Eesti uudised

Kired möllavad: suhkrumaksu idee on taas lauale tõstetud (55)

Karoliina Vasli, 9. september 2016 04:00
Kired möllavad: suhkrumaksu idee on taas lauale tõstetud.Foto: Tiina Kõrtsini
Jevgeni Ossinovski pühkis tolmu ammuselt ideelt kehtestada suhkrumaks. Taavi Rõivas on selle suhtes skeptiline ja toiduliit peab ettepanekut küüniliseks katseks lappida haigekassa eelarveauke.

Kui praegu maksab mõni limonaad näiteks euro, siis tulevikus 10–15 eurosenti rohkem, kui suhkrumaks tõesti kehtestataks. Nimelt peaks tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski kinnitusel magustatud jookide hind kerkima just 10–15 protsendi võrra.

Samal teemal

Valitsusele saadetud ettepanekus selgitas minister, et suhkruga magustatud joogid tõstavad kaalu. Rasvumist põhjustavate toitude kõrgem maksustamine võib tema sõnul parandada tervisetulemeid eriti siis, kui maksud on kõrged.

"Toidumaksud ja -subsiidiumid võivad mõjutada tarbimist ja suhkruga magustatud jookide kõrgemat hinda seostatakse väiksema nõudlusega," nendib Ossinovski.

Maks hõlmaks praeguse kava järgi suhkruga magustatud jooke, sealhulgas magustatud piima või selle alternatiive, tee-, kohvi ja energiajooke, aga ka spordijooke, magustatud vett ja mahlu jne. Maksu alla ei kuuluks naturaalsed mahlad.

Pärast eilset valitsuse pressikonverentsi märkis peaminister Taavi Rõivas ajakirjanikele, et seni pole suhkrumaksu idee leidnud valitsuses toetust. Maksu kehtestamiseks oleks tema meelest vaja konkreetseid argumente.

Kevadel Eesti Tööandjate Keskliidu liikmetega kohtudes oli Rõivas veelgi resoluutsem: "Terviseedendajad tõstavad seda teemat pidevalt lauale ning ühe võimaliku katteallikana oli suhkrumaks tõesti arutlusel ka riigieelarve koostamisel, kuid see idee sai kohe maha võetud. Valitsusel ei ole mingit plaani kehtestada suhkru- ega rasvamaksu."

Vastuseks Ossinovski ettepanekule ütles Eesti Toiduainetööstuse Liidu juht Sirje Potisepp eile, et minister üritab lihtsalt leida allikat haigekassa kulude katteks.

"Kui suhkrumaksu on vaja selleks, et haigekassa eelarveauke lappida, siis tuleks seda ka öelda. Teiste riikide eeskuju on näidanud, et tervisenäitajad ei muutu suhkrumaksust paremaks. Inimesed leiavad lihtsalt taskukohasemad alternatiivid," märkis ta.

"Mitmed tunnustatud toitumisteadlased on öelnud, et pole olemas häid ja halbu toite, on vaid mõõdukas ja liigne tarbimine. Samas on sotsiaalministeerium võtnud lähenemise, mis proovib lahterdada toidukaupu headeks ja halbadeks. See on propaganda, mitte tegelik teadus."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee