Õhtuleht.ee 30. august 2016 20:26
Presidendivalimiste teises ja kolmandas voorus riigipead küll ei valitud, kuid kinnitust sai kõigi osaliste mängulust valimiste tüürimisel valimiskogu ettearvamatule põllule. Seega paistavad pea kõik riigikogu erakonnad uskuvat, et nende kandidaat väärib tegelikult enamat, kui praegune jõudude tasakaal riigikogus seda lubas. Seda kinnitas ka tühjade hääletussedelite virn kolmandas voorus – IRL, Vabaerakond ja EKRE ei hakanud oma hääli võõraste kandidaatide toetamisele raiskama.

Erakondadel seisab nüüd ees pingeline omavalitsuste töötlemise kuu. Oletada ju võib, et valimiskogus ei saa omavalitsuste liikmetelt oodata sellistki hädist parteidistsipliini nagu Reformierakonnalt riigikogu voorudes, kus omade hääled liikusid Siim Kallase tagant ära, et siis tagasi tulla ning viimases voorus jälle lahkuda.

Millisest erakondade kindlast maailmavaatest saaksimegi presidendi valimist riigikogus vaadates rääkida, kui üks ja sama seltskond toetas eile Nestorit, täna Kallast ja homme Kaljuranda? Nõnda võib valimiskogus, kuhu saab korraga tulla nii riigikogu ees juba käinud, kui ka uute kandidaatidega, oodata mastaapset lahingut, kus lõpptulemuse otsustab kompromisside sõlmimise kunst. Kui Reformierakond ei suuda täna valimiskogusse otsepääsu saanud Kallast sundida edasisest kandideerimisest loobuma või Kaljuranda ümber veenda, siis võib reformierakondlik dünaamiline duo killustada oravaid ja nende poolehoidjaid ning anda nõnda rohkem võimalusi teiste potentsiaalsetele presidentidele. Mäletate ju, kuidas üle-üle-eelmistel valimistel paremjõudude kompromissitus tõi võimule hoopis Arnold Rüütli?

Riigikogu kolm vooru näitasid, et presidendivalimistest on saanud kuhjunud poliitiliste pingete väljaelamise koht, omamoodi riigikogu vahevalimised. Kallas sai omadelt signaali, et tal ei maksa end väga kindlalt tunda. Üldsus sai Reformierakonna käitumisest signaali, et erakond on rohkem lõhki, kui arvata võis. Näis siis, kelle juhtimisel ja mitme kandidaadiga Reformierakond valimiskogusse tegutsema läheb. Ja kuidas kajastub muutunud olukord võimuliidu edasises koosseisus ja tegemistes.

Samal teemal

Kommentaarid  (6)

Reformi lõpp!? 31. august 2016 10:11
Loodetavasti ei meeldi Eesti rahvale alatus. Lubasid toetada rahvale sümpaatset Kaljuranda aga reetsid otsustaval hetkel ja hakkasid toetama hoopis rahva poolt vihatud Siimu. Kui rahval mälu jätkub siis lendavad reformarid järgmistel valimistel ajaloo prügikasti. Loodetavasti ei meeldi ka valijameestele alatus ja nad ei hääleta Siimu poolt!
ää 31. august 2016 15:05
Millisest rahvast sa räägid, üks on kindel, eestirahvas see ei ole.
@ää 31. august 2016 20:34
Ja kelle nimel ise esined, kui küsida tohib?
Jürka 31. august 2016 09:23
Kui see erakondade luige-haugi-vähi mäng ei lõppe, siis ei maksa rääkida erakondadeülesest ja kogu rahva presidendist.
nujah 31. august 2016 11:04
Sõda ukse ees ja mida lõhkisem rahvas seda rahulikum on seda rahvast hävitada. Keegi ei hakka segama kui kõik omavahel riius on. Riidu ajada ja ühiskonda lõhkuda on nad saanud juba viimased 20 aastat. kahjuks ei saa rahvas aru, et sellest piisab ühe rahva jäädavaks hävitamiseks.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS