Maailm

Parteikaaslased: pagulaspoliitika tegi kohalikel valimistel kaotanud Merkelile karuteene (28)

Toimetas Piret Pappel, 5. september 2016 10:25
Liidukantsler Merkel viibib Hiinas G20 tippkohtumisel, tema partei sai kodumaal raske kaotuse
Saksa Mecklenburg-Vorpommerni liidumaal toimunud kohalikel valimistel sai liidukantsler Merkeli partei kõvasti lüüa ja kogus vaid 19 protsenti valijate häältest. Erakonnakaaslased kritiseerivad Merkelit ja süüdistavad kehvas valimistulemuses tema pagulaspoliitikat, vahendas Deutsche Welle.

Merkeli erakonna - Saksamaa Kristlik-Demokraatlik Liidu (CDU) - Baieri sõsarpartei  Kristlik-Sotsiaalne Liit (CSU) süüdistas valimiskaotuses otseselt liidukantslerit. Baieri liidumaa rahandusminister Markus Söder kinnitas, et saada valimistel vähem kui 20 protsenti häältest on tõsine ohumärk. Söder ütles ajalehele Nürnbergen Nachrichten, et Merkel peab oma suhtumist migrantidesse karmimaks muutma. Ka CSU peasekretär Andreas Scheuer oli Merkeli suhtes kriitiline.

Samal teemal

CDU on Mecklenburg-Vorpommerni liidumaa pealinnas Schwerinis koos sotsiaaldemokraatidega võimul olnud juba terve kümnendi.  Sealsed kristlikud demokraadid on end juba mõnda aega Merkeli pagulaspoliitikast distantseerinud. CDU piirkondlik esinumber Lorenz Caffier kinnitas, et föderaalvalitsus peab hakkama pagulaskriisile tõsiselt reageerima.

Merkel viibib Hiinas G20 tippkohtumisel. Liidukantsleri asemel valimistulemusi kommeteerinud CDU peasekretär Peter Tauber tõdes, et kaotus on kibe. Tauber rõhutas siiski, et nädalavahetusel juhtunu pole Merkeli jaoks takistus järgmisel aastal neljandaks ametiajaks liidukantsleriks kandideerimiseks.

Mecklenburg-Vorpommerinis sai paremuselt teise valimistulemuse (sotsiaaldemokraatide järel  ja CDU ees) pagulasvastane  Alternative für Deutschland (AfD). Selle kandidaat Leif-Erik Holm kinnitas, et hea tulemus on erakonnale oluline teetähis.

Kohalikke valimisi nähakse erakondade peamise proovikivina enne järgmisel aastal toimuvaid Saksamaa parlamendivalimisi.

Samal teemal

23.09.2016
Saksa pagulasvastaste partei liige müüs oma antiigipoes natsikraami
19.09.2016
Merkeli kristlikud demokraadid said ka Berliinis lüüa
08.09.2016
Merkeli tool kõigub üha tugevamalt