Eesti uudised

Prokurör palus pereisa peksjatele kolme aastat, kohus mõistis viis! (14)

Arvo Uustalu, 1. september 2016 04:00
MEELEOLUKAS: Kui Andrias Liivat (vasakul) jäi enamasti tõsiseks, siis alati viisakalt tervitades saali sisenenud seltskondlik Margus Laas üritas istungitel kuriteokaaslasega mitu korda sundimatut vestlust arendada.Foto: Aldo Luud
"Mingil määral kahetsust väljendati, aga see oli nagu ilus luuletus, mida esitati," põhjendas eile kohtunik, miks lapse nähes isa peksnud meeste suhtes otsuse tegemisel jäid sõelale vaid raskendavad asjaolud.

Kergendavaid asjaolusid kohtunikul õigupoolest välja tuua polnudki. Eelmisel nädalal toimunud istungil palus Lõuna ringkonnaprokurör Toomas Liiva kevadel Tartu kaubahalli juures lapse nähes tema isa peksnud kahele noorele mehele mõista kolmeaastane vangistus.

Samal teemal

Eile mõistis kohtunik Peet Teidearu saalisviibijate suureks üllatuseks peksjatele maksimumi, mida selle paragrahvi alusel määrata saab. Tõsi, lühimenetluse tõttu läheb karistusest maha üks kolmandik.

Seega tuleb mõlemal peksjal maailma trellide tagant vaadata kolm aastat ja neli kuud. Liivatil lisandub sellele varasema kohtuotsusega mõistetud karistuse ärakandmata osana pisut üle kolme kuu.

Tartu maakohus tunnistas eile Margus Laasi (20) ja Andrias Liivati (23) süüdi tänavu märtsis Tartus Küüni tänavas 1983. aastal sündinud Jaanuse ründamises, kes tegi prügikasti ümber lükanud noorteseltskonnale märkuse.

Kohtunik viitas istungil ka sellele, et mõlemad on oma eale vaatamata sooritanud kuritegusid süstemaatiliselt. Ning kuna mõlemaid süüdistatavaid on mitu korda kriminaalkorras karistatud, näitab see nende suhtumist õiguskorda.

Ta tõdes, et taotleti küll keskmist karistust, mida selliste kuritegude puhul ka määratud on, kuid tunnistajate ütluste järgi on raskendavaks asjaoluks julmus.

"Kui kannatanu maha kukkus, peksti teda edasi," selgitas ta. Karistusseadustik näeb avaliku korra raske rikkumise eest ette kuni viie aasta pikkuse vangistuse.

Liivat väitis eelmisel istungil, et tema kannatanut pudeliga ei löönud. Kohtunik tõdes eile, et on kinnitust leidnud, et Liivat lõi kannatanut pudeliga pähe. Kohtunik lisas, et kannatanu võinuks selle tagajärjel ka surra. Kannatanu sai peksmise käigus raskelt viga ja vajas haiglaravi.

Kohtunik nendib, et kahetsuse siiruses pani teda kahtlema muu hulgas ka see, et süüdistatavad kohtusaalis olles aeg-ajalt omavahel lõbusalt vestlesid.

Kriminaalasja materjalidest nähtub, et 4. märtsi õhtul läks kannatanu koos kolmeaastase pojaga poodi. Kui nad poest välja tulid, kutsus kannatanu korrale noori, kellest üks lükkas ümber kaubahalli ukse ees seisnud prügikasti.

Korrarikkujad ärritusid tehtud märkuse peale ja Liivat lõi kannatanut klaaspudeliga vastu pead. Kui kannatanu kukkus, lõi Laas teda jalaga näkku.

Kohtuotsust kommenteerinud abiprokurör Mariken Arro ütles, et karistus peaks Liivati ja Laasi mõttekaaslastele andma signaali, et sellise teo eest järgneb väga karm karistus. Menetlusosalised saavad eilse otsuse vaidlustada seitsme päeva jooksul.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee