Maailm

Täiendatud kell 21.45

Saladuseloor langes: Usbekistani riigipea on surnud (22)

Toimetas Piret Pappel, 2. september 2016 17:34
Karimov ja PutinFoto: SHAMIL ZHUMATOV
Augusti lõpus alates on meedias liikvel kuuldused Usbekistani autoritaarse liidri Islam Karimovi surmast. Usbekistan valitsus kinnitas oma riigipea surma alles täna õhtupoolikul, vahendas BBC.

Karimov maetakse homme oma sünnilinna Samarkandi, kinnitas Usbekistani riigitelevisioon.

Samal teemal

Venemaa president Vladimir Putin kinnitasoma ametlikus kaastundeavalduses, et Karimov oli üks kõige suuremaid autoriteete Kesk-Aasia riigimeeste seas, kes muutis piirkonnda stabiilsemaks ja turvalisemaks.

Varem liikusid teated Karimovi lahkumise kohta ainult diplomaatilisi kanaleid pidi. Karimov oli oli viimati avalikkuse ees 17. augustil. Ainus ametlik teade riigipea tervise kohta oli pikka aega vaid Usbekistani valitsuse kinnitus, et Karimov on väga raskelt haige ja ajuverejooksuga haiglas. 

Üks esimesi, kes kinnitas Usbeki riigijuhi lahkumist, oli Türgi peaminister Binali Yıldırım. Ta ütles televisioonis üle kantud valitsusistungil, et Karimov on surnud. "Jumal õnnistagu teda. Türgi vabariik toetab usbekke nende valu- ja murerohkel ajal," sõnas ta. Oma kodulehele pani esimeste seas ametliku kaastundeavalduse ka Gruusia president Giorgi Margvelašvili.

78-aastasena surnud Karimov tuli võimule 1989. aastal. Karimovil pole otsest poliitilist järglast, riigis puudub ametlik opositsioon ja meedia on range kontrolli all. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee