2
fotot
Alkoholipood Alko 100 Eesti - Läti piiril (Aldo Luud)

Uuringufirma Norstati Eesti-Läti alkoholi piirikaubanduse uuring näitab, et tänavu on Läti piiripoodidest ise alkoholi ostnud või lasknud endale tuua 28 protsenti tööealistest eestimaalastest. 

Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liidu hinnangul kaotab Eesti Läti piirikaubanduse tõttu tänavu ainuüksi alkoholilt kuni 20 miljonit eurot maksuraha ja seepärast on plaanis taotleda aktsiisitõusude peatamist. Edasiste aktsiisiotsuste tegemisel tuleks arvestada piirikaubanduse mõjude analüüsi tulemustega.

„Uuring näitab, et Lätist alkoholi ostmine on üle-eestiline trend, mis on Lõuna-Eestis eriti mastaapne. Aktsiisivahed võrreldes Lätiga on suured ning järgmise aasta algusesse planeeritud aktsiisitõus muudab alkoholi piirikaubanduse Lätist veelgi tasuvamaks. Senise aktsiisipoliitika jätkudes piirikaubandus intensiivistub, maksuraha viiakse Lätti, kuid alkoholikahjudega tuleb tegeleda ikkagi Eestis,“ ütles Alkoholitootjate ja maaletoojate liidu tegevjuht Nele Peil.

Uuringu andmetel on ise tänavu Läti piiripoodidest alkoholi ostnutest 41 protsenti käinud seal vähemalt kaks korda. Nende hulgas on 14 protsenti vastajaid, kes on Lätist alkoholi toonud enam kui kolm korda.Isiklikult on tänavu Läti piirikauplustes ostmas käinud 70 protsenti valgamaalastest, 54 protsenti võrumaalastest, 46 protsenti põlvamaalastest, 35 protsenti järvamaalastest, 34 protsenti tartumaalastest ja 33 protsenti pärnumaalastest. Samas on Läti piirikaubandusest isiklikult alkoholi soetanud ka 29 protsenti jõgevamaalastest, 28 protsenti viljandimaalastest, 24 protsenti lääne-virulastest, kuid ka 19 protsenti saarlastest ja 18 protsenti harjumaalastest.

Ühe reisiga tõi Lätist alkoholi ostnutest 51 protsenti kaasa alla 2 liitri kanget alkoholi. 35 protsenti alkoholi soetanutest tõi Lätist kaasa 2-10 liitrit kanget alkoholi. Üle 10 liitri kanget alkoholi, ehk üle lubatud koguse tõi Lätist kaasa 7 protsenti alkoholi ostunutest. Lisaks ei suutnud 7 protsenti toodud kogust hinnata.

Alkoholipood Alko 100 Eesti - Läti piiril (Aldo Luud)

Lahjasid alkohoolseid jooke tõi 56 protsenti alkoholi soetanutest kaasa alla 20 pudeli, 30 protsendi ostlejate kogus jäi vahemikku 20-100 pudelit, viie protsendi ostukogus jäi vahemikku 102-220 pudelit. Vaid üks protsenti tunnistas lubatust suurema koguse lahja alkoholi Eestisse toomist. Toodud kogust ei suutnud hinnata  8 protsenti.

Uuringu kohaselt tõi 78 protsenti Lätis ostlejatest alkoholi kaasa enda tarbeks ja 36 protsenti ka sõprade ja tuttavate tarbeks. Üks protsent Lätist alkoholi ostnutest tunnistas, et tegi seda müügi eesmärgil.

2016. aasta 15-protsendiline alkoholiaktsiisi tõus tõi kaasa alkoholi piirikaubanduse hoogustumise Eesti-Läti piiril. Alkoholi piirikaubanduse põhimüük koondub spetsialiseeritud alkoholipoodidesse Valkas, Ruhjas ja Ainažis (Iklas).

Norstat viis veebipaneeli meetodil tehtud küsitluse läbi augustis 2016. Küsitluse valim oli 1000 inimest juhuvalikuga vanuses 18-64. Kvootvalim vastas soo, vanuse, keele ja maakonna lõikes Eesti rahvastikujaotusele.

Jaga artiklit

30 kommentaari

M
mhh  /   14:20, 20. sept 2016
Mis aksiisitõusude peatamist :D tuleb hinda alla lasta ja kiirelt ega enne midagi ei muutu . Lollid riigikogulased küll. Ma ei tea üha enam mõtlen, et see riik on ikka konkreetselt p... minemas ja need rahaahned riigikogulased kes kasutavad oma hüvesid, et pidutseda ja alkot juua meie kulul ja ei suuda nüüd mitte midagi konkreetselt ette võtta, et elu paremaks läheks. Ainult, et neil oleks hea. AGA krt ma tahan ka hästi elada kas see on patt ? Selle asemel pean muudkui kuulma kuidas igalpool aina hinnad tõusevad ja tõusevad ja tõusevad ja siis vahepeal kuuled et keskmine palk on tõusnud :D Siis mõtled jälle, et krt mismoodi .
E
Eesti mees.  /   13:16, 8. sept 2016
Tere kui oled auto jõudnud osta siis jõuad ka kütet osta. Tahan juua siis joon aga selle pudeli pärast Lätti küll sõitma ei hakka. Riigil tuleb nagunii see raha sisse nii, et pole mõtet nutta. Lugupidamisega.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis