Eesti uudised

Valdo Randpere: olen pettunud, Kaljurannal olnuks valimiskogus suuremad šansid kui Kallasel (50)

Karoliina Vasli, 31. august 2016 12:40
"Marina oleks suutnud ühiskonda ühendada,“ nendib Valdo Randpere. Foto: Laura Oks
Reformierakondlane Valdo Randpere nendib, et eile ei valinud Reformierakond mitte isikute, vaid olukordade vahel. Kuna Siim Kallas kavatseb igal juhul valimiskogus kandideerida, siis oli Reformierakond suluseisus: kahte kandidaati pole ratsionaalne toetada, Kaljurand peab kõrvale jääma.

„Olen pettunud,“ nendib Randpere täna. „Kahju, et nii läks. Ma arvan, et Marinal oleks valimiskogus suurem toetus kui Kallasel.“ Ent, miks siis ikkagi Reformierakond ei toetanud Kaljuranda? Randpere ütleb, et partei üritas olla võimalikult sõbralik ja demokraatlik ning mõni aeg tagasi lepitigi kokku, et riigikogus seistakse Kallase seljataga. Kui ta valituks ei osutu, saab valimiskogus oma võimaluse Kaljurand.

Samal teemal

Randpere meenutab, et Kallas oli enesekindel, et saab 68 häält kokku. Käisid läbirääkimised ning Taavi Rõivaski kohtus paljude teiste fraktsioonide esindajatega, et vajalik toetus saada. Veel eile hommikulgi enne teist hääletusvooru olnud Kallase üpris veendunud, et 68 häält on võimalik. Läks siiski teisiti, kuid suurima häältesaagiga pääseb Kallas automaatselt valimiskokku ning sellest kohast ja võimalusest ta loobuda ei kavatse.

„Nii ei näinudki Reformierakonna juhatus eile teist võimalust, kui Kallase kasuks otsustada. Tegelik aus vastus: see polnud isikute valimine, vaid olukordade valimine,“ viitab Randpere sellele, et muidu oleks Reformierakond lõhestunud kahe kandidaadi, Kallase ja Kaljuranna vahel.

Randpere: presidendiamet on vanemate meeste klubi

„Eesti on pisike, tahame olla ägedad ja dünaamilised. Oleks juba aeg saada naispresident. Ja veel selline naispresident, kes vene tagapõhjaga, aga samas Eesti patrioot. See oleks väga tugev sümbol, et oleme avatud ning progressiivsed, mitte kinni eelarvamustes. Marina oleks suutnud ühiskonda ühendada,“ nendib Randpere. „Praegu kipubki presidendiamet olema vanemate meeste klubi.“

Ta ei hakka soovitama, mis Kaljurand peaks praeguses olukorras edasi tegema, aega sellega veel on. „Räägin temaga peagi. Ta tuli just välismaalt ja tõenäoliselt tahab ka veidi perega olla ning olukorra üle järele mõelda, seejärel ka Taaviga kohtuda. Kahju, et olukord kuidagimoodi jõudis selleni, et keegi pidi haiget saama,“ ütleb ta ja lisab, et Kaljuranna kõrval jäi nüüd võimalusest ilma ka Urmas Paet.

Samal teemal

01.09.2016
Rõivas palus Kaljurannal partei otsust mitte isiklikult võtta
31.08.2016
Kadri Simson: kui Kaljurand tahab välisministrina jätkata, tuleb presidendimõtetest loobuda
31.08.2016
Liina Kersna: Reformierakonna juhatuse otsus oli ebaõiglane
31.08.2016
Keit Pentus-Rosimannus paljastab, et Kallase edu taga on Taavi Rõivase osav lobitöö