Juhtkiri

Juhtkiri | Tasuta piima Toompeale! (1)

Õhtuleht.ee, 8. september 2016, 18:20
 
Riigikogu avaistungit esmaspäeval saadavad selgi aastal Toompea lossi ees meelt avaldavad põllumehed – nende põli pole aastaga kergemaks läinud, kriisi ohvriks on langenud iga kümnes lehm ja neljas siga. Meeleavaldajad ei tule seadusandjate ette seekord mitte 101 traktoriga, vaid 10 000 piimapudeliga – üks iga Eestile kaotsi läinud lehma kohta.

Olukorras, kus piim on odavam kui vesi, pole põllumehel kahju jätta 10 000 pudelit abivajajaile. Polnud kahju neilgi noortalunikel, kes ostsid möödunud nädalavahetusel ühe toidupoe odavast piimast tühjaks ja viisid 700 liitrit Toidupanka. Kahju teeb hoopis see, et tootja on sunnitud juba teist aastat poodidele piima müüma alla omahinna. Kui kaupmehelt, kes ajab ebaõiglast hinnapoliitikat, odav piim käest ära osta, teeb see müüjale vaid rõõmu, võib mõelda küünik. Seda, et piimanduses on ületootmine, saab järsust hinnalangusest järeldada igaüks.

Turumajandusseadusedki ütlevad, et kui nõudlust pole, tuleb toode teha paremaks või toota midagi muud. Ent selleks ajaks, kui nõudlus taastub, teeb praegune lehmapidaja juba midagi muud ja kusagil mujal. Halvima stsenaariumi korral tähendaks see nälga, eksporditurgude taastumise korral aga meie majandusele saamata jäävat tulu. Kodumaine toit peab olema saadaval nii täna kui ka homme, on põllumeeste sõnum.

Ja selle toidu eest peab hoolt kandma ka riik. Ei saa öelda, et valitsus ei tee üldse midagi: põllumeeste kriisiabiks on eelarves plaanitud 4,6 miljonit eurot. Aga kas sellest piisab? Põllumeeste meelest mitte. Lätis ja Leedus makstakse riiklikku üleminekutoetust täies mahus, meil aga mitte. Ellu tuleb jääda mitte ainult kodumaal, vaid ka riikidevahelises konkurentsis.

Küllap sunnib põllumehi kord aastas Toompeale tulema seegi, et ministrid tegid otsuse kriisiabi andma hakata mitte siis, kui katkusigu sadade kaupa ahju aeti ja buldooseritega maeti ning terved lehmakarjad tapamaja poole teele saadeti, vaid siis, kui talunikud hakkasid aktiivselt jalgu trampima.

Kas aga maksab loota, et seadusandjale, kes kärpis Toompea lossi ees meeleavalduseks eraldatud pinda poole vähemaks, sest rahva teenrite autod ei mahu muidu sinna parkima, läheb talumeeste mure rohkem korda?

1 KOMMENTAAR

t
T.Mets 8. september 2016, 21:27
Kahju teist,rumalad põllumehed, kas te tõesti usute, et selle piima kinkimisega panete valitsusele mõistuse pähe. Selle raha eest, mis te piimaostuks kulutasite, oleks te võinud saata parem ühe mehe Prantsusmaale, sealt saaksite õppust, kuidas valitsusega käituma peab

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee