Eesti uudised

Miks ei saa presidenti e-valida? (20)

Maarit Stepanov, 3. september 2016 04:00
Miks ei saa presidenti e-valida?Foto: Teet Malsroos
Eestis saab ID-kaardiga valida esindajaid nii omavalitsusse kui ka riigikokku. Eesti e-riigi identiteet tõstatab küsimuse, miks ei saa niimoodi valida ka presidenti.

Riigikogu kantselei valimiste osakonna juhataja Priit Vinkeli sõnul pole presidendi e-valimiste võimalus jutuks tulnud.

Tema sõnul ei maksa presidendi valimiste korraldamine riigikogus õieti midagi, sest ruumid on juba olemas. Valijamehed aga ei mahuks riigikogu istungisaali ja neile on üüritud Estonia kontserdisaal, millele kulub 4000 euro ringis.

Põhiseaduskomisjoni esimees Kalle Laanet arvab, et presidendi e-valimiste mõttel pole eriti jumet: "Siis tekib järgmine küsimus, et miks me üldse seal riigikogus käime. Siis võiksime ju kõik oma hääletused teha e-häältega."

Laaneti meelest oleks presidendi e-valimistel mõtet siis, kui presidenti valiks rahvas. Riigikogu esimehe ja praeguse presidendikandidaadi Eiki Nestori meelest suretaksid e-valimised välja riigikogus peetavad arutelud: "Kui me hakkame niimoodi neid hääletusi tegema, siis peaks see ju laienema kõigile seadustele.

Aga kogu parlamentaarne debatt ja vaidlus, argumendid ühe poolt või teise vastu jäävad saamata." Üks valijameestest, Keila linnavalitsuse volikogu esimees Tanel Mõistus valiks presidenti ID-kaardiga küll: "See võiks olla lisavõimalus neile, kellel pole mingil põhjusel võimalik presidenti valima minna."

Valijamees Arno Kakk, Kanepi volikogu esimees leiab, et kodunt presidenti valida oleks hea ja lihtne. Kuna tegemist on aga aukohustusega, tasub tema meelest siiski Tallinna-tee ette võtta.

E-valimiste loomisest on möödunud kümme aastat. Selle ajaga on inimesed saanud interneti teel hääletada kaheksa korda. Anonüümseks jääda soovinud küberkaitsespetsialisti hinnangul peitub e-valimistes ohte.

Tema sõnul on nende tulemusi lihtne mõjutada: piisab vaid mõne koodirea muutmisest ja juba annabki süsteem valesid tulemusi. Kui mõni e-valimiste süsteemi väljatöötaja või haldaja peaks sellesse kallutatult sekkuma, on tema tehtud muudatuste ülesleidmine keeruline ja aeganõudev.

Eesti e-valimiste süsteemi üks loojaid, elektroonilise hääletamise komisjoni esimees Tarvi Martens peab vähetõenäoliseks valimistulemuste muutmist äraostmise teel: "See on väga raske, sest korraga peab ära ostma väga palju inimesi. Kõik protseduurid on tehtud nii, et väiksemate asjade juures on vähemalt kaks operaatorit, kes asja teevad. Kohal on ka vaatlejad ja audiitor. Suuremate asjade juures on kohal terve vabariigi valimiskomisjon."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee