Eesti uudised

Pärnus kanalisatsioonikaevu uppunud neiu ema avaldas tütre luuleraamatu (6)

Katrin Helend-Aaviku, 3. september 2016, 04:00
SÜNNIAASTAPÄEVA KINGITUS: Diana Aitai ema Irina pani kokku tütre ingliskeelsetest luuletustest koosneva luuleraamatu «Andeora». Andeora Astraea oli Diana pseudonüüm, mille all ta oma eluajal jagas avalikkusega oma luuletusi ja lühemaid proosatekste.Foto: Tiina Kõrtsini
"Mida üldse peaks ema tegema pärast tütre surma? Tegelikult ei ole ju neid valikuid väga palju. Täpsemalt öeldes – neid ei ole üldse," ütleb viis aastat tagasi oma tütre kaotanud Irina Aitai, kes tegi hukkunud tütrele sünniaastapäevaks kingituse – avaldas tema ingliskeelse luuleraamatu "Andeora".

Lumerohkel jaanuarikuul viis aastat tagasi raputas Pärnut tragöödia - andekas noor neiu Diana Aitai jalutas jõe ääres, kukkus lume all olnud ilma kaaneta kanalisatsioonikaevu ja hukkus. Pärast Diana surma leidis ema tütre sahtlisse kirjutatud luuletused ja tuli mõttele need luuleraamatuks kokku köita.

"Juba väiksest peale Diana pidevalt kirjutas midagi. Ma ei teadnud, et tal on nii palju luuletusi. Seal on materjali mitme raamatu jaoks.

Praegune ingliskeelne luulekogumik "Andeora" on ainult väike osa sellest," räägib ema, et raamatu kokkupanekut alustades ei kujutanud ta ettegi, kui raske ja pikk protsess see on.

"Ma ise pidin kõik organiseerima, arutama, kirjutama, kohtuma ja kokku leppima. Ja veel keelte probleem – ka eesti keel on minu jaoks tegelikult võõrkeel," ütleb Irina, aga selleks, et tütre ingliskeelsest luulest aru saada ja tema inglise keelt rääkivate sõpradega suhelda, hakkas ta õppima inglise keelt.

Luulekogumiku ilmumisele aitas palju kaasa ka Doris Kareva, Diana lemmikluuletaja. Kareva kirjutas luuleraamatule ka eessõna. "Ma nimetan teda Diana ristiemaks."

Ema lootis küll trükisooja raamatu kätte saada tänavu 26. jaanuariks, Diana surma-aastapäevaks, aga see ei õnnestunud. Raamat ilmus suvel ja on ühtlasi Dianale sünniaastapäeva kingiks täna, 3. septembril, kui neiu oleks saanud 28aastaseks.

"Hakkan nüüd edasi mõtlema sellele, et panna kokku Diana järgmine luulekogu – seekord tema eestikeelsetest luuletustest," ütleb ema.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee