Foto: Mari Luud
Helen Pentsa | Video: Mari Luud 7. september 2016 19:00
Siber on piirkond, mida teavad kõik - kes lähtuvalt isiklikumast kogemusest, kes vaid kuuldust. Küll aga pole kõigile nii laialt tuttav Lääne-Viru maakonnas asuv Siberi küla. Millised inimesed seal elavad ja kuidas nad oma eluga rahul on?

 Foto: Mari Luud

75-aastane Maie on Siberi külas veetnud terve oma elu. "Ma olen sündinud siin," sõnab ta. Ta räägib, et kohta nimetati varem Liiva külaks siin olnud liivakarjääri ja tsemendivabriku järgi. Siis käis siin kibekiire töö, inimesi oli palju ja kohalikus rahvamajas peeti pidusid. "Siin oli palju rahvast, aga ajahammas on kõik ära söönud," räägib ta.

Maie teab rääkida, et omal ajal ei jäänud ka Siberi küla küüditamistest puutumata. "Nagu kõikjal, siis küüditamine on ikka üle käinud - kaks perekonda on viidud siit ära," räägib ta.

Maie sõnab, et hoolimata koha üsna jubedast nimest, on ta eluga Siberi külakeses rahul. "Omad lapsed käivad abis ja tõesti ei nurise siin keegi. Saame ilusti kõigega hakkama ja vald ka - kui vaja, siis tuleb appi ja aitab, mingit kurtmist pole," räägib ta rõõmsalt.

Foto: Maie on Siberi külas sündinud ja kasvanud. (Mari Luud)

Armastus tõi Siberisse

Maie kodu lähedal asub ka teinegi majapidamine, mille hoovis askeldab noorem perekond. Kodu kaunistab suur külakiik ja uhketest kividest majapidamishooned. Talu perenaine Helle räägib, et Siberi külaga viis teda kokku maailma ilusaim tunne - armastus.

"20. augustil, meie taasiseseisvumispäeval sai külas oldud 23. aastat. Ilusad asjad saavad alguse alati armastusest. Seega ka minul sai asi alguse armastusest - kõigepealt minu armsa abikaasa vastu ja õnneks on läinud nii hästi, et nüüd ma armastan seda armsat Siberit!" räägib Helle.

Tema sõnul on Siberi külakeses inimestega tohutult vedanud. "Naabritega on olnud alati hea läbisaamine. Siin külas on olnud alati palju hoolimist - hoolitsetakse üleaedsete paiga eest, selles mõttes, et ikka hoitakse silm peal ja nähakse abi ka kaugemalt. Et võib-olla inimest pole või ta vajab abi - seda märgatakse, tullakse pakkuma. Naabrid on siin küll väga head," räägib ta.

Kodu punumine on nõudnud tööd ja pühendumist

 Foto: Mari Luud

"Siin on olnud lihtsalt tööd ja pühendumist, sest siin on olnud alati väga hea olla," räägib ta. Ta sõnab, et perekond on aegadega kaasas käinud ja armastusega tööd teinud - iga päev natukene midagi korrastanud, et kodu saaks sellise ilme nagu hetkel on.

"Aga nüüd teeme oma armsa abikaasaga nalja, et meil on vaja veel 300 aastat elada, et meie nägemuse mööda saaks see koht niisuguseks, nagu me mõtleme. Seda on küll vist igas Eesti kodus ja paigas, kus on põliskodud," räägib ta.

"Renoveerimise juures pidasime silmas, et me austame iga materjali, mis siin majas on, et hoiame selle alles ja renoveerime tema loomulikus olekus ja ei hakka seda liiglihvima. Austame materjalide ajalugu, et kõik mis ta on läbi elanud, et see võib ka siin näha olla," sõnab Helle.

Ühe niisuguse näitena on pere söögilaud, mis on valmistatud saja-aastastest põrandalaudadest. "Loodetavasti peab ta siin meil veel sada aastat vastu või rohkemgi," sõnab Helle.