud kinnipeetav. Tarvisele mõisteti 2015. aastal 13 aastat vangistust narkokuritegude pärast. Allikate sõnul on Tarvise näol tegu ühe keerulisema ja loovama kinnipeetavaga, kellega neil tulnud kokku puutuda.

Esimest korda mõisteti Tarvis põhjanaabrite juures trellide taha 2012. aastal, kui teda kahtlustati tõsises narkokuriteos kohe pärast Soome saabumist. Mehe sõnul vajas tema pere raha, mistõttu nõustus ta tuttava palvel narkootikume vedama. Esiti istus ta Vantaa vanglas, kust ta viidi edasi Sörnäise vanglasse kandma nelja ja poole aasta pikkust karistust.

Vanglas istumine ei peatanud aga kuritegelikku käitumist. 2015. aastal avastati, et mees juhib vanglast nutitelefoni abil edasi narkovedu. "Imetabane, et ta on saanud nii palju telefone. Neis asjades on ta olnud väga aktiivne," rääkis Soome vanglate ja kriminaalhoolduse eest vastutav ametkond Rikosseuraamuslaitos (RiSe) peainspektor Ari Juuri.

Tarvis suutis enda kongi kokku ajada korraliku tehnoloogiakogu. Kui tema kongis Riihimäe vanglas mullu märtsis reid korraldati, leiti sealt nii nutitelefon kui pliiatsi- ja kellakaamera. Just nutitelefoni abil suutis mees suhelda vabalt internetis, trellide tagant väljumata. Kuigi tavaliselt ei saa vangid internetile ligipääsu, õnnestus eestlasel luua veebis korralik võrgustik, mille abil enda tegevust jätkata.

Ühelt veebilehelt näiteks leiti ähvardusi tunnistajate suunas, kirja olid pandud nimed, laaditud pildid kui ka video, kus mehelt saeti mootorsaega otsast pea.

Seega, nelja vangistusaasta jooksul viidi eestlane korduvalt üle teistesse vanglatesse − Turu Saramäe vangla pidanuks olema kindel koht, kuhu mees ka jääb, enne kui ta augusti lõpus sealt põgenes.

Vangla juhataja Juhani Järvi sõnul ei avastatud turvasüsteemides ühtegi viga, seega pidi eestlane kasutama nii enda tehnilisi oskusi, leidlikkust, kuid ka suurepärast füüsilist vormi, sest kinnimaja ümber kõrguvad mitme meetri kõrgused müürid. Enda tiivast pääses eestlane ilmselt akna kaudu, mistõttu algatas vangla ka sisejuurdluse, selgitamaks, kas aknad vajaksid täiendavaid trelle.

Lõuna-Soome politsei teatel ei pääsenud Tarvis siiski kauaks vabadusse, kui mees leiti paar tundi pärast põgenemist vangla lähedalt ühe kinnistu hoovist. Vastupanu eestlane ei osutanud, ent üritas end peita ja põgeneda.

2 KOMMENTAARI

t
Tehnikataibuga juht, aga muidu ka "taiplik", nagu toompealasd. 12. september 2016, 09:36
Erilist taipu seal (Toompeal) ca 40 % polegi, aga "juhivad", ainsatena siinkandis. Kuuldavasti on neil asjad korras ja rahugi majas, jalgalaskmisest pole seni (va. M. Raud?) eriti kuulda olnud. Kas eksin?
n
Nii, et siis 10. september 2016, 14:44
Pandi trellide taha aga - aknal ei olnudki trelle!!! Nüüd siis käivad pikad arupidamised seal Soomemaal? Et kas panna vangla akendele trellid või riivab see vangide inimõigusi?

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee