Kired möllavad: suhkrumaksu idee on taas lauale tõstetud.Foto: Tiina Kõrtsini
Karoliina Vasli 9. september 2016 04:00
Jevgeni Ossinovski pühkis tolmu ammuselt ideelt kehtestada suhkrumaks. Taavi Rõivas on selle suhtes skeptiline ja toiduliit peab ettepanekut küüniliseks katseks lappida haigekassa eelarveauke.

Kui praegu maksab mõni limonaad näiteks euro, siis tulevikus 10–15 eurosenti rohkem, kui suhkrumaks tõesti kehtestataks. Nimelt peaks tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski kinnitusel magustatud jookide hind kerkima just 10–15 protsendi võrra.

Valitsusele saadetud ettepanekus selgitas minister, et suhkruga magustatud joogid tõstavad kaalu. Rasvumist põhjustavate toitude kõrgem maksustamine võib tema sõnul parandada tervisetulemeid eriti siis, kui maksud on kõrged.

"Toidumaksud ja -subsiidiumid võivad mõjutada tarbimist ja suhkruga magustatud jookide kõrgemat hinda seostatakse väiksema nõudlusega," nendib Ossinovski.

Maks hõlmaks praeguse kava järgi suhkruga magustatud jooke, sealhulgas magustatud piima või selle alternatiive, tee-, kohvi ja energiajooke, aga ka spordijooke, magustatud vett ja mahlu jne. Maksu alla ei kuuluks naturaalsed mahlad.

Pärast eilset valitsuse pressikonverentsi märkis peaminister Taavi Rõivas ajakirjanikele, et seni pole suhkrumaksu idee leidnud valitsuses toetust. Maksu kehtestamiseks oleks tema meelest vaja konkreetseid argumente.

Kevadel Eesti Tööandjate Keskliidu liikmetega kohtudes oli Rõivas veelgi resoluutsem: "Terviseedendajad tõstavad seda teemat pidevalt lauale ning ühe võimaliku katteallikana oli suhkrumaks tõesti arutlusel ka riigieelarve koostamisel, kuid see idee sai kohe maha võetud. Valitsusel ei ole mingit plaani kehtestada suhkru- ega rasvamaksu."

Vastuseks Ossinovski ettepanekule ütles Eesti Toiduainetööstuse Liidu juht Sirje Potisepp eile, et minister üritab lihtsalt leida allikat haigekassa kulude katteks.

"Kui suhkrumaksu on vaja selleks, et haigekassa eelarveauke lappida, siis tuleks seda ka öelda. Teiste riikide eeskuju on näidanud, et tervisenäitajad ei muutu suhkrumaksust paremaks. Inimesed leiavad lihtsalt taskukohasemad alternatiivid," märkis ta.

"Mitmed tunnustatud toitumisteadlased on öelnud, et pole olemas häid ja halbu toite, on vaid mõõdukas ja liigne tarbimine. Samas on sotsiaalministeerium võtnud lähenemise, mis proovib lahterdada toidukaupu headeks ja halbadeks. See on propaganda, mitte tegelik teadus."

Samal teemal

Kommentaarid  (55)

Häda ei anna häbeneda! 11. september 2016 02:35
Mida teha, kui majandus tammub ning on stagnatsioonis, kuid riigi kulud muudkui kasvavad, kuidas sel juhul suurendada riigi sissetulekuid? Jääb üle tõsta vaid makse! Aga kui näiteks rikkuse maksustamine, s.o. astmeline tulumaks on poliitiliselt tabu ning erakondade jõukate sponsorite poolt poliitikutele raudselt ära keelatud, siis mida veel maksustada? Ainult tarbimist! Seai saab kogu selle poliitilise blufi ning demonstratiivse maksuvaba miinimumi ning vähendatava tulumaksu ikkagi maksurahad kätte. isegi neilt kõige vaeseimatelt, tulumaksuvabastuse mõttes allameetrimeeseltki.. Lisamaksud toidule! Sest inimene võib küll piirata muud, näiteks hoiduda pikkaega kulutustest riietele, meelelahutustele, ravimitele j.n.e. Kuid mitte toidule. Muidugi, menüüd muutes võib siingi kokku hoida. Süüa näiteks trühvlite asemel asemel kartulikoori, suitsuangeja asemel silku, loobuda kalamarjast, austritest, sisefilee asemel subprodukte j.n.e. Kuid on lihtsad toiduained, kust alapoole enam minna ei saa. Näiteks suhteliselt odav suhkur. Mingi küla pensionärimutt ostab jahu, odavaimat toiduõli ja suhkurt ning küpsetabki omale mingid muffinid valmis, saabki oma päevased kalorid odavalt rahuldatud. Kas saab siis seda lubada?
Stopp! Hüüab seepeale mõni trühvli- ning kaaviarisööjast rikkur. Paneme tema lihtsale toidule lisamaksud peale, sest kust mujalt e vajaliku raha kätte saaame! Suhkur maksu alla! Ei saa ju ometi minusugust mingi astmelise tulumaksuuga kimbutada!
Soovtaksi lisaks suhkrule veel mõningaid toiduainete lisamakse. Näiteks liigse peerulaskmise maksu. Seda annaks muuseas põhjendada võitlusega kliima soojenemisega ning kasvuhoonegaasi (antud juhul üleliigse metaani) atmosfäri paiskamisega võitlemisega). Kuidas see võiks välja näha? Väga lihtne, maksustada täiendavalt need toidud ning toiduained, mis tekitavad kõhupuhitus ning kõhugaase. Hernesupp on tuntud peerutekitaja. Pangem nüüd veel lisamaks hernestele, ubadele, kartulile. Samuti võivad gaasieritust suurendada a mõningased piimatooted j.n.e. Kõik lisamaksu alla! Ja olemegi finantskitsikusest üle saanud!
Jah 10. september 2016 14:49
ei saa me läbi Lätita see tähendab, et alko ja suhkur Lätist!
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS