Maailm

Aardekütid ei jäta jonni: natside kullarongi otsinguid jätkatakse (6)

Aadu Hiietamm, 1. september 2016 04:00
FIASKO: Kaevamistööd natside kullarongi oletatavas asukohas jäid tulemusteta. Aardekütid kavatsevad siiski otsinguid jätkata. Foto: Reuters / Scanpix
Teise maailmasõja lõpus väidetavalt Poolas kadunuks jäänud natside soomusrong erutab meeli juba üle aasta. Tänavu 16. augustil alustati kullarongi oletatavas asu­kohas kaevamistöid, kuid üheksa päeva hiljem olid aardekütid sunnitud tunnistama, et midagi ei leitud. Sellegi­poolest lubavad nad otsinguid varsti jätkata.

Müstilist kullarongi otsiti Wroclawist Walbrzychi viiva raudtee 65. kilomeetril. Poola aardekütt Piotr Koper avaldas enne 16. augustil alanud kaevamistöid lootust, et rong leitakse juba 18. augustiks.

Tegelikult kestsid kaevamistööd nädalapäevad ja 25. augustil teatas aardeküttide tiimi pressiesindaja Andrzej Gaik: "Raudtee 65. kilomeetril ei ole maa-alust tunnelit ja selles asuvat rongi," vahendab Sächsische Zeitung.

"See ei tähenda aga, et seda rongi pole olemas. Me ei anna järele ja jätkame otsinguid," kuulutas Gaik.

Samal teemal

Tänaseks on aardekütid konkretiseerinud, et otsinguid jätkatakse võimalikult kiiresti. Parimal juhul veel sellel kuul senisest kaevamiskohast pisut eemal. Kohalikelt võimudelt on vaja saada aga uued kooskõlastused ning see nõuab aega. Seetõttu ei ole välistatud uute otsingute alguseaja nihkumine.

Tiimi teine pressiesindaja, sakslanna Christel Focken tunnistas, et otsingute senised tulemused valmistavad pettumust. "Otsime aga edasi, sest usume, et see rong on siiski olemas," lisas ta.

Väidetavasti tahavad aardekütid kasutada uutel otsingutel uut meetodit. Täpsemalt võetakse kasutusele seismoloogilised uurimismasinad. Nende kasutamiseks kavatsetakse uuringupiirkonnas puurida pinnasesse augud.

Krakowi mäeakadeemia eksperdid ei usu, et aardeküttide otsinguid saadab edu. Eksperdid andsid juba detsembris pärast põhjalikke uurimistöid teada, et nende arvates rongi maa all ei ole ja on samal seisukohal ka täna. Eksperdid ei mõista, miks aardekütid otsinguid ei lõpeta.

Ka Wroclawi ülikooli ajaloolane Tomasz Glowinski peab šansse kullarongi leidmiseks halvaks.