Maailm

NASA avaldas pildid Jupiteri poolustest: meile avaneb seninägematu maailm (24)

Toimetas Piret Pappel, 2. september 2016, 19:46
Jupiteri poolustel möllavad vägevad tormidFoto: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS
Ümber Jupiteri tiirlev NASA kosmosesond Juno laskus möödunud nädalal planeedi pilvkattele veelgi lähemale ja pildistas taevakeha poolusi.

NASA avaldas täna fotod, mis on tehtud 27. augustil, kui sond oli Jupiteri pilvkattele ligines. Tuleb välja, et planeedi polaaralad näevad välja hoopis teisiti kui teleskoobist tuttav triibuline Jupiter. Planeedi poolustel möllavad vägevad tormid, mis sarnanevad maistele orkaanidele.

Astronoomid pole Jupiteri poolustest saanud nii häid fotosid juba aastakümneid. Viimati pildistas Jupiteri kosmoselaev Pioneer 11, mis lendas planeedist mööda 1974. aastal.

Juno möödalennul olid kõik selle instrumendid sisse lülitatud ja sond tegi planeedist pilte ka infapunaalas. Nii jäid kaamera ette ka Jupiteri lõunapooluse virmalised. Erinevalt Maast ei tekita hiidplaneedi virmalisi Päikeselt pärit osakesed. Jupiteri põhja- ja lõunavalguse läitjad tulevad planeedi kaaslaselt Iolt.

Juno infapunakaamera pildistas Jupiteri lõunapoolkera virmalisiFoto: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS

Jupiter on Päikesesüsteemi suurim taevakeha, gaasiline hiidplaneet, mille tahke tuum asub gaasikihtide sügavuses ja moodustab vaid viiendiku kogu taevakeha läbimõõdust.

Juno jõudis hiidplaneedi orbiidile juuli alguses ja jääb sinna tiirutama 20 kuuks, seejärel lendab sond Jupiterile üha ligemale ja põleb lõpuks ära. Enne seda peaks Juno koguma andmeid Jupiteri atmosfääri ja gravitatsiooni kohta.

Samal teemal

12. juuli 2017, 21:47
NASA sond pildistas ülilähedalt Jupiteri hiigeltormi
10. september 2016, 04:00
Müstiline üheksas planeet võib hakata Päikesesüsteemi lõhkuma!
13. juuli 2016, 07:46
Selline on Juno esimene pilt Jupiterist!
5. juuli 2016, 07:01
NASA uurimisjaam Juno hakkas Jupiteri ümber tiirlema: sond piilub planeedi paksu pilvekihi alla

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee